Biblioteka o Północy

Gdzieś poza krańcami wszechświata znajduje się biblioteka wypełniona niezliczoną liczbą książek, z których każda jest historią innej rzeczywistości. Każda opowiada historię inaczej przeżytego życia, zależnie od odmiennego wyboru, jakiego w którymś momencie mogliśmy dokonać. Wszyscy czasami zastanawiamy się, jak inaczej mogłoby wyglądać nasze życie, ale co wówczas, gdyby to naprawdę było możliwe? Co, gdybyśmy zyskali okazję wejścia do takiej biblioteki i przekonania się na własnej skórze? Czy jakieś inne życie byłoby rzeczywiście i bezwarunkowo lepsze? W Bibliotece o Północy bohaterka, Nora Seed, staje w obliczu takiej właśnie decyzji. Otrzymuje możliwość zamiany życia, z którego jest niezadowolona, na inne - może wybrać inny zawód czy kraj zamieszkania, cofnąć decyzję o rozstaniu z kimś, zrealizować marzenie o zostaniu glacjolożką. Każde życie to nowa przygoda, w trakcie której Nora musi zdecydować, co tak naprawdę składa się na cudowne, satysfakcjonujące życie. I musi znaleźć w sobie odpowiedź na najważniejsze pytanie: co sprawia, że warto żyć?

Informacje dodatkowe o Biblioteka o Północy:

Biblioteka o Północy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka
Przeczytane:2021-07-11,

"Biblioteka o północy" to książka nieco baśniowa. Dobra pozycja, ponieważ nie czytałam dawno takiej historii. Książka na pewno inna od wszystkich, ciekawa i intrygująca!

IG: Czytomanka

👉Nora Seed uwielbia czytać książki, jednak jest rozczarowana własnym życiem. Fala goryczy została przelana, gdy został potrącony jej kot, a ona nie poczuła nic. Żadnych emocji. Bohaterka postanawia popełnić samobójstwo. Niestety zamiast umrzeć trafia w miejsce wyglądające na czyściec, które przybiera formę biblioteki. W tym miejscu może wybrać sobie scenariusz życia, jednak wciąż czuje rozczarowanie...

👉Bardzo zaskakująca książka. Nie spodziewałam się takiego klimatu historii, który mnie urzeknie- nie mogłam się wręcz od niej oderwać. Świetnie pokazane emocje, niechęć do życia i wybory bohaterki. Czy Nora odnajdzie sens życia?

❗Ocena: 10/10

Dziękuje @zysk_wydawnictwo za egzemplarz!

"Między życiem, a śmiercią znajduje się biblioteka - a w tej bibliotece półki ciągną się w nieskończoność. Każda książka daje ci szanse na wypróbowanie życia innego, niż prowadziłaś. Możesz w ten sposób sprawdzić, jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś dokonała innych wyborów ...Czy postąpiłabyś inaczej, gdybyś mogła cofnąć decyzję, których teraz żałujesz ?"

Co byście zrobili, gdybyście mieli szansę zobaczyć jak Wasze życie potoczyłoby się w przypadku podjęcia innych decyzji? Odważylibyście się na to? Gdyby było miejsce, które Wam na to pozwoli, wybralibyście się do niego?

Matt Haig w swojej książce tworzy Bibliotekę o północy - miejsce na pograniczu życia i śmierci. To właśnie w nim możemy zobaczyć jak mogłoby wyglądać nasze życie, gdybyśmy w przeszłości podjęli inne decyzje. Otrzymujemy szansę przeżycia czegoś co się nie wydarzyło.

