Biały ptak

Data wydania: 2020-09-16
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 13-15 lat
ISBN: 978-83-8125-894-4
Tytuł oryginału: White bird: a wonder story
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Rafał Lisowski

Niezapomniana opowieść o wytrzymałości, odwadze i sile dobroci, które odmieniają serca, budują mosty, a nawet ratują życia.

Niepełnosprawny chłopiec, Julien, chroni żydowską dziewczynkę, Sarę, przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Pomaga jej, choć wcześniej Sara razem z innymi dziećmi śmiała się z niego i nigdy go nie broniła. Dobro, które ich połączyło, przetrwało II wojnę światową. I kiełkuje nadal, w kolejnych pokoleniach dzieci, które znajdują w sobie odwagę, aby być dobrymi dla innych.

Historia opowiedziana w Białym ptaku przypomina, że dobro trzeba czynić zawsze.

Nawet w czasach, kiedy można za to zapłacić najwyższą cenę.

Nawet jeśli jest się tylko dzieckiem.
R.J. Palacio jest autorką książki Cudowny chłopak, którą pokochały miliony dzieci i dorosłych. W zorganizowaną przez nią akcję społeczną „Wybierz Dobro” (Choose Kind) włączyły się tysiące szkół, również szkoły polskie. W Białym ptaku autorka sięga do historii II wojny światowej, aby pokazać, że wartości, dzięki którym uratowano życie dziesiątkom tysięcy ludzi, są ważne także dzisiaj.

Auggiego, bohatera Cudownego chłopaka, prześladował Julian, szkolny urwis. Julian zrozumiał już, że naśmiewanie się z odmienności innych jest złe. W Białym ptaku odkrywa poruszającą historię swojej babci, która nauczy go, że nie wystarczy nie czynić zła – trzeba jeszcze z nim walczyć.

Tagi: dla młodzieży dla dzieci

Kup książkę Biały ptak

Opinie o książce - Biały ptak

Avatar użytkownika - red_sonia
red_sonia
Przeczytane:2020-10-20, Ocena: 6, Przeczytałam,

Ilustrowany „Biały ptak” jest przystępniejszy dla młodszych czytelników, krótkie, ale bardzo wartościowe teksty, pokazujące okrucieństwo wojny, ale nie epatujące przemocą. Ukazujące, że dobro nie zależy od wyznania, koloru skóry czy sprawności, bo je ma się w sobie, że można być bohaterem mimo ułomności. W kraju ogarniętym strachem nie tylko przed żołnierzami SS, ale i przed najbliższym sąsiadem, który może donieść, czy kimś, kto niedawno był przyjacielem, niełatwo znaleźć sprzymierzeńca, tym trudniej, jeżeli jest się Żydem, z góry skazanym na zagładę. A jednak są jednostki, w których niesprawiedliwość wobec drugiego człowieka rodzi bunt, chęć walki ze złem. Tak jest w przypadku Juliana, chłopca-odludka, naznaczonego niepełnosprawnością, obiektu kpin i docinków, a tak naprawdę chłopca o ogromnym harcie ducha, niezwykłej odwadze. Julian na przekór całemu światu przysięga uratować Sarę przed wywózką do Auschwitz.

Pięknie napisana, z dbałością o każde zdanie, pełna metafor, niepozostawiająca niczego przypadkowi. Historia dwójki dzieciaków, które z dnia na dzień muszą dojrzeć, historia dwójki obcych sobie osób, których relacja z dnia na dzień staje się przyjaźnią, a potem głębokim uczuciem. Historia o nadziei w czasie terroru.

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje

Uwielbiam “Cudownego chłopaka”, zarówno w postaci książkowej, jak i filmowej. Ta historia zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie, a ciepłe wspomnienia z nią związane często wracają. Nowa powieść autorki jest jednak nieco inna. Choć przekazem i emocjami łączy się z poprzedniczką, to jednak miejsce osadzenia akcji oraz czasy, w  których przyszło żyć bohaterom, diametralnie się różnią i wskazują na tragiczny, smutny, a także wstydliwy okres historyczny.

