Biegnij chłopcze, biegnij

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2013-09-04
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Srulik ma osiem lat. Razem z rodzicami trafia do warszawskiego getta. Jego ojcu udaje się zbiec, a matka pewnego dnia znika, jakby za sprawą złowrogiej magii. Od tej pory chłopiec musi radzić sobie sam. Wydostaje się z getta, a jego życie zamienia się w nieustającą ucieczkę - bez celu gwarantującego bezpieczne schronienie. Wiej stąd, mały to historia Yorama Friedmana, którą Uri Orlev poznał podczas spotkania z weteranami wojennymi w Jerozolimie. Książka została przetłumaczona na dwanaście języków, a obecnie trwają prace nad jej ekranizacją.

Uri Orlev (1931) - właśc. Jerzy Henryk Orłowski. Urodził się w Warszawie. W czasie drugiej wojny światowej wraz z rodziną przebywał najpierw w warszawskim getcie, a potem w hitlerowskim obozie Bergen-Belzen. W latach 70. wyjechał do Palestyny, obecnie mieszka w Jerozolimie. Jest autorem ponad 30 książek przetłumaczonych na 38 języków.

Kup książkę Biegnij chłopcze, biegnij

Opinie o książce - Biegnij chłopcze, biegnij

Avatar użytkownika - justsmileback
justsmileback
Przeczytane:2015-06-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Ulubione,
Zafascynowana historią Żyda z "Pianisty" Szpilmana, postanowiłam sięgnąć po książkę o podobnej tematyce. "Biegnij chłopcze, biegnij" to historia żydowskiego chłopca, który ucieka z Warszawskiego getta i rozpoczyna życie na własny rachunek. Błąkając się po lesie, spotyka grupę chłopców, również żydowskich, które podobnie jak on wiodą bezdomne życie. Przyłącza się do nich i rozpoczyna się jego przygoda. Chłopak wędruje od gospody do gospody, kradnie, pracuje, wymyka się z rąk Niemców. W pewnym momencie swojej wędrówki spotyka zaginionego ojca, który oddając swoje życie, ratuje syna. W dalszych wydarzeniach chłopiec traci rękę. Mimo to nadal radzi sobie w krytycznych sytuacjach, nadal pracuje, nie poddaje się. Powieść ta jest jedną z tych, które trzeba znać. Polecam!
"Biegnij chłopcze, biegnij" Uri Orlev Książka opowiada prawdziwą historię Yorama Friedmana, który jako ośmioletni chłopiec, ucieka z warszawskiego getta. Od tej pory chłopiec musi ciągle się ukrywać, żyje w lesie, poluje na zwierzęta, kradnie. Poznaje różnych gospodarzy, pracuje u nich jako parobek.  "Szybko - śpieszył się ojciec. - Jeśli będą cię ścigać z psami, wejdź do wody albo na bagna, wtedy psy stracą trop. Najważniejsze - ciągnął w napięciu - zapomnij, jak masz na imię. Wymaż je z pamięci.(...) Ale nawet jeśli zapomnisz wszystko, nawet mnie i mamę, nie zapominaj nigdy, że jesteś Żydem."

"Co to jest wolność? - zapytał
- Wolność jest wtedy, kiedy nie ma muru i można iść przed siebie, i nic Cię nigdzie nie zatrzyma - wyjaśnił Dawid."

Avatar użytkownika - gosia_gosia16
Przeczytane:2014-03-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
Babcia robi na drutach
Uri Orlev0
Okładka ksiązki - Babcia robi na drutach

To mądra przypowieść o nietolerancji, pod postacią rymowanej bajki. Do miasteczka przybywa niezwykła babcia. Nie znajduje tam nikogo, kto by przyjął ją...

Książki mojego dzieciństwa (1931-1945)
Uri Orlev0
Okładka ksiązki - Książki mojego dzieciństwa (1931-1945)

Publikowany tekst Uri Orlev odczytał podczas spotkania autorskiego na UMCS, w maju 2011 roku. Odczytał - jak powiedział - dla większej pewności, chociaż...

Co to jest wolność - zapytał- Wolność jest wtedy, kiedy nie ma muru i można iść przed siebie, i nic Cię nigdzie nie zatrzyma - wyjaśnił Dawid. Uri Orlev, Biegnij chłopcze, biegnij

Dom marionetek
Natasza Socha