Biblioteka o Północy

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2021-06-15
ISBN: 9788382022490
Tytuł oryginału: The Midnight Library

Mądra, przejmująca i podnosząca na duchu opowieść o żalu, nadziei i drugiej szansie

Gdzieś poza krańcami wszechświata znajduje się biblioteka wypełniona niezliczoną liczbą książek, z których każda jest historią innej rzeczywistości. Wszyscy czasami zastanawiamy się, jak inaczej mogłoby wyglądać nasze życie, ale co wówczas, gdyby to naprawdę było możliwe? Co, gdybyśmy zyskali okazję wejścia do takiej biblioteki i przekonania się na własnej skórze, czy jakieś inne życie byłoby rzeczywiście bezwarunkowo lepsze?

Nora Seed staje w obliczu takiej właśnie szansy. Kiedy śmierć kota okazuje się ostatnią kroplą, która przepełnia czarę, postanawia rozstać się z tym światem i... trafia do Biblioteki o Północy. Otrzymuje możliwość nowego życia i dokonania innych niż dotąd wyborów - może wybrać inny kraj zamieszkania, uratować związek z narzeczonym, zrealizować marzenie o zostaniu glacjolożką. Każdy taki wybór to nowa przygoda, w trakcie której Nora musi odkryć, co tak naprawdę składa się na satysfakcjonujące życie. A przede wszystkim musi znaleźć odpowiedź na najważniejsze pytanie: co sprawia, że w ogóle warto żyć...

,,Pasjonująca, krzepiąca lektura... Wizja nieograniczonych możliwości, nowych dróg, nowego życia, które jest dla nas gdzieś dostępne. Biblioteka o Północy pokazuje nam w tych trudnych, niespokojnych czasach, że możemy żyć inaczej, tak, jak chcemy".

,,The New York Times"

,,Piękna bajka, współczesny odpowiednik filmu To wspaniałe życie, niesamowicie aktualna, ukazująca się w okresie, kiedy wszyscy utknęliśmy w świecie, który chcielibyśmy zmienić".

Jodi Picoult, autorka powieści Bez mojej zgody

NAGRODA PORTALU GOODREADS ZA NAJLEPSZĄ POWIEŚĆ 2020 ROKU

Kup książkę Biblioteka o Północy

Opinie o książce - Biblioteka o Północy

Avatar użytkownika - Czytomanka
Czytomanka

"Biblioteka o północy" to książka nieco baśniowa. Dobra pozycja, ponieważ nie czytałam dawno takiej historii. Książka na pewno inna od wszystkich, ciekawa i intrygująca!

IG: Czytomanka

👉Nora Seed uwielbia czytać książki, jednak jest rozczarowana własnym życiem. Fala goryczy została przelana, gdy został potrącony jej kot, a ona nie poczuła nic. Żadnych emocji. Bohaterka postanawia popełnić samobójstwo. Niestety zamiast umrzeć trafia w miejsce wyglądające na czyściec, które przybiera formę biblioteki. W tym miejscu może wybrać sobie scenariusz życia, jednak wciąż czuje rozczarowanie...

👉Bardzo zaskakująca książka. Nie spodziewałam się takiego klimatu historii, który mnie urzeknie- nie mogłam się wręcz od niej oderwać. Świetnie pokazane emocje, niechęć do życia i wybory bohaterki. Czy Nora odnajdzie sens życia?

❗Ocena: 10/10

Dziękuje @zysk_wydawnictwo za egzemplarz!

"Między życiem, a śmiercią znajduje się biblioteka - a w tej bibliotece półki ciągną się w nieskończoność. Każda książka daje ci szanse na wypróbowanie życia innego, niż prowadziłaś. Możesz w ten sposób sprawdzić, jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś dokonała innych wyborów ...Czy postąpiłabyś inaczej, gdybyś mogła cofnąć decyzję, których teraz żałujesz ?"

Co byście zrobili, gdybyście mieli szansę zobaczyć jak Wasze życie potoczyłoby się w przypadku podjęcia innych decyzji? Odważylibyście się na to? Gdyby było miejsce, które Wam na to pozwoli, wybralibyście się do niego?

Matt Haig w swojej książce tworzy Bibliotekę o północy - miejsce na pograniczu życia i śmierci. To właśnie w nim możemy zobaczyć jak mogłoby wyglądać nasze życie, gdybyśmy w przeszłości podjęli inne decyzje. Otrzymujemy szansę przeżycia czegoś co się nie wydarzyło.