W swej powieści Palacio opowiada o dzielnym chłopcu, który nawiązał głęboką relację z żydowską dziewczynką ukrywaną przez jego rodzinę. Mimo że wcześniej niewiele ich łączyło, a Sara nigdy nie stała po jego stronie, dziś może ona liczyć na troskę i zrozumienie Juliena. Nie ukrywam, że takie przedstawienie tematu bardzo mnie rozczuliło i chwyciło za serce. Historie dotyczące dzieci i nastolatków mają magnetyczne działanie, w pewien sposób mocniej wpływają na czytającego, wzbudzają jeszcze więcej emocji.

Opowieści pełne ciepła, dobra i przyjaźni, osadzone w czasach wojennych, mają magiczny wpływ. Uczucia, których nie doceniamy, czy nie dostrzegamy na co dzień, w tym wyjątkowym okresie, przybierają na znaczeniu, wydają się o wiele ważniejsze. W tej powieści, ze względu na wszystkie okoliczności, zdają się one szczególnie poruszające, zwłaszcza, że Palacio ma prawdziwy talent do onieśmielania czytelnika i budzenia w nim największych emocji. Za każdym razem potrafi wzbudzić wiele różnorodnych emocji i trafić prosto w serce.

„Biały ptak” to bardzo życiowa i autentyczna powieść. Mimo że jej fabuła nie została oparta na prawdziwych wydarzeniach, to jak wiemy wiele podobnych historii rzeczywiście miało miejsce w tamtych czasach i dobrze jest o nich przypominać w każdej możliwej formie. Palacio przedstawiając tę opowieść pokazuje, że możemy i powinniśmy być dobrzy. Wskazuje, jak wielką wartość ma szacunek, tolerancja, akceptacja. To książka, której przekaz jest nie tylko ważny, ale i aktualny i ponadczasowy, dlatego też powinna trafić w ręce każdego czytelnika, niezależnie od wieku i upodobań.

O II Wojnie Światowej powiedziano i napisano już sporo, tym bardziej więc warto docenić to, że Palacio zdecydowała się podejść do tematu nieco inaczej, oferując swoim czytelnikom powieść graficzną. Zazwyczaj nie sięgam po komiksy, niemniej potrafię docenić pomysł i wykonanie. Szczególnie, że „Biały ptak” siłą rzeczy przypomina mi o innym komiksie, który dumnie stoi na mojej półce i który szczerze uwielbiam- „Mausie” Arta Spiegelmana.

„Biały ptak” to ważna i cenna lekcja. Przemyślana i dopracowana. Nieco inna, ale przez to jeszcze bardziej urzekająca, zaskakująca i poruszająca. Polecam.

Biały ptak. Niesie nadzieję i radość. Jest czysty i niewinny. Wyzwala w nas radość i oczekiwanie. Oczekiwanie na lepszą przyszłość, pełną miłości i szczęścia …

Trwa II wojna światowa. Chłopiec chorujący na chorobę polio, pomaga koleżance z ławki, żydowskiej dziewczynce przed wywiezieniem jej na pewną śmierć, do obozu koncentracyjnego. On wyciągnął do niej pomocną dłoń, chociaż ona wraz z innymi dziećmi naśmiewała się z jego choroby i z zajęcia jego ojca. Nigdy go nie broniła ani nie zamieniła z nim żadnego słowa, a przez lata siedzieli w szkole w jednej ławce. Jednak on dał jej schronienie w swoim domu, rodzice zapewnili jej opieką, traktowali jak członka rodziny. Bronił jej zaciekle przed oprawcami nawet nie zważając na to, że jemu może grozić niebezpieczeństwo za pomoc i ukrywanie Żydów. Czy rodząca się między nimi nić przyjaźni i zrozumienia ma szansę przetrwać? Czy pomimo krwawych działań wojsk niemieckich mają szansę na przeżycie wojny? Jak potoczą się ich dalsze losy?

Biały ptak to cudowna i piękna opowieść o odwadze, sile nadziei i dobroci. Ukazuje młodych ludzi jako bohaterów walczących ze złem, z oprawcą niemieckim, z trudnościami i przeciwnościami losu. A wszystko ma miejsce podczas wojny, co tylko jeszcze bardziej nadaje większej rangi czynom i zachowaniom tych młodych bohaterów. Julien za wszelką cenę chronił Sarę, za punkt honoru obrał sobie pomoc dziewczynce, pomimo że ona w przeszłości go raniła. Zapomniał o wszelkim wyrządzonym mu złu, liczyła się dla niego teraźniejszość, chęć niesienia pomocy innym, słabszym i liczącym na to. Czynienie dobra bez względu na możliwe do poniesienia koszty i restrykcje była jego celem, przyświecała jego czynom i działaniom.