Autorowi udało się stworzyć niesamowity klimat - magiczny, wzruszający, pouczający, ale i na swój sposób szalony. To właśnie dzięki temu książki nie da się tak po prostu odłożyć na bok. Czytelnik wciągnięty w ten fascynujący świat tajemniczej i dającej wiele możliwości biblioteki chce chłonąć z książki coraz więcej. Widać, że jej fabuła została bardzo dobrze przemyślana i dopracowana co do najmniejszego detalu. Sam styl pisana Haig’a powoduje, że w czytelniku wzbiera wiele emocji. Pisze on niezwykle cudownym językiem przelewając w tekst własne uczucia dając tym samym odczuć swoją niezwykłą wrażliwość. Z główną bohaterką może się utożsamić każdy z nas. W wielu momentach odnosiłam wrażenie, że czytam o samej sobie. Nie raz i nie dwa zastanawiałam się tak jak Nora co by było gdyby… Ona dostała szansę, aby móc spojrzeć na własne życie z innej perspektywy, a mnie książka skłoniła do głębokich refleksji. Jestem pewna, że tak będzie z każdym czytelnikiem który sięgnie po „Bibliotekę o północy”. Skłoni go ona do głębokich refleksji i stawiania sobie nawet iście filozoficznych pytań nad sensem własnego życia i wyborów których dokonuje.

Uważam, że ta książka jest dla każdego. Dla jednych może okazać się być ukojeniem, a dla innych istną terapią szokową powodującą „otrzeźwienie” i wzięcie się w garść.  Osobiście jestem nią zachwycona i jestem pewna, że jeszcze do niej wrócę.

"Biblioteka o północy" to prosto i dobrze napisana opowieść, a przy tym mądra. Nie jest to literatura na miarę Nobla, natomiast przesłanie jest oczywiste i ważne, a nawet wydać może się banalne. Słuchało mi się tego fenomenalnie, prosto, szybko i przyjemnie. Tyle prostych, codziennych mądrości zostało zawartych w jakże przyjemnym książkowym klimacie. To książka dla każdego, kto lubi książki o książkach i bibliotekach, a także jest gotów na autorefleksję. Prostota jest ogromną zaletą powieści, a co za tym idzie, czytelnicy oczekujący wyrafinowanych zdań i odkrywczości, mogą poczuć się zawiedzeni. Niemniej warto sięgnąć po "Bibliotekę..." dla samego siebie, dla uświadomienia sobiego własnego życia i sprawczości w nim, własnych motywacji przy podejmowaniu życiowych decyzji. Wyjątkowa to była lektura.

Książka dała mi do myślenia, skłania do refleksji nad sensem żałowania  jakichś podjętych lub niepodjętych decyzji i tego co by było gdyby. Ciekawie napisana, chciało mi się wiedzieć co będzie dalej. Polecam

