Biały ptak

Data wydania: 2020-09-16
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 13-15 lat
ISBN: 978-83-8125-894-4
Tytuł oryginału: White bird: a wonder story
Język oryginału: angielski
Tłumaczenie: Rafał Lisowski

Niezapomniana opowieść o wytrzymałości, odwadze i sile dobroci, które odmieniają serca, budują mosty, a nawet ratują życia.

Niepełnosprawny chłopiec, Julien, chroni żydowską dziewczynkę, Sarę, przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Pomaga jej, choć wcześniej Sara razem z innymi dziećmi śmiała się z niego i nigdy go nie broniła. Dobro, które ich połączyło, przetrwało II wojnę światową. I kiełkuje nadal, w kolejnych pokoleniach dzieci, które znajdują w sobie odwagę, aby być dobrymi dla innych.

Historia opowiedziana w Białym ptaku przypomina, że dobro trzeba czynić zawsze.

Nawet w czasach, kiedy można za to zapłacić najwyższą cenę.

Nawet jeśli jest się tylko dzieckiem.
R.J. Palacio jest autorką książki Cudowny chłopak, którą pokochały miliony dzieci i dorosłych. W zorganizowaną przez nią akcję społeczną „Wybierz Dobro” (Choose Kind) włączyły się tysiące szkół, również szkoły polskie. W Białym ptaku autorka sięga do historii II wojny światowej, aby pokazać, że wartości, dzięki którym uratowano życie dziesiątkom tysięcy ludzi, są ważne także dzisiaj.

Auggiego, bohatera Cudownego chłopaka, prześladował Julian, szkolny urwis. Julian zrozumiał już, że naśmiewanie się z odmienności innych jest złe. W Białym ptaku odkrywa poruszającą historię swojej babci, która nauczy go, że nie wystarczy nie czynić zła – trzeba jeszcze z nim walczyć.

Tagi: dla młodzieży dla dzieci

Kup książkę Biały ptak

Opinie o książce - Biały ptak

Avatar użytkownika - Renata123mala
Renata123mala
Przeczytane:2021-03-21, Ocena: 6, Przeczytałam,

; Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, są skazani na jej powtarzanie;

Jeśli czytaliście ; Cudownego chłopaka ; R.J. Palacio ( wydawnictwo Albatros ), wiecie iż jej powieści są wzruszające, a zarazem skłaniają do refleksji, z morałem i  jednocześnie dające do myślenia. Tym razem powieść ; Biały ptak ; jest komiksem, który obrazuje nam historię niepełnosprawnego chłopca o imieniu Julien, który ratuje dziewczynkę przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Cała akcja dotyka Francji i wybuchu drugiej wojny światowej, kiedy to naziści zajmują miasta, wsie, dokonując selekcji żydów. Kiedy dochodzi do łapanki w szkole, Sara - żydówka - koleżanka ze wspólnej ławki chłopca, ukrywa się w szkolnej dzwonnicy, skąd chłopak pomaga jej wydostać się i ukryć w stodole którą przysposobili by dziewczynka mogła tam bezpiecznie zamieszkać. Ukryta, samotna, opuszczona spędzała czas rysując w swoim szkicowniku ptaki które przypominały jej o wolności, otoczona troską obcych ludzi, którzy nota bene ryzykowali życie własne i bliskich przez rozstrzelanie, dokonali wyczynu odwagi, jednocześnie pokazując że w chorych czasach kiedy człowiek dbał tylko i wyłącznie o swój interes, posiadał w sobie wszelkie zalążki egoizmu, dla własnego dobra potrafił donosić na sąsiadów, przyjaciół, rodzinę. W wątkach odnajdziemy strach, lęk, miłość, determinację, tęsknotę. Dokąd naziści wysłali mamę Sary? Czy po wojnie dziewczynka odnajdzie ojca? Jaki los spotka Juliena, którego dotknęło poczucie braku akceptacji, tolerancji ze strony kolegów, ci za to jak jeden mąż, zrobili z chłopca ofiarę, wyśmiewali jego chorobę, wytykali palcem, popychali i poniżali. Dopiero sytuacja w której znalazła się Sara otworzyła również jej oczy, że chłopak którego przezywali, pomógł jej bezinteresownie, ryzykując życiem własnym i rodziny, że ona sama nie zrobiła nigdy nic by go ochronić, przed strachem, przed odrzuceniem przez kolegów.