„Najlepsza przyjaźń to taka, w której nie są potrzebne słowa”.

Wrażliwa i niezapomniana historia, która na zawsze utkwi nam w pamięci. Skłania do głębokich refleksji, zastanowienia się nad własnych systemem wartości. Ale też zmusza do odpowiedzi na pytanie, czy ja dzisiaj, postąpiłbym analogicznie jak Julien? Jakie wartości są dla mnie cenne? Czy życie drugiego człowieka ma dla mnie wartość i jestem gotowy na poświęcenia dla niego? Nie jestem pewna i przekonania, że odpowiedź na to pytanie zawsze będzie pozytywna.

Takie sytuacje, gdzie mamy wspólnego groźnego wroga zbliżają ludzi do siebie, nawet dzielące ich wcześniej poglądy czy zachowania, nie liczą się w obliczu zagrożenia. Ludzie potrafią przełamać wzajemną niechęć i być ponad wszystkim, ponad wszelkimi podziałami czy nawet przekonaniami.

„Czas płynie. To jedyne, czego w życiu możemy być pewni: że nie staje się w miejscu. Dla nikogo. I z żadnego powodu. Czas maszeruje, bez względu na wszystko”.

Biały ptak powinien obowiązkowo znaleźć godne miejsce na stałe w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych i to najlepiej już w pierwszych klasach nauczania. Dzieci od wczesnych lat powinny być edukowane i przygotowywane do „walki” ze złem, krzywdą i niesprawiedliwością. Powinno się je uwrażliwiać na dobro i pokazywać, że czynienie dobra daje wielką radość i satysfakcję, pozwala być lepszym człowiekiem.

Czuję wielką radość, że miałam okazję zetknąć się z tą historią. Jak wiele by mnie ominęło, gdyby Biały ptak nie wpadł w moje ręce. Dziękuję, że takie historie powstają, a szczególnie za formę przekazu – kolorowy komiks – który najbardziej opornego czytelnika zachęci do lektury. Książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie, z cudownymi kolorowymi obrazkami. Niewiele treści, a tak wiele wartościowego przekazu.

„W życiu można zapomnieć wielu rzeczy, ale nie zapomina się życzliwości. Tak jak miłość, zostaje z tobą … na zawsze”.

Nawet się nie zastanawiajcie, po tę opowieść obowiązkowo trzeba sięgnąć. Mądra, wartościowa, godna uwagi, ale najważniejsze - wskazuje jasno i wyraźnie cel, który powinien przyświecać każdemu człowiekowi. Bądźcie dobrzy!

Temat wojny, nazistów, Holokaustu jest trudny. Trudny dla dorosłych, a jak przekazać taką wiedzę dzieciom? Przekazać tak, aby adekwatnie do wieku pokazać te tragiczne wydarzenia. Biały Ptak to wyjątkowa opowieść, która oprócz przedstwienia wydarzeń historycznych, ma na celu uczenie empatii, równości i tolerancji. Wyjatkowa jest również dzięki temu, że jest to powieść graficzna. Sama miałam z taką formą styczność pierwszy raz i mogę powiedzieć, że jest to bardzo przystępny i ciekawy sposób na opowiedzenie każdej historii. Jest to książka, która powinna wejść do kanonu lektur. Autorka w prosty sposób, na przykładzie dwójki dzieci, pokazała dramat milonów ludzi. To że akcja toczy się we Francji jest też plusem, bo uważam, że pokazywanie wojny z perspektywy innych narodów jest ważne. Ważne, bo trzeba zaznaczać, że w wojnie nie ma zwycięstw, a tylko niewinne ofiary.

R.J. Palacio jest autorką książki "Cudowny chłopak", którą pokochały miliony dzieci i ich rodzice. W "Białym ptaku" autorka sięga do historii II Wojny Światowej, aby pokazać, że wartości, dzięki którym uratowano życie dziesiątkom tysięcy ludzi są ważne także dzisiaj.