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2023-01-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
,,Biblioteka o Północy" Matta Haiga ukazała się w 2021 roku w Wydawnictwie Zysk i S-ka. Dopiero teraz jednak miałam okazję przeczytać tę niezwykłą, wzruszającą, ale jednocześnie tchnącą optymizmem powieść. Nora Seed mieszka w Bedford. Uważa się za nieszczęśliwą, pechową kobietę po trzydziestce. Od dawna jest przybita, a kryzys pogłębia śmierć jej kota. To powoduje, że Nora postanawia popełnić samobójstwo. Nie trafia jednak ani do piekła, ani do nieba, lecz do tytułowej Biblioteki o Północy. Jakby tego było mało, spotyka tam panią Elm, szkolną bibliotekarkę sprzed lat, która teraz okazuje się przewodniczką po tym niezwykłym świecie Czym jest Biblioteka o Północy? To miejsce między życiem i śmiercią. Miejsce wypełnione książkami zawierającymi opisy różnych rzeczywistości, w których Nora mogłaby żyć, gdyby jej losy potoczyły się inaczej. Wystarczy sięgnąć po taką książkę i zajrzeć do niej, by spróbować tego nowego życia. Można to robić wiele razy, z czego bohaterka korzysta najpierw nieśmiało, a potem bez umiaru. Raz jest glacjolożką, innym razem producentką win, znaną wokalistką, wykładowczynią filozofii i autorką książek... Raz żyje samotnie, innym razem ma kochanka lub wielu kochanków, bywa mężatką, matką... W jej nowych wersjach życia pojawiają się członkowie rodziny, zwłaszcza bracia, znajomi, przyjaciółka - często w zaskakujących sytuacjach. Czy Nora wybierze któryś scenariusz? A jeśli tak, to który? Czy może odkryje jakąś nową prawdę o świecie, szczęściu i powodach, dla których warto żyć? Żeby poznać odpowiedzi na te pytania, trzeba książkę doczytać do końca, tym bardziej, że zakończenie zaskakuje. Czyta się ,,Bibliotekę o Północy" przyjemnie, mimo iż nieraz życie bohaterki okazuje się pełne przykrych niespodzianek. Smutek, żal, rozczarowanie i ból istnienia przeplatają się tu z nadzieją i optymizmem. Trudno też podczas lektury nie zastanawiać się nad rolą przypadku, konsekwencjami wyborów, możliwością istnienia światów równoległych... Szybkiej lekturze na pewno, oprócz wartkiej akcji, sprzyja styl - lekki, ale niepozbawiony literackiego uroku. Przekonująco i naturalnie wypadają też dialogi, a dodatkowych smaczków dodają retrospekcje, dzięki którym poznajemy przeszłość Nory, od dzieciństwa do chwili, w której postanawia się zabić. Te informacje dozowane są stopniowo, co jeszcze bardziej wzbudza w czytelniku ciekawość, ale pozwala też zrozumieć niektóre decyzje i uczucia bohaterki. Polecam z czystym sumieniem. BEATA IGIELSKA
Avatar użytkownika - ania_gt
ania_gt
Przeczytane:2021-12-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Wielokrotne powroty,

Co by było gdyby...

Pewnie nieraz zadawaliście sobie to pytanie. Śmierć jest tajemnicą. Ludzie od zawsze próbują zgłębić ten fenomen. Religia i filozofia podają różne scenariusze: niebo, piekło, czyściec, reinkarnacja, nicość... Chcemy wierzyć, że człowiek to coś więcej niż materia. Książka Matta Haiga oddziałuje na czytelniczą wyobraźnię podając niezwykły pomysł na kres naszego istnienia.

,, - Między życiem a śmiercią znajduje się biblioteka - tłumaczyła. - A w tej bibliotece półki ciągną się w nieskończoność. Każda książka daje ci szansę na wypróbowanie życia innego, niż prowadziłaś. Możesz w ten sposób sprawdzić, jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś dokonała innych wyborów... Czy postąpiłabyś inaczej, gdybyś mogła cofnąć decyzje, których teraz żałujesz? - spytała w końcu."

Główna bohaterka Nora Seed to cierpiąca na depresję nauczycielka gry na fortepianie, która pewnego dnia postanawia zakończyć swą ziemską egzystencję. Jakie jest jej zdziwienie, gdy trafia do jedynej w swoim rodzaju poczekalni, to tytułowa Biblioteka o Północy. Spotyka tam panią Elm - bibliotekarkę z liceum, która stanie się jej przewodniczką po wieloświatach. Przed Norą niespodziewany dar od losu, może przeżyć różne warianty swoich bytów i podjąć inne decyzje, a także poznać ich konsekwencje. Średnio polubiłam Norę, to bohaterka irytująca. Jednak to nie ona jest najważniejsza. Tak naprawdę na jej miejscu mógłby się postawić każdy, wszak w swoich bibliotekach mamy osobiste Księgi żalów.

Książka magiczna. Krzepi, wzrusza i zmusza do refleksji. Często skupiamy się na tym, co nam nie wyszło, co jest złe, czego żałujemy. Tymczasem autor daje prostą wskazówkę - doceń to, co masz. Ta współczesna baśń, opisująca niby trywialną historię, trafia do czytelnika z mocnym przekazem. I choć zakończenie jest przewidywalne, jestem gotowa wybaczyć to autorowi.