Komiks ten przedstawił rozmowę babci i wnuka, któremu opowiedziała własną historię opartą na faktach, ale czy ona nie mogła mieć prawdziwego odniesienia w tamtych czasach do tych które nastąpiły na prawdę? Przecież było odważnych ludzi którzy ratowali żydów przed wywózką, ukrywając ich w piwnicach, mało dostępnych miejscach o których nie wiedział nikt. Śmiało można przytoczyć cytat z Księgi Kapłańskiej który mówi: ; Nie będziesz stał w miejscu, gdy Życie twojego bliźniego jest w niebezpieczeństwie ; gdyż ta historia mogłaby się odnieść również do tych czasów, szkoły, relacji z rówieśnikami, pracy i akceptacji przez otoczenie, wtedy miliony zwykłych ludzi odwracało wzrok, kiedy naziści eksterminowali ich żydowskich sąsiadów. Jakże bezcenne były tak odważne uczynki, przyjaciół, współobywateli - upamiętnionych jako Sprawiedliwy wśród Narodów Świata w instytucie Jad Waszem. Bo tradycja żydowska jak nakazuje i uczy, że jeśli uratuje się jedno życie, to tak, jakby uratowało cały świat. Kończąc monolog, pragnę podkreślić iż komiks ten można uznać za apel wobec współczesnych przejawów uprzedzeń, agresji, ksenofobii, abyśmy zawsze reagowali i byli sprzeczni wobec tyranii i okrucieństwa gdziekolwiek je spotkamy - reagując pomagasz słabszemu. Zapraszam i polecam do lektury

Avatar użytkownika - red_sonia
red_sonia
Przeczytane:2020-10-20, Ocena: 6, Przeczytałam,

Ilustrowany „Biały ptak” jest przystępniejszy dla młodszych czytelników, krótkie, ale bardzo wartościowe teksty, pokazujące okrucieństwo wojny, ale nie epatujące przemocą. Ukazujące, że dobro nie zależy od wyznania, koloru skóry czy sprawności, bo je ma się w sobie, że można być bohaterem mimo ułomności. W kraju ogarniętym strachem nie tylko przed żołnierzami SS, ale i przed najbliższym sąsiadem, który może donieść, czy kimś, kto niedawno był przyjacielem, niełatwo znaleźć sprzymierzeńca, tym trudniej, jeżeli jest się Żydem, z góry skazanym na zagładę. A jednak są jednostki, w których niesprawiedliwość wobec drugiego człowieka rodzi bunt, chęć walki ze złem. Tak jest w przypadku Juliana, chłopca-odludka, naznaczonego niepełnosprawnością, obiektu kpin i docinków, a tak naprawdę chłopca o ogromnym harcie ducha, niezwykłej odwadze. Julian na przekór całemu światu przysięga uratować Sarę przed wywózką do Auschwitz.

Pięknie napisana, z dbałością o każde zdanie, pełna metafor, niepozostawiająca niczego przypadkowi. Historia dwójki dzieciaków, które z dnia na dzień muszą dojrzeć, historia dwójki obcych sobie osób, których relacja z dnia na dzień staje się przyjaźnią, a potem głębokim uczuciem. Historia o nadziei w czasie terroru.

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje

Uwielbiam “Cudownego chłopaka”, zarówno w postaci książkowej, jak i filmowej. Ta historia zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie, a ciepłe wspomnienia z nią związane często wracają. Nowa powieść autorki jest jednak nieco inna. Choć przekazem i emocjami łączy się z poprzedniczką, to jednak miejsce osadzenia akcji oraz czasy, w  których przyszło żyć bohaterom, diametralnie się różnią i wskazują na tragiczny, smutny, a także wstydliwy okres historyczny.

W swej powieści Palacio opowiada o dzielnym chłopcu, który nawiązał głęboką relację z żydowską dziewczynką ukrywaną przez jego rodzinę. Mimo że wcześniej niewiele ich łączyło, a Sara nigdy nie stała po jego stronie, dziś może ona liczyć na troskę i zrozumienie Juliena. Nie ukrywam, że takie przedstawienie tematu bardzo mnie rozczuliło i chwyciło za serce. Historie dotyczące dzieci i nastolatków mają magnetyczne działanie, w pewien sposób mocniej wpływają na czytającego, wzbudzają jeszcze więcej emocji.