Jest lato 1940 roku. Nastoletnia żydówka Sara chodzi do szkoły. Na lekcjach matematyki nudzi się i szkicuje w swoim zeszycie ptaki. Obok niej siedzi najlepszy uczeń w klasie, niepełnosprawny Julien. Wszyscy w szkole wyśmiewają się z niego, bo chodzi o kulach. Kiedy Niemcy przychodzą do szkoły aby zabrać żydowskie dzieci, Julien chroni Sarę przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Ukrywa ją w szopie i przez całe lata wraz z rodzicami opiekują się dziewczyną.

„- Och grandmere, nie wiem co powiedzieć. To straszne co cię spotkało… i Juliena… i tych wszystkich ludzi. Nie rozumiem. Jak to mogło się stać? Jak sześć milionów Żydów mogło zginać w Holokauście i nikt nic nie zrobił?

- Na to pytanie właściwie nie da się odpowiedzieć. Ostatecznie chyba jest tak, jak Vivienne powiedziała pastorowi…

- Zło zniknie tylko wtedy, gdy dobrzy ludzie zjednoczą się, żeby położyć mu kres. Musi zaistnieć wola. Potem następuje walka. Czy to brzmi sensownie?

- Chyba tak, grandmere. Innymi słowy, ludzie muszą się sprzeciwić.

- Właśnie.

- To dlatego twoje pokolenie musi wiedzieć, co spotkało moje pokolenie… żebyście nie pozwolili, by coś takiego się powtórzyło. Musisz mi to obiecać, mon cher. Że nie pozwolisz, by świat zapomniał. Kiedy zobaczysz niesprawiedliwość będziesz z nią walczył. Nie zmilczysz. Obiecaj mi to, Julianie.

- Obiecuje grandmere. Nie pozwolę, żeby zapomnieli. Moje światło będzie świecić… dla ciebie.

- Och, mon, cher, nawet nie wiesz, jak mnie ucieszyłeś.”

"Biały ptak" jest w formie komiksu, co z pewnością ułatwi zapoznanie się z jego treścią dzieciom. Książka rekomendowana jest dla pociech w wieku powyżej 12 roku życia. Ukazuje nam poruszającą historię, w której bohaterowie przekazują nam, że nie wystarczy nie czynić zła – trzeba jeszcze z nim walczyć. Nawet wtedy, kiedy płaci się za to najwyższą cenę.

Jeżeli macie dzieci, wnuki a możne nawet prawnuki i chcecie, aby dowiedziały się w przystępny sposób o tym co się wydarzyło, to zdecydowanie polecam.

Za książkę do recenzji dziękuję Wydawnictwu Albatros. Polecam i zapraszam na stronę Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoalbatros.com/

Wydawnictwo Albatros

Ilość stron: 224

Data premiery: 16 września 2020

Z angielskiego przełożył Rafał Lisowski

Avatar użytkownika - KarkaReads
KarkaReads
Przeczytane:2020-10-05, Ocena: 6, Przeczytałem,

“Widzisz, Julianie, bycie życzliwym zawsze wymaga odwagi. Ale w czasach, kiedy za życzliwość można ponieść najwyższą cenę - wolności, życia - ta staje się cudem. Światłem w ciemności, o którym mówił papa, istotą naszego człowieczeństwa. Jest nadzieją”
“Biały ptak” to historia Juliena, niepełnosprawnego chłopca, który w czasie wojny chroni żydowską dziewczynkę, Sarę. Grozi jej wywózka do obozu koncentracyjnego. Julien jest niepełnosprawny i w szkole był wyśmiewany. Sara była jedną z osób, które się z niego śmiały, jednak on był gotów narazić życie swoje i swojej rodziny, żeby tylko uratować dziewczynkę. Z pomocy, która ich połączyła zrodziła się przyjaźń, która przetrwała wojnę.
Historia Juliena i Sary pokazuje, że zawsze trzeba czynić dobro, nawet kiedy można zapłacić za to najwyższą cenę. Autorka pokazuje, że wartości, które były ważne w czasach drugiej wojny światowej są tak samo ważne teraz. “Biały ptak” to historia o nadziei, dobroci, odwadze, wybaczeniu i piekle wojny. Bardzo polecam, bo to historia, której się nie zapomina !

Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi
R.J. Palacio0
Okładka ksiązki - Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Cudowny chłopak to wzruszająca i niezwykle przejmująca opowieść o Auguście Pullmanie, zwykłym chłopcu o niezwykłej twarzy. Sprzedana w liczbie przeszło...

Usta mordercy
Artur Kawka, Monika Wysocka