Autorowi udało się stworzyć niesamowity klimat - magiczny, wzruszający, pouczający, ale i na swój sposób szalony. To właśnie dzięki temu książki nie da się tak po prostu odłożyć na bok. Czytelnik wciągnięty w ten fascynujący świat tajemniczej i dającej wiele możliwości biblioteki chce chłonąć z książki coraz więcej. Widać, że jej fabuła została bardzo dobrze przemyślana i dopracowana co do najmniejszego detalu. Sam styl pisana Haig’a powoduje, że w czytelniku wzbiera wiele emocji. Pisze on niezwykle cudownym językiem przelewając w tekst własne uczucia dając tym samym odczuć swoją niezwykłą wrażliwość. Z główną bohaterką może się utożsamić każdy z nas. W wielu momentach odnosiłam wrażenie, że czytam o samej sobie. Nie raz i nie dwa zastanawiałam się tak jak Nora co by było gdyby… Ona dostała szansę, aby móc spojrzeć na własne życie z innej perspektywy, a mnie książka skłoniła do głębokich refleksji. Jestem pewna, że tak będzie z każdym czytelnikiem który sięgnie po „Bibliotekę o północy”. Skłoni go ona do głębokich refleksji i stawiania sobie nawet iście filozoficznych pytań nad sensem własnego życia i wyborów których dokonuje.

Uważam, że ta książka jest dla każdego. Dla jednych może okazać się być ukojeniem, a dla innych istną terapią szokową powodującą „otrzeźwienie” i wzięcie się w garść.  Osobiście jestem nią zachwycona i jestem pewna, że jeszcze do niej wrócę.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-09-13, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Chyba nie ma na tym świecie człowieka, który żałowałby po pewnym czasie jakiś decyzji, które podjął. Te dotyczą różnych kwestii. Jedną są większego kalibru. Inne natomiast należą do tych mniej istotnych. Jednak każda z nich uwiera człowieka niczym kamyk w bucie. Często taka osoba zastawia się co by było gdyby w chwili wyboru dokonał innej decyzji, obrał inną drogę. Niestety życie nie uznaje reklamacji ani zwrotów. Niestety. A jeśli mylimy się? A jeśli jest sposób żeby się przekonać czy nasze złe decyzje rzeczywiście takie były? Taką właśnie możliwość dostaje Nora. Dzięki książkom znajdującym w bibliotece, do której trafia, może ,,zobaczyć'' naocznie jak potoczyłoby się jej życie gdyby w danym momencie poszła inną drogą niż ta, którą ostatecznie wybrała. Każde z jej alternatywnych ,,żyć'' jest inne, ale wędrując przez nie, Nora uczy się siebie. Jednocześnie zdobywając nowe doświadczenia stara się odpowiedzieć na pytania o sens istnienia.
Tak naprawdę opis z okładki nie oddaje tego co znalazłam w środku. Opis owszem jest ciekawy, ale nie jest zwiastunem lektury, która pochłonęła mnie bez reszty. I chociaż zdawałoby się, że początek nie nastraja czytelnika optymistycznie to tylko preludium do treści, która mogłaby być użyta na zajęciach z motywacji. Tak. To szczera prawda. Podróżowanie wraz Norą sprawia, że my także możemy na swoje życie spojrzeć z innej strony i podobnie jak bohaterka tej lektury dostrzec nie tylko wady, ale także zalety życia, które dane jest nam przeżyć.
Czyż nie chcielibyśmy mieć pewności, że nasze życie jest takie jakie być powinno? Na pewno ! Biblioteka o północy pozwala zrozumieć, że nie powinnyśmy żałować podjętych decyzji. Nie powinnyśmy ,,kolekcjonować'' kolejnych żalów z powodu tego jak potoczyło się nasze życie. To w niczym nie pomoże a może tylko zaszkodzić.
Biblioteka o Północy to książka, którą warto przeczytać. To książka pełna mądrości, które mimowolnie zmieniają życie. Przy tym czyta się ją błyskawicznie i nawet nie da się spostrzec jak dotrze się do ostatniej strony. To książka genialna w swojej prostocie i chociaż porusza ważne, egzystencjalne tematy nie nudzi. Myślę, że każdy może znaleźć w głównej bohaterce cząstkę siebie. I dlatego ta książka może mimowolnie stać się naszą szansą na zmianę życia na lepsze.
Nie ważne czy ktoś uwielbia życie, które wiedzie czy jest z niego niezadowolony. Zapewniam, że po przeczytaniu tej lektury spojrzymy na nie innymi oczami.

