Biblia w malarstwie

Opis:

Albumowe, ozdobne wydanie gawęd Bożeny Fabiani poświęconych sztuce inspirowanej Biblią. Książka z barwnymi reprodukcjami, wydana na wysokim jakościowo papierze,

w twardej oprawie będzie pięknym prezentem dla wszystkich miłośników sztuki.

Stary Testament zawiera opowieści najróżniejsze: zadziwiające, niezrozumiałe, wzniosłe i okrutne, tętniące życiem i emocjami - i wszystko to autorka obserwuje na obrazach, tropiąc przy tym realia związane zarówno z epoką żydowskich patriarchów i królów, jak i z czasami artystów podejmujących tematy biblijne. Przygląda się, jak w ciągu wieków radzono sobie z trudnościami w wyobrażeniu człowieka i żywiołów, powietrza, światła, wody, jak ukazywano potężne emocje bohaterów biblijnych, zwłaszcza te najgroźniejsze - nienawiść, mściwość, zawiść. Autorka ściśle powiązuje historię z obrazem, wyjaśnia jego treść, pokazuje podejście malarza do tematu - tak różne w zależności od epoki oraz indywidualnych cech artysty.

Bożena Fabiani przybliża i objaśnia również malarstwo, którego źródłem stał się Nowy Testament. Przyjmuje układ chronologiczny, zgodny z opowieścią o życiu Jezusa. Wpisuje swoją opowieść w szeroko pojęty kontekst historyczno-obyczajowy, zarówno w odniesieniu do samego zapisu Ewangelii i starożytnej Palestyny, jak i do konkretnego dzieła, badając czas i okoliczności jego powstania oraz cechy charakterystyczne, styl artysty i ducha epoki, nie wchodząc przy tym w zagadnienia czysto teologiczne.

Pisząc o sztuce, która wyrosła na glebie słowa pisanego, Bożena Fabiani utrzymuje równowagę słowa i obrazu. Każdy rozdział składa się z przeplatających się dwóch elementów - krótkiego streszczenia tekstu, który malarz miał za zadanie zilustrować (autorka cytuje przy tym tekst biblijny) oraz z obrazów, którym towarzyszy opis, a nierzadko także dygresyjna informacja o malarzu. Autorka wzbogaca narrację o wiersze inspirowane Ewangelią.

Książka jest skierowana do wszystkich tych, których interesuje malarstwo, a zwłaszcza dzieła

inspirowane tematyką biblijną. To również publikacja dla osób poszukujących eleganckiej książki prezentowej. To propozycja książki popularyzującej wiedzę o sztuce i pasję do sztuki, pisana przez panią profesor Fabiani z zamysłem, by publikacja trafiła także do rąk młodych odbiorców.

Informacje dodatkowe o Biblia w malarstwie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2017-08-21
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 9788301194369

Kup książkę Biblia w malarstwie

Biblia w malarstwie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2018-01-31, Ocena: 6, Przeczytałam,

Nie jest to książka do przeczytania w jeden dzień – i to nie z powodu dużej liczby stron (choć fakt, jest dość obszerna). Tę książkę powinno się studiować, pozwolić sobie na kontemplację opisanych dzieł, zastanowić się nad ich przesłaniem. Warto podczas lektury mieć szybki dostęp do internetu, bo autorka nie zamieszcza reprodukcji wszystkich omawianych dzieł i dociekliwy czytelnik musi niekiedy poszukać interesującego go obrazu czy rzeźby – i jest to jedyna wada tej książki.

Autorka mówi o sztuce z wielką pasją, przy czym nie ma ambicji tworzenia dzieła naukowego z historii sztuki – jej wybory omawianych dzieł są subiektywne: mówi o obrazach, które ją samą interesują i zachwycają, a robi to w sposób bardzo ciekawy, nie w formie naukowego wykładu, ale – swobodnej gawędy, pełnej anegdot i ciekawostek z życia artystów. Dzieli się także swoimi spostrzeżeniami na temat historii sztuki, istoty talentu, rozwoju malarstwa i rozmaitych sposobów prezentowania jednego tematu. Zwraca też uwagę na ukazywane na obrazach o tematyce biblijnej scenki z życia ludzi żyjących w epokach współczesnych malarzom, dzięki którym dowiadujemy się sporo o ówczesnej modzie, fryzurach, wystroju wnętrz czy wyglądzie miast.

Książka jest bardzo pięknie wydana, ma twardą oprawę i wysokiej jakości papier, jest pełna bajecznie kolorowych zdjęć, a zamieszczone reprodukcje są wyraźne i pozwalają dokładnie przyjrzeć się detalom, o których wspomina Bożena Fabiani. Czasami zamieszczone są powiększone fragmenty dzieł, które ułatwiają wnikliwe studiowanie omawianych szczegółów.

Książka Bożeny Fabiani nie jest to jedynie analiza dzieł sztuki o tematyce biblijnej, z ich symboliką i ukrytym znaczeniem – to również wspaniała okazja do pogłębienia znajomości tej Księgi, ponieważ autorka pokrótce przybliża postacie i zdarzenia, które zainspirowały artystów. Bożena Fabiani nie traktuje obrazów jak nienaruszalnych świętości – zdarza się jej wyśmiać nieodpowiednie proporcje czy nieumiejętne zastosowanie perspektywy przez malarza – niemniej robi to z życzliwością i pobłażaniem – bo potrafi przy tym udowodnić, że wartość dzieła nie musi tkwić w idealnym odwzorowaniu rzeczywistości czy perfekcyjnych proporcjach. Liczy się również pomysł – zamysł kompozycyjny, oryginalność ujęcia, nowy sposób podejścia do tematu, interesujące detale.

Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza, znacznie krótsza, dotyczy wybranych opowieści ze Starego Testamentu: stworzenia człowieka, wygnania Adama i Ewy z raju, zabicia Abla, sprzedania Józefa przez braci, ucieczki Izraelitów z Egiptu pod wodzą Mojżesza, budowy Wieży Babel, dziejów Abrahama, Izaaka, Jakuba, Hioba itp. Znacznie większą część poświęciła autorka omawianiu dzieł zainspirowanych Nowym Testamentem: zwiastowaniem, narodzinami Jezusa, życiem i śmiercią Zbawiciela, cudami i dziejami apostolskimi. Fabiani wybrała setki obrazów, ikon, fresków, mozaik i rzeźb, które – jej zdaniem – w sposób najbardziej interesujący przedstawiają biblijne zdarzenia. Dlatego znajdziemy tutaj zarówno dzieła najsłynniejszych mistrzów malarstwa i rzeźby – Michała Anioła, Rubensa, Rembrandta, Leonarda Da Vinci, Rafaela czy Rodina, jak i mniej znanych, a niekiedy nawet całkiem anonimowych twórców.

Ta książka pozwala zyskać lub uzupełnić wiedzę z zakresu sztuki religijnej i świata malarzy i rzeźbiarzy. Zarówno amatorzy, jak i znawcy tematu, nie powinni być rozczarowani.

Antyk w malarstwie
Bożena Fabiani0
Okładka ksiązki - Antyk w malarstwie

Antyk w malarstwie to kolejna publikacja Bożeny Fabiani. Autorka tym razem sięga do tradycji mitologicznej w europejskiej sztuce nowożytnej. Przybliża...

Sztuka pisania nie tylko o sztuce
Bożena Fabiani0
Okładka ksiązki - Sztuka pisania nie tylko o sztuce

Wspomnieniowa książka Bożeny Fabiani, opisująca warsztat pracy historyka, humanistki i pisarki, twórczyni i wieloletniej autorki serii ,,Gawędy o sztuce"...