Biel Nocy

Tom 2 cyklu Kwartet szetlandzki
Ocena: 4.85 (13 g³osów)

Drugi tom kultowej serii od brytyjskiej mistrzyni suspensu nagrodzonej za swoje krymina³y Diamentowym Sztyletem.

Na Szetlandach jest po³owa lata, czas bia³ych nocy, kiedy to s³oñce nigdy nie zachodzi.

Plastyczka Bella Sinclair organizuje przyjêcie, aby uczciæ wystawê swoich prac i zaprezentowaæ obrazy Fran Hunter. Podczas tego wydarzenia pewien tajemniczy Anglik wybucha p³aczem i stwierdza, ¿e nie wie kim jest ani sk±d siê tu wzi±³, a wieczorne przyjêcie zmienia siê w farsê. Nastêpnego dnia mieszkañcy miasteczka znajduj± zw³oki Anglika powieszone na krokwi w hangarze ³odziowym na przystani. Mê¿czy¼nie za³o¿ono na twarz maskê klauna.

Detektyw Jimmy Perez jest przekonany, ¿e to lokalna zbrodnia, a nastêpne morderstwo w Biddista tylko utwierdza go w tym przekonaniu. Jednak wkrótce wychodzi na jaw, ¿e detektywa ³±czy z Fran skomplikowana relacja, która najwyra¼niej wp³ywa na jego zdolno¶æ oceny sytuacji.

A do tego jest to przecie¿ niesamowita pora roku, w której noc miesza siê z dniem i nic nie jest takie, jak siê wydaje.

Informacje dodatkowe o Biel Nocy :

T³umaczenie: Maria Rei

wiêcej

Kup ksi±¿kê Biel Nocy

Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.

Zobacz tak¿e

Biel Nocy - opinie o ksi±¿ce

Bella Sinclair i Fran Hunter wspólnie organizuj± wystawê swoich prac, jednak okazuje siê ona klap±, ze wzglêdu na pojawienie siê ma³ej liczby go¶ci. Podczas imprezy dochodzi do nieoczekiwanego zdarzenie, jeden z uczestników wystawy-Anglik dostaje napadu za³amania nerwowego. Obecny na wystawie detektyw Jimmy Perez postanawia siê zaj±æ biedakiem i razem z nim opuszcza imprezê. Gdy Perez spuszcza z oczu nieznajomego, ten znika.
Nastêpnego dnia zostaje on znaleziony martwy, sprawca nie wiedzieæ czemu nak³ada denatowi na twarz maskê klauna w tym samym czasie, wychodzi na jaw, ¿e kto¶ próbowa³ nie dopu¶ciæ do wystawy Fran Hunter, rozdaj±c ulotki o rzekomym odwo³aniu wystawy.

Akcja i fabu³a Bieli Nocy wci±gnê³a mnie ju¿ od pierwszych kartek. Autorka dynamiczne prowadzi akcje a¿ do samego punktu kulminacyjnego historii, zapewniaj±c te¿ intryguj±ce zakoñczenie. Fabu³a ksi±¿ki równie¿ jest dobrze rozwiniêta, ciekawie rozwiniêty w±tek g³ówny wci±ga do samego koñca, a w±tki poboczne intryguj±co uzupe³niaj± fabu³ê.
Ksi±¿ka napisana jest lekkim jêzykiem. Opisy proste, rzetelnie opisuj±ce to, co dzieje siê w akcji, buduj±ce klimat i wci±gaj±ce. Jedynie odrobinê suche dialogi.
Postacie. Po raz drugi autorka ¶wietnie wykreowa³a postaæ sprawcy, ciekawie ukrywaj±c j± w¶ród bohaterów.

Biel Nocy to by³a jedna z ksi±¿ek, na któr± czeka³am z wielk± niecierpliwo¶ci±, poniewa¿ nie mog³am siê doczekaæ, gdy powrócê na Szetlandy. Tym razem autorka umieszcza czas akcji podczas trwania ciekawego zjawiska astrologicznego zwanego bia³ymi nocami, zostaje równie¿ ciekawie opisane. Po raz drugi autorka zachwyci³a mnie swoim klimatem swojej powie¶ci, który wci±gn±³ mnie w fabu³ê ksi±¿ki do samego koñca. Kiedy skoñczy³am czytaæ Biel Nocy czu³am ogromny niedosyt twórczo¶ci Ann Cleeves, ale na szczê¶cie mia³am ju¿ pod kolejny tom serii i mog³am jeszcze pozostaæ w ¶wiecie stworzonym przez autorkê.