Piękna książka o tym,  że złudzenia, żal nad straconymi szansami, rozstrząsanie "co by było gdyby", zabiera nam radość życia. Żyjąc dla kogoś, nie możemy żyć dla siebie. Nora Seed jest nieszczęśliwa, ciągle ma wrażenie, że kogoś zawiodła. Wkońcu, postanawia popełnić samobójstwo. Trafia do Biblioteki o północy i ma szansę przejrzeć księgę swoich żali i sprawdzić, czy są uzasadnione. Ma szansę sprawdzić, jak jej życie potoczyłoby się, gdyby podjęła inne decyzje. Piękna, pozytywna i podnosząca na duchu książka. Bardzo polecam, daje do myślenia.

Avatar użytkownika - karolinaosewska
karolinaosewska
Przeczytane:2021-08-01, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Doceń to, co masz !

Każdy z nas czasem żałuje tego, że nasze życie nie potoczyło się inaczej, że czasem podjęliśmy taką, a nie inną decyzję. Ale czy to oznacza, że nasze życie jest złe, a my nieszczęśliwi? Co wpływa na to, że nasze życie nas satysfakcjonuje? Co byście zrobili gdybyście mieli okazję przekonać się, jak mogłoby wyglądać Wasze życie gdybyście postąpili inaczej? Chcielibyście trafić do Biblioteki o Północy i móc zdecydować w jakim innym życiu chcielibyście żyć i czy byłoby ono lepsze od tego, w którym żyjecie obecnie?

Taką szansę otrzymuje właśnie główna bohaterka powieści Matta Haiga. Nora Seed ma dość swojego życia, czuje, że podjęła tyle nieodpowiednich decyzji, że zawiodła tylu ludzi, że nie osiągnęła ani sukcesu zawodowego, ani nie założyła rodziny, nie odważyła się spełniać marzeń. Dzień w którym odchodzi jej kot, a ona traci pracę staje się dniem, w którym Nora postanawia umrzeć. Ale nie umiera, a trafia do Biblioteki o Północy. Tam dostaje możliwość nowego życia i podjęcia innych decyzji. Ma okazję przekonać się, co daje satysfakcję w życiu i co sprawia, że warto żyć, tak po prostu.

"Biblioteka o Północy" to wspaniała opowieść o sensie życia i o tym by doceniać to, co się ma. Chociaż czasem zdaje nam się, że nasze życie jest beznadziejne, a my jesteśmy pełni żalu przez wzgląd na nasze podjęte dezycje, to przecież życie jest piękne, takie jakie jest, pełne radości i smutków, słońca i deszczu, tych dobrych i tych złych dni. Opowieść podkreślająca, że warto żyć, bo życie to najcenniejszy skarb.

Początek powieści mnie zaintrygował, główna bohaterka zdaje się być sympatyczną dziewczyną, której los daje nieźle w kość, moment w którym trafia do Biblioteki o Północy jest pełen magii i tajemnicy. Ale początkowe podróże Nory do nowych wybranych żyć, jak na początku nie nużą, tak pod koniec powieści trochę mnie już nudziły. Czekałam na przyspieszenie akcji, i dostałam je, ale na chwilę. Wiem jaki był zamysł autora, że wraz z bohaterką wędrujemy przez kolejne warianty żyć i odkrywamy co jest ważne, a co nie, co daje szczęście, a co jednak go nie daje, i czy decyzja, którą podjęła była dobra i czy popełniła błąd czy nie, czy to dane życie jest lepsze od jej pierwotnego. Ale z tych podróży składa się dwie trzecie książki i ja w pewnym momencie zaczęłam się nudzić, a całego zakończenia domyśliłam się na początku książki, więc nie stanowiło ono dla mnie żadnego zaskoczenia.

Powieść ta jest na swój sposób urocza i poruszająca, napisana porządnym językiem i dobrym stylem, tak że chce się ją czytać. Bohaterka jest sympatyczna i polubiłam ją, kibicowałam jej i cieszyłam się jej szczęściem, ale brakowało mi akcji i szybszego bicia serca, w całej książce są może dwa takie momenty, które podnoszą poziom adrenaliny we krwi i tyle. Jak dla mnie to za mało.