Na koniec to, co ujęło mnie szczególnie. Praktyczna realizacja słów Umberta Eco: ,,Kto czyta książki, żyje podwójnie". Afirmacja czytelnictwa i metafora biblioteki, jako bramy do wielu światów. Tylko tyle i aż tyle. Zacna lektura na jesienny czas. Jestem pod wrażeniem.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-09-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Chyba nie ma na tym świecie człowieka, który żałowałby po pewnym czasie jakiś decyzji, które podjął. Te dotyczą różnych kwestii. Jedną są większego kalibru. Inne natomiast należą do tych mniej istotnych. Jednak każda z nich uwiera człowieka niczym kamyk w bucie. Często taka osoba zastawia się co by było gdyby w chwili wyboru dokonał innej decyzji, obrał inną drogę. Niestety życie nie uznaje reklamacji ani zwrotów. Niestety. A jeśli mylimy się? A jeśli jest sposób żeby się przekonać czy nasze złe decyzje rzeczywiście takie były? Taką właśnie możliwość dostaje Nora. Dzięki książkom znajdującym w bibliotece, do której trafia, może ,,zobaczyć'' naocznie jak potoczyłoby się jej życie gdyby w danym momencie poszła inną drogą niż ta, którą ostatecznie wybrała. Każde z jej alternatywnych ,,żyć'' jest inne, ale wędrując przez nie, Nora uczy się siebie. Jednocześnie zdobywając nowe doświadczenia stara się odpowiedzieć na pytania o sens istnienia.
Tak naprawdę opis z okładki nie oddaje tego co znalazłam w środku. Opis owszem jest ciekawy, ale nie jest zwiastunem lektury, która pochłonęła mnie bez reszty. I chociaż zdawałoby się, że początek nie nastraja czytelnika optymistycznie to tylko preludium do treści, która mogłaby być użyta na zajęciach z motywacji. Tak. To szczera prawda. Podróżowanie wraz Norą sprawia, że my także możemy na swoje życie spojrzeć z innej strony i podobnie jak bohaterka tej lektury dostrzec nie tylko wady, ale także zalety życia, które dane jest nam przeżyć.
Czyż nie chcielibyśmy mieć pewności, że nasze życie jest takie jakie być powinno? Na pewno ! Biblioteka o północy pozwala zrozumieć, że nie powinnyśmy żałować podjętych decyzji. Nie powinnyśmy ,,kolekcjonować'' kolejnych żalów z powodu tego jak potoczyło się nasze życie. To w niczym nie pomoże a może tylko zaszkodzić.
Biblioteka o Północy to książka, którą warto przeczytać. To książka pełna mądrości, które mimowolnie zmieniają życie. Przy tym czyta się ją błyskawicznie i nawet nie da się spostrzec jak dotrze się do ostatniej strony. To książka genialna w swojej prostocie i chociaż porusza ważne, egzystencjalne tematy nie nudzi. Myślę, że każdy może znaleźć w głównej bohaterce cząstkę siebie. I dlatego ta książka może mimowolnie stać się naszą szansą na zmianę życia na lepsze.
Nie ważne czy ktoś uwielbia życie, które wiedzie czy jest z niego niezadowolony. Zapewniam, że po przeczytaniu tej lektury spojrzymy na nie innymi oczami.

Jak zatrzymać czas
Matt Haig0
Okładka ksiązki - Jak zatrzymać czas

Rozgrywająca się na przestrzeni wieków opowieść o mężczyźnie zagubionym w czasie, kobiecie, która jest w stanie go uratować i o tym, co to...

Ojciec Gwiazdka i ja
Matt Haig0
Okładka ksiązki - Ojciec Gwiazdka i ja

Kontynuacja bestsellerowego Chłopca zwanego Gwiazdką i Dziewczynki, która uratowała Gwiazdkę Dorastanie w Elfim Jarze, gdzie wszyscy mieszkańcy są...