Opowieści pełne ciepła, dobra i przyjaźni, osadzone w czasach wojennych, mają magiczny wpływ. Uczucia, których nie doceniamy, czy nie dostrzegamy na co dzień, w tym wyjątkowym okresie, przybierają na znaczeniu, wydają się o wiele ważniejsze. W tej powieści, ze względu na wszystkie okoliczności, zdają się one szczególnie poruszające, zwłaszcza, że Palacio ma prawdziwy talent do onieśmielania czytelnika i budzenia w nim największych emocji. Za każdym razem potrafi wzbudzić wiele różnorodnych emocji i trafić prosto w serce.

„Biały ptak” to bardzo życiowa i autentyczna powieść. Mimo że jej fabuła nie została oparta na prawdziwych wydarzeniach, to jak wiemy wiele podobnych historii rzeczywiście miało miejsce w tamtych czasach i dobrze jest o nich przypominać w każdej możliwej formie. Palacio przedstawiając tę opowieść pokazuje, że możemy i powinniśmy być dobrzy. Wskazuje, jak wielką wartość ma szacunek, tolerancja, akceptacja. To książka, której przekaz jest nie tylko ważny, ale i aktualny i ponadczasowy, dlatego też powinna trafić w ręce każdego czytelnika, niezależnie od wieku i upodobań.

O II Wojnie Światowej powiedziano i napisano już sporo, tym bardziej więc warto docenić to, że Palacio zdecydowała się podejść do tematu nieco inaczej, oferując swoim czytelnikom powieść graficzną. Zazwyczaj nie sięgam po komiksy, niemniej potrafię docenić pomysł i wykonanie. Szczególnie, że „Biały ptak” siłą rzeczy przypomina mi o innym komiksie, który dumnie stoi na mojej półce i który szczerze uwielbiam- „Mausie” Arta Spiegelmana.

„Biały ptak” to ważna i cenna lekcja. Przemyślana i dopracowana. Nieco inna, ale przez to jeszcze bardziej urzekająca, zaskakująca i poruszająca. Polecam.

Biały ptak. Niesie nadzieję i radość. Jest czysty i niewinny. Wyzwala w nas radość i oczekiwanie. Oczekiwanie na lepszą przyszłość, pełną miłości i szczęścia …

Trwa II wojna światowa. Chłopiec chorujący na chorobę polio, pomaga koleżance z ławki, żydowskiej dziewczynce przed wywiezieniem jej na pewną śmierć, do obozu koncentracyjnego. On wyciągnął do niej pomocną dłoń, chociaż ona wraz z innymi dziećmi naśmiewała się z jego choroby i z zajęcia jego ojca. Nigdy go nie broniła ani nie zamieniła z nim żadnego słowa, a przez lata siedzieli w szkole w jednej ławce. Jednak on dał jej schronienie w swoim domu, rodzice zapewnili jej opieką, traktowali jak członka rodziny. Bronił jej zaciekle przed oprawcami nawet nie zważając na to, że jemu może grozić niebezpieczeństwo za pomoc i ukrywanie Żydów. Czy rodząca się między nimi nić przyjaźni i zrozumienia ma szansę przetrwać? Czy pomimo krwawych działań wojsk niemieckich mają szansę na przeżycie wojny? Jak potoczą się ich dalsze losy?

Biały ptak to cudowna i piękna opowieść o odwadze, sile nadziei i dobroci. Ukazuje młodych ludzi jako bohaterów walczących ze złem, z oprawcą niemieckim, z trudnościami i przeciwnościami losu. A wszystko ma miejsce podczas wojny, co tylko jeszcze bardziej nadaje większej rangi czynom i zachowaniom tych młodych bohaterów. Julien za wszelką cenę chronił Sarę, za punkt honoru obrał sobie pomoc dziewczynce, pomimo że ona w przeszłości go raniła. Zapomniał o wszelkim wyrządzonym mu złu, liczyła się dla niego teraźniejszość, chęć niesienia pomocy innym, słabszym i liczącym na to. Czynienie dobra bez względu na możliwe do poniesienia koszty i restrykcje była jego celem, przyświecała jego czynom i działaniom.