Jimmy Perez kolejna ods³ona. Ten, kto siê jeszcze nie zakocha³ w d³ugow³osym, troskliwym i do¶æ melancholijnym detektywie, dostaje drug± szansê. Bohater "Czerni kruka" powraca. ¦nieg stopnia³ a d³ugie, mro¼ne noce o¶wietlone zorz± polarn±, zmieni³y siê w równie d³ugie dni, kiedy nigdy nie jest do koñca ciemno. Nie pomagaj± nawet zaci±gniête na amen zas³ony, ludzie staj± siê dra¿liwi, nerwowi i nieswoi. W tej wiecznej szarówce szczêki same siê zaciskaj±, rêce ³atwiej wyci±gaj± by kogo¶ popchn±æ, ³atwiej o k³ótnie, ³atwiej o bójkê, ³atwiej nawet o zbrodniê. Kolejny raz w moje rêce trafi³ klimatyczny, piêkny w swojej prostocie thriller, który trzyma³ mnie w napiêciu a¿ do ostatniego zdania. Ju¿ siê ciszê na sam± my¶l o tym, ¿e przede mn± kolejne czê¶ci, kolejne morderstwa i jeszcze wiêcej wietrznych, piêknych w swojej surowo¶ci, Szetlandów. No i oczywi¶cie czeka na mnie serial.

Pewnego dnia, podczas zorganizowanej przez lokaln± artystkê wystawy, zaproszeni przez malarkê znajomi, krytycy i przyjaciele, s± ¶wiadkami niepokoj±cego wydarzenia. Jeden z go¶ci pada na kolana i zaczyna p³akaæ. Kilka minut potem wybiega z galerii i ucieka w stronê klifów. Nastêpnego dnia farmer z okolicznego gospodarstwa, znajduje w szopie zw³oki powieszonego mê¿czyzny. Ofiara ma na g³owie teatraln± maskê, która utrudnia identyfikacjê. Na miejscu pojawia siê detektyw Jimmy Perez, który jest przekonany ¿e pope³nione zosta³o morderstwo. Kolejne, zrzucone z klifów cia³o, tylko utwierdza go w tym prze¶wiadczeniu.

Wydawaæ by siê mog³o, ¿e z³apaæ sprawcê zbrodni, w tak hermetycznym miejscu jakim s± Szetlandy, bêdzie niezwykle ³atwo. Lecz co je¶li ofiar± okazuje siê anonimowa osoba, nie znana lokalnej spo³eczno¶ci? Cz³owiek bez dokumentów, który pojawi³ siê znik±d? Policji nie pozostaje nic innego jak przejrzeæ listy pasa¿erów promów, rozes³aæ rysopis do mediów i jednocze¶nie czekaæ na cud. Detektyw Perez kolejny raz, zmuszony jest poprosiæ o pomoc swoich zwierzchników ze sta³ego l±du. Daje nam to doskona³± okazjê do ponownego spotkania z komisarzem Taylorem. "Biel nocy" choæ mo¿na tê powie¶æ podci±gn±æ pod gatunek krymina³u proceduralnego, jest jednak czym¶ wiêcej. Autorka kolejny raz skupia siê na analizie ma³ej, wyspiarskiej spo³eczno¶ci Szetlandów. Muszê przyznaæ, ¿e poniek±d wspó³czu³am policjantom tego, ¿e zmuszeni byli do rozwi±zywania zagadki morderstwa, gdzie sprawc± móg³ siê okazaæ kto¶ z dobrze im znanych s±siadów. Choæ sama wychowana zosta³am w wielkim mie¶cie, tak ju¿ od 10 lat mieszkam w ma³ej wiosce na irlandzkiej prowincji. Podobnie jak na Szetlandach tak i tu istnieje wyra¼ny podzia³ na miejscowych oraz przybyszów, nie wa¿ne czy cz³owiek mieszka tutaj rok czy pó³ ¿ycia, zawsze bêdzie tym obcym. I to w³a¶nie oni automatycznie staj± siê tymi najbardziej podejrzanymi. Lecz co je¶li to kto¶, kogo znamy ca³e ¿ycie, co¶ przed nami ukrywa? Co je¶li to ta "dobra pani", która opiekowa³a siê naszymi dzieæmi, ma co¶ na sumieniu? Kiedy w ma³ej miejscowo¶ci, gdzie praktycznie nie ma czego¶ takiego jak prywatno¶æ, dochodzi do zbrodni, nagle wszyscy przestaj± sobie ufaæ, rygluj± drzwi. Ustaj± kontakty towarzyskie, wychodz± na jaw sekrety z przesz³o¶ci, jedni oskar¿aj± drugich, atmosfera robi siê naprawdê gêsta. S±siad na s±siada patrzy wilkiem, zaczyna siê donosicielstwo. Autorka we wspania³y, rzetelny sposób przedstawi³a rozpad wiêzi w ma³ym spo³eczeñstwie. W tym, co na pozór by³o dopasowane, nagle pojawi³y siê rysy. Okaza³o siê, ¿e nawet w tak ma³ej wspólnocie mo¿liwe jest ukrycie zbrodni z przesz³o¶ci, sekretów i tajemnic, o których milczano przez wiele lat. To w³a¶nie atmosfera ksi±¿ki przemówi³a do mnie najbardziej. Mieszkañcy Szetlandów to ludzie twardzi, zahartowani, bez skrupu³ów. Oni nie p³acz± nad wyrzuconym na brzeg cia³em, nie smuc± siê ¶mierci± bliskich. Wiedz±, ¿e chwila za³amania mo¿e doprowadziæ do osobistej tragedii. Na wyspach bowiem nie ma czasu na ¿al, ¿ycie to ci±g³a walka za natur± a zmar³emu ju¿ nic nie pomo¿e. Troszkê buntowa³am siê przeciwko tej znieczulicy, w koñcu umar³ kto¶ dobrze znany, przez wielu lubiany, a praktycznie nikt nad nim nie zap³aka³. Jednak potem zda³am sobie sprawê, ¿e by ¿yæ w tak nieprzyjaznym miejscu trzeba mieæ grub± skórê a uczucia trzymaæ na wodzy. Mo¿e dziêki temu ksi±¿ka by³a ca³kowicie pozbawiona melodramatyzmu i emocji. Mieli¶my zbrodniê, zagadkê i policyjne procedury. Nawet romans pomiêdzy Perezem i Fran wydawa³ siê pozbawiony pasji. Mi to zdecydowanie odpowiada³o, gdy¿ nie lubiê jak co¶ mnie niepotrzebnie rozprasza i odci±ga od w±tku fabularnego. Zbyt rozwiniêta warstwa obyczajowa zaburza rytm i wp³ywa na dynamikê powie¶ci.

Muszê przyznaæ, ¿e Jimmy Perez, ju¿ w pierwszym tomie zdoby³ moj± sympatiê i zaufanie. Wiêkszo¶æ z ksi±¿kowych policjantów to osoby po przej¶ciach, z problemami, burzliw± przesz³o¶ci± czy niepewn± przesz³o¶ci±. Detektyw z Szetlandów jest nad wyraz normalny, owszem ma za sob± rozwód i uwik³any jest w trudne relacje z matk±, jednak nie zmieni³o to jego psychiki, nie sprawi³o ¿e popad³ w depresjê czy na³ogi.Jest to cz³owiek, który lubi siebie takiego jakim jest, z optymizmem patrzy w przysz³o¶æ i cieszy siê z drobnych gestów czy uprzejmo¶ci. Ju¿ w poprzednim tomie pomiêdzy Perezem a Fran co¶ siê zaczê³o. Mo¿e jest to mi³o¶æ, mo¿e zauroczenie, nasi bohaterowie sami jeszcze nie wiedz± z czym przysz³o im siê zmierzyæ. Cieszê siê, ¿e nie mamy tutaj do czynienia z instalove, wszystko dzieje siê powoli, autorka nie narzuca nam na si³ê dramatów. Sama Fran, choæ zauroczona policjantem, jest otwarta na innych ludzi i jednocze¶nie my¶li o swojej córce, która jest z ni± w "pakiecie". Kibicujê naszym bohaterom z ca³ego serca i mam nadziejê, ¿e wszystko u³o¿y siê po ich my¶li i nad t± smutn±, surow± i wietrzn± szetlandzk± krain± , za¶wieci s³oñce. W koñcu mamy lato.
Z kolei detektywem Taylorem jestem nieco rozczarowana. W pierwszej czê¶ci zdoby³ moj± sympatiê, w tej okaza³ siê niezwykle irytuj±c±, zadufan± w sobie postaci±. Robi³ wszystko by okazaæ siê tym lepszym, zazdro¶ci³ Perezowi kobiety, przyjació³, sukcesów, praktycznie wszystkiego. Wiecznie narzeka³, wiecznie przed czym¶ ucieka³ i muszê przyznaæ, ¿e nie mam pojêcia czy cokolwiek uda³o mu siê dokonaæ. Odnios³am wra¿enie, ¿e autorka wprowadzi³a tê postaæ ze wzglêdów proceduralnych, bo po prostu musia³ przyjechaæ kto¶ z zewn±trz nadzorowaæ ¶ledztwo. Taylor ani nie bra³ udzia³u w przes³uchaniach, ani w zbieraniu materia³u dowodowego. By³ tylko po to by jêczeæ, uskar¿aæ siê nad sob± i wspominaæ wstrêtn± rodzinê. Mam wra¿enie, ¿e w kolejnych tomach dowiemy siê wiêcej na jego temat i wtedy mo¿e okazaæ siê niezwykle interesuj±c± postaci±. Tym razem robi³ za do¶æ irytuj±ce, opryskliwe t³o.

Co do fabu³y to kolejny raz autorka mnie nie zawiod³a,  jednak Ci, którzy lubi± szybkie tempo, rzeki krwi i zwroty akcji, bêd± zawiedzeni. Wszystkiego o czym jest ta ksi±¿ka, mo¿emy dowiedzieæ siê z notki wydawniczej, sam tekst za¶ dostarczy nam jedynie szczegó³ów i rozwi±zania zagadki. Autorka trzyma³a nas w napiêciu do samego koñca. Choæ przeb³yski tego, dok±d to wszystko prowadzi, mia³am od dok³adnie 199 strony, tak dopiero ostatnie strony przynios³y rozwi±zanie. Niektórzy pewnie pomy¶l±, ¿e punkt kulminacyjny zosta³ za bardzo odsuniêty w czasie, jednak ja podziwiam kunszt autorki i to, ¿e swoj± intrygê dopracowa³a w najdrobniejszych szczegó³ach. Wszystko siê zgadza³o i by³o wiarygodne.

Kocham Szetlandy, podobnie jak kocham wietrzn± Islandiê i deszczow± Irlandiê. Przemawia do mnie idea zamkniêtej spo³eczno¶ci, kusi jej hermetyczno¶æ. Tam cz³owiek nigdy nie jest samotny. Cleeves we wspania³y, choæ surowy i mroczny sposób, odda³a ducha tej nieprzyjaznej ziemi. Jest ¶rodek lata a my wci±¿ czujemy oddech zimy na karku. ¦wieci s³oñce lecz jego promienie odbijaj± siê w lodowatych wodach oceanu. Zewsz±d otaczaj± nas ska³y, rozbujane wiatrem trawy, czekaj±ce na strzy¿enie owce. Nawet sztuka wywo³uje smutek. Czyta³o siê rewelacyjnie, szybko. Z niecierpliwo¶ci± czekam na kolejne tomy. Pragnê  wiedzieæ wiêcej, poznaæ kolejne szczegó³y z ¿ycia naszych bohaterów, gdy¿ powoli, powolutku zaczynam ich traktowaæ jak dalek± rodzinê. Polecam.

Avatar u¿ytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2013-07-27,
Najpierw ginie tajemniczy przybysz z Anglii, potem m³ody ch³opak, który wychowa³ sie na wyspie. Dochodzenie w tej sprawie ods³ania inn± tajemnicê. 15 lat temu znikn±³ bez wie¶ci jeden z mieszkañców. Ponoæ wyjecha³, ale nigdy nie odezwa³ siê do bliskich... Morderc± jest... kobieta :P
Kontunuacja ''Czerni kruka''.Ciekawa,lecz nie powalaj±ca. Akcja powie¶ci rozgrywa siê równie¿ na Szetlandach, ale tym razem latem. Niezachodz±ce s³oñce podkrêca napiêcie i tempo utworu.
Avatar u¿ytkownika - iluzja
iluzja
Przeczytane:2020-09-01, Ocena: 5, Przeczyta³am, 52 ksi±¿ki 2020,

Druga czê¶æ serii szetlandzkiej. Ksi±¿ka, która pokazuje nieco ponury charakter szetlandczyków, ich tajemniczo¶æ. To równie¿ dalszy ci±g historii mi³osnej komisarza Pereza

Szetlandy. Polubi³am atmosferê rozgrywaj±cych siê tam zdarzeñ. Ma³a spo³eczno¶æ, wszyscy siê znaj±. Ka¿dy ma swoje sekrety, zna tez sekrety innych ale o nich nie mówi. W takich warunkach musi pracowaæ detektyw Jimmy Perez. Nie jest mu ