Biblia w malarstwie

Nie jest to książka do przeczytania w jeden dzień – i to nie z powodu dużej liczby stron (choć fakt, jest dość obszerna). Tę książkę powinno się studiować, pozwolić sobie na kontemplację opisanych dzieł, zastanowić się nad ich przesłaniem. Warto podczas lektury mieć szybki dostęp do internetu, bo autorka nie zamieszcza reprodukcji wszystkich omawianych dzieł i dociekliwy czytelnik musi niekiedy poszukać interesującego go obrazu czy rzeźby – i jest to jedyna wada tej książki.

Autorka mówi o sztuce z wielką pasją, przy czym nie ma ambicji tworzenia dzieła naukowego z historii sztuki – jej wybory omawianych dzieł są subiektywne: mówi o obrazach, które ją samą interesują i zachwycają, a robi to w sposób bardzo ciekawy, nie w formie naukowego wykładu, ale – swobodnej gawędy, pełnej anegdot i ciekawostek z życia artystów. Dzieli się także swoimi spostrzeżeniami na temat historii sztuki, istoty talentu, rozwoju malarstwa i rozmaitych sposobów prezentowania jednego tematu. Zwraca też uwagę na ukazywane na obrazach o tematyce biblijnej scenki z życia ludzi żyjących w epokach współczesnych malarzom, dzięki którym dowiadujemy się sporo o ówczesnej modzie, fryzurach, wystroju wnętrz czy wyglądzie miast.

Książka jest bardzo pięknie wydana, ma twardą oprawę i wysokiej jakości papier, jest pełna bajecznie kolorowych zdjęć, a zamieszczone reprodukcje są wyraźne i pozwalają dokładnie przyjrzeć się detalom, o których wspomina Bożena Fabiani. Czasami zamieszczone są powiększone fragmenty dzieł, które ułatwiają wnikliwe studiowanie omawianych szczegółów.

Książka Bożeny Fabiani nie jest to jedynie analiza dzieł sztuki o tematyce biblijnej, z ich symboliką i ukrytym znaczeniem – to również wspaniała okazja do pogłębienia znajomości tej Księgi, ponieważ autorka pokrótce przybliża postacie i zdarzenia, które zainspirowały artystów. Bożena Fabiani nie traktuje obrazów jak nienaruszalnych świętości – zdarza się jej wyśmiać nieodpowiednie proporcje czy nieumiejętne zastosowanie perspektywy przez malarza – niemniej robi to z życzliwością i pobłażaniem – bo potrafi przy tym udowodnić, że wartość dzieła nie musi tkwić w idealnym odwzorowaniu rzeczywistości czy perfekcyjnych proporcjach. Liczy się również pomysł – zamysł kompozycyjny, oryginalność ujęcia, nowy sposób podejścia do tematu, interesujące detale.

Książka jest podzielona na dwie części. Pierwsza, znacznie krótsza, dotyczy wybranych opowieści ze Starego Testamentu: stworzenia człowieka, wygnania Adama i Ewy z raju, zabicia Abla, sprzedania Józefa przez braci, ucieczki Izraelitów z Egiptu pod wodzą Mojżesza, budowy Wieży Babel, dziejów Abrahama, Izaaka, Jakuba, Hioba itp. Znacznie większą część poświęciła autorka omawianiu dzieł zainspirowanych Nowym Testamentem: zwiastowaniem, narodzinami Jezusa, życiem i śmiercią Zbawiciela, cudami i dziejami apostolskimi. Fabiani wybrała setki obrazów, ikon, fresków, mozaik i rzeźb, które – jej zdaniem – w sposób najbardziej interesujący przedstawiają biblijne zdarzenia. Dlatego znajdziemy tutaj zarówno dzieła najsłynniejszych mistrzów malarstwa i rzeźby – Michała Anioła, Rubensa, Rembrandta, Leonarda Da Vinci, Rafaela czy Rodina, jak i mniej znanych, a niekiedy nawet całkiem anonimowych twórców.

Ta książka pozwala zyskać lub uzupełnić wiedzę z zakresu sztuki religijnej i świata malarzy i rzeźbiarzy. Zarówno amatorzy, jak i znawcy tematu, nie powinni być rozczarowani.

Informacje dodatkowe o Biblia w malarstwie:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Data wydania: 2017-08-21
Kategoria: Architektura, kultura, sztuka
ISBN: 9788301194369
Dodał/a opinię: Joanna Tekieli

Zobacz opinie o książce Biblia w malarstwie

Kup książkę Biblia w malarstwie

W kręgu sztuki. Wybór gawęd. Album
Bożena Fabiani0
Okładka ksiązki - W kręgu sztuki. Wybór gawęd. Album

Po czterech tomach Gawęd o sztuce oraz komplementarnym wobec nich tomie Gawędy o sztuce sakralnej (w przygotowaniu, premiera w październiku br.) proponujemy...

Antyk w malarstwie
Bożena Fabiani0
Okładka ksiązki - Antyk w malarstwie

Antyk w malarstwie to kolejna publikacja Bożeny Fabiani. Autorka tym razem sięga do tradycji mitologicznej w europejskiej sztuce nowożytnej. Przybliża...