„Najlepsza przyjaźń to taka, w której nie są potrzebne słowa”.

Wrażliwa i niezapomniana historia, która na zawsze utkwi nam w pamięci. Skłania do głębokich refleksji, zastanowienia się nad własnych systemem wartości. Ale też zmusza do odpowiedzi na pytanie, czy ja dzisiaj, postąpiłbym analogicznie jak Julien? Jakie wartości są dla mnie cenne? Czy życie drugiego człowieka ma dla mnie wartość i jestem gotowy na poświęcenia dla niego? Nie jestem pewna i przekonania, że odpowiedź na to pytanie zawsze będzie pozytywna.

Takie sytuacje, gdzie mamy wspólnego groźnego wroga zbliżają ludzi do siebie, nawet dzielące ich wcześniej poglądy czy zachowania, nie liczą się w obliczu zagrożenia. Ludzie potrafią przełamać wzajemną niechęć i być ponad wszystkim, ponad wszelkimi podziałami czy nawet przekonaniami.

„Czas płynie. To jedyne, czego w życiu możemy być pewni: że nie staje się w miejscu. Dla nikogo. I z żadnego powodu. Czas maszeruje, bez względu na wszystko”.

Biały ptak powinien obowiązkowo znaleźć godne miejsce na stałe w kanonie obowiązkowych lektur szkolnych i to najlepiej już w pierwszych klasach nauczania. Dzieci od wczesnych lat powinny być edukowane i przygotowywane do „walki” ze złem, krzywdą i niesprawiedliwością. Powinno się je uwrażliwiać na dobro i pokazywać, że czynienie dobra daje wielką radość i satysfakcję, pozwala być lepszym człowiekiem.

Czuję wielką radość, że miałam okazję zetknąć się z tą historią. Jak wiele by mnie ominęło, gdyby Biały ptak nie wpadł w moje ręce. Dziękuję, że takie historie powstają, a szczególnie za formę przekazu – kolorowy komiks – który najbardziej opornego czytelnika zachęci do lektury. Książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie, z cudownymi kolorowymi obrazkami. Niewiele treści, a tak wiele wartościowego przekazu.

„W życiu można zapomnieć wielu rzeczy, ale nie zapomina się życzliwości. Tak jak miłość, zostaje z tobą … na zawsze”.

Nawet się nie zastanawiajcie, po tę opowieść obowiązkowo trzeba sięgnąć. Mądra, wartościowa, godna uwagi, ale najważniejsze - wskazuje jasno i wyraźnie cel, który powinien przyświecać każdemu człowiekowi. Bądźcie dobrzy!

Prozę R.J.Palacio pokochałam po lekturze Cudownego chłopaka. Powieść ta zachwyciła mnie nie tylko kreacją głównego bohatera, ale tez przedstawieniem toczących się wydarzeń z perspektywy innych postaci. Bez wahania sięgnęłam więc po Białego ptaka, komiks opowiadający o czasach II wojny światowej.

W książce spotykamy jednego ze znanych już bohaterów - Juliana, prześladowcę cudownego chłopaka - Augusta. W związku ze szkolnym projektem chłopiec dzwoni do swojej babci, by poznać jej wojenną historię. Ta rozpoczyna opowieść o chłopaku, po którym jej wnuk otrzymał imię. Sara jest Żydówką. Początkowo nie odczuwa dyskryminacji, jednak z dnia na dzień sytuacja zaczyna się zmieniać. Pewnego dnia do szkoły przyjeżdzają niemieccy żołnierze i żądają wydania wszystkich żydowskich dzieci. Właśnie wtedy Sarze pomaga Julien, chłopiec siedzący z nią w ławce podczas lekcji matematyki. Dzięki niemu Sara uchodzi z życiem. Chłopiec zachorował na polio, chodzi o kulach i jest nieustannie wyśmiewany. Sara nigdy nie stanęła w jego obronie, zawsze zajmowała się tylko sobą.

R.J.Palacio opowiada o czasach wojny, o holokauście i niesprawiedliwości, przelewaniu niewinnej krwi, jednak według mnie, nie to jest głównym wątkiem poruszanym przez autorkę. Przede wszystkim poruszona została kwestia bierności społecznej, w odniesieniu zarówno do wydarzeń sprzed lat, jak i tych współczesnych, rozgrywających się w USA. Autorka przywołuje bowiem pro imigranckie protesty i apeluje o rozwagę odnosząc się do polityki prowadzonej przez Donalda Trumpa. Poprzez analogię pokazuje, że cały czas aktualne są słowa George'a Santayana:

Ci, którzy nie pamietają przeszłości, są skazani na jej powtarzanie.

Bohaterowie powołani do życia przez autorkę ukazują, że mają wiele odwagi, nie wahają się narażać swojego życia, by ratować innych. Nie patrzą na swój dyskomfort, na niedogodności jakie muszą znosić, by ich tajemnica nie została wykryta. Niektórzy z nich się zmieniają, dostrzegają egoizm jaki nimi kierował. Ciężkie doświadczenia wojny odciskają na nich swoje piętno, którego do końca życia nie da się wymazać.

Biały ptak to zupełnie inna, zarówno pod względem formy graficznej, jaki samej historii, forma prozy Palacio. Jednak z pozostałymi książkami autorki łączy ją jedno - ważne przesłanie. Warto przeczytać.

Temat wojny, nazistów, Holokaustu jest trudny. Trudny dla dorosłych, a jak przekazać taką wiedzę dzieciom? Przekazać tak, aby adekwatnie do wieku pokazać te tragiczne wydarzenia. Biały Ptak to wyjątkowa opowieść, która oprócz przedstwienia wydarzeń historycznych, ma na celu uczenie empatii, równości i tolerancji. Wyjatkowa jest również dzięki temu, że jest to powieść graficzna. Sama miałam z taką formą styczność pierwszy raz i mogę powiedzieć, że jest to bardzo przystępny i ciekawy sposób na opowiedzenie każdej historii. Jest to książka, która powinna wejść do kanonu lektur. Autorka w prosty sposób, na przykładzie dwójki dzieci, pokazała dramat milonów ludzi. To że akcja toczy się we Francji jest też plusem, bo uważam, że pokazywanie wojny z perspektywy innych narodów jest ważne. Ważne, bo trzeba zaznaczać, że w wojnie nie ma zwycięstw, a tylko niewinne ofiary.

R.J. Palacio jest autorką książki "Cudowny chłopak", którą pokochały miliony dzieci i ich rodzice. W "Białym ptaku" autorka sięga do historii II Wojny Światowej, aby pokazać, że wartości, dzięki którym uratowano życie dziesiątkom tysięcy ludzi są ważne także dzisiaj.

Jest lato 1940 roku. Nastoletnia żydówka Sara chodzi do szkoły. Na lekcjach matematyki nudzi się i szkicuje w swoim zeszycie ptaki. Obok niej siedzi najlepszy uczeń w klasie, niepełnosprawny Julien. Wszyscy w szkole wyśmiewają się z niego, bo chodzi o kulach. Kiedy Niemcy przychodzą do szkoły aby zabrać żydowskie dzieci, Julien chroni Sarę przed wywiezieniem do obozu koncentracyjnego. Ukrywa ją w szopie i przez całe lata wraz z rodzicami opiekują się dziewczyną.

„- Och grandmere, nie wiem co powiedzieć. To straszne co cię spotkało… i Juliena… i tych wszystkich ludzi. Nie rozumiem. Jak to mogło się stać? Jak sześć milionów Żydów mogło zginać w Holokauście i nikt nic nie zrobił?

- Na to pytanie właściwie nie da się odpowiedzieć. Ostatecznie chyba jest tak, jak Vivienne powiedziała pastorowi…

- Zło zniknie tylko wtedy, gdy dobrzy ludzie zjednoczą się, żeby położyć mu kres. Musi zaistnieć wola. Potem następuje walka. Czy to brzmi sensownie?

- Chyba tak, grandmere. Innymi słowy, ludzie muszą się sprzeciwić.

- Właśnie.

- To dlatego twoje pokolenie musi wiedzieć, co spotkało moje pokolenie… żebyście nie pozwolili, by coś takiego się powtórzyło. Musisz mi to obiecać, mon cher. Że nie pozwolisz, by świat zapomniał. Kiedy zobaczysz niesprawiedliwość będziesz z nią walczył. Nie zmilczysz. Obiecaj mi to, Julianie.

- Obiecuje grandmere. Nie pozwolę, żeby zapomnieli. Moje światło będzie świecić… dla ciebie.

- Och, mon, cher, nawet nie wiesz, jak mnie ucieszyłeś.”

"Biały ptak" jest w formie komiksu, co z pewnością ułatwi zapoznanie się z jego treścią dzieciom. Książka rekomendowana jest dla pociech w wieku powyżej 12 roku życia. Ukazuje nam poruszającą historię, w której bohaterowie przekazują nam, że nie wystarczy nie czynić zła – trzeba jeszcze z nim walczyć. Nawet wtedy, kiedy płaci się za to najwyższą cenę.

Jeżeli macie dzieci, wnuki a możne nawet prawnuki i chcecie, aby dowiedziały się w przystępny sposób o tym co się wydarzyło, to zdecydowanie polecam.

Za książkę do recenzji dziękuję Wydawnictwu Albatros. Polecam i zapraszam na stronę Wydawnictwa: https://www.wydawnictwoalbatros.com/

Wydawnictwo Albatros

Ilość stron: 224

Data premiery: 16 września 2020

Z angielskiego przełożył Rafał Lisowski

Avatar użytkownika - KarkaReads
KarkaReads
Przeczytane:2020-10-05, Ocena: 6, Przeczytałem,

“Widzisz, Julianie, bycie życzliwym zawsze wymaga odwagi. Ale w czasach, kiedy za życzliwość można ponieść najwyższą cenę - wolności, życia - ta staje się cudem. Światłem w ciemności, o którym mówił papa, istotą naszego człowieczeństwa. Jest nadzieją”
“Biały ptak” to historia Juliena, niepełnosprawnego chłopca, który w czasie wojny chroni żydowską dziewczynkę, Sarę. Grozi jej wywózka do obozu koncentracyjnego. Julien jest niepełnosprawny i w szkole był wyśmiewany. Sara była jedną z osób, które się z niego śmiały, jednak on był gotów narazić życie swoje i swojej rodziny, żeby tylko uratować dziewczynkę. Z pomocy, która ich połączyła zrodziła się przyjaźń, która przetrwała wojnę.
Historia Juliena i Sary pokazuje, że zawsze trzeba czynić dobro, nawet kiedy można zapłacić za to najwyższą cenę. Autorka pokazuje, że wartości, które były ważne w czasach drugiej wojny światowej są tak samo ważne teraz. “Biały ptak” to historia o nadziei, dobroci, odwadze, wybaczeniu i piekle wojny. Bardzo polecam, bo to historia, której się nie zapomina !

„Biały ptak” to niezwykła, wstrząsająca ale jednocześnie inspirująca historia. Przeczytałam ją raz, przeczytałam kolejny, i z pewnością wrócę do niej w przyszłości razem z moimi dziećmi, ponieważ wierzę, że przesłanie, które niesie ze sobą jest niezwykle ważne i mocne. Jej intensywność znacznie wykracza poza to, co jesteśmy w ogóle w stanie pojąć. Sposób, w jaki R.J. Pallacio ją przedstawiła jest nie tylko niesamowity, ale pozwala po nią sięgnąć czytelnikom w różnej grupie wiekowej, i z pewnością trafi do każdego na wielu poziomach.

Książki takie jak ta pomagają uczyć, zrozumieć a także nie pozwalają zapomnieć o okrucieństwie popełnionym podczas Holocaustu. Ale „Biały ptak” to nie tylko lekcja historii. To także piękna, poruszająca opowieść o akceptacji, odwadze, ludzkiej życzliwości i bezinteresownej pomocy, a także niezwykłej przyjaźni. Polecam ją każdemu.

Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi
R.J. Palacio0
Okładka ksiązki - Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi

Cudowny chłopak to wzruszająca i niezwykle przejmująca opowieść o Auguście Pullmanie, zwykłym chłopcu o niezwykłej twarzy. Sprzedana w liczbie przeszło...