Książka ta przypominała mi momentami "Opowieść wigilijną" Dickensa, a także film "Dziś 13, jutro 30". Niesie ze sobą na pewno ważne przesłanie, że warto żyć mimo wszystko, i że trzeba doceniać to, co się ma, bo zazwyczaj to więcej niż moglibyśmy sobie wymarzyć. A także o tym, by nie mieć żalu o to, że nie chcieliśmy żyć według planu innych i poświęcać życia na spełnianie marzeń innych ludzi, i że to co ważne mamy pod nosem, małe gesty i rzeczy, które rozjaśniają pochmurne dni i ludzi wokół siebie, którzy nas kochają i są naszą opoką. Na uwagę zasługuje też prześliczne wydanie, które przyciąga wzrok i zachęca do lektury.

Podsumowując, "Biblioteka o Północy" to współczesna bajka o życiu, która skłania do przemyśleń i zastanowienia się nad własnym życiem, a także poruszająca i dająca nadzieję. Dla tych, którzy lubią trochę filozoficzne opowieści bez przesadnej akcji będzie lekturą idealną. Ja spędziłam dość przyjemnie czas przy jej lekturze, mimo domyślenia się rozwiązania fabuły, jak i odrobiny znudzenia, więc mogę Wam ją ostatecznie polecić.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2021-07-20, Ocena: 6, Przeczytałem,

,,Nigdy nie jest za późno, by zacząć spełniać swoje marzenia".

Być może gdyby nie depresyjne podejście do życia Nory, jej postrzeganie świata byłoby zupełnie inne. Miałam wrażenie, że to nie śmierć zaglądała jej w oczy, a ona sama brnęła ku własnej zagładzie, nie mogąc się zdecydować na to, czy żyć, czy może lepiej już dać sobie z tym spokój.
Czasami w naszym życiu bywają chwile, kiedy jedna sytuacja sprawia, że mówimy sobie dość. Tak już dalej nie da się żyć! I Norze przyjdzie spojrzeć na swoje życie inaczej w momencie, kiedy dowie się o okropnej śmierci jej ukochanego zwierzątka domowego. Zaraz po tym incydencie trafi do biblioteki, która oczaruje ją swoim wnętrzem. Znajdzie tam nie tylko książki, ale i możliwość przeżycia swojego istnienia na nowo. W miejsce trefnych decyzji może wstawić nowe, lepsze, które zmienią jej życie. Może naprawić błędy, które od dłuższego czasu ciągną się za nią w postaci porażek i samobójczych myśli. Ma szansę, by naprawić relację z narzeczonym, przenieść się do innego kraju, czy też stać się tym, kim pragnęła najbardziej. Czy z tego skorzysta? Czy zdecyduje się przejść przez własne niepowodzenia wiedząc, że tym razem jest w stanie dokonać dobrego wyboru? I w końcu, czy te wszystkie przygody wpłynął na jej myśli w których dotychczas widziała tylko śmierć?

Niesamowita książka. Ile ja bym dała, by sama znaleźć się w takiej bibliotece i móc naprawić swoje niedoskonałości życiowe. Ta lektura wywołała we mnie intensywne myśli na temat tego, czego w życiu nie zrobiłam, z jakiej szansy nie skorzystałam i czy wciąż mam czas, by móc naprawić swoje błędy. Ta pozycja dała mi szanse spojrzenia na własne poczynania z zupełnie innej strony. Jakbym nabrała doświadczenia, którego nie miałam przez jej czytaniem. Jestem pewna , że i was skłoni do refleksji i wyzwoli tylko to, co jest piękne, a czego do tej pory nie widzieliście. Duży druczek wywoła uśmiech na twarzy, a tekst wyda się być najlepszym przyjacielem z którym mieliście do czynienia. Wakacyjny czas jest najlepszy, by ją przeczytać:-)

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2021-07-06, Ocena: 5, Przeczytałam, E-booki, 2021, Literatura piękna, Obyczajowe,
Ludzie. Powieść dla Ziemian
Matt Haig0
Okładka ksiązki - Ludzie. Powieść dla Ziemian

Czy a) znasz jakiegoś człowieka? b) kochasz jakiegoś człowieka? c) masz problemy w kontaktach z ludźmi? Jeśli odpowiedziałeś TAK na któreś z powyższych...

Ojciec Gwiazdka i ja
Matt Haig0
Okładka ksiązki - Ojciec Gwiazdka i ja

Kontynuacja bestsellerowego Chłopca zwanego Gwiazdką i Dziewczynki, która uratowała Gwiazdkę Dorastanie w Elfim Jarze, gdzie wszyscy mieszkańcy są...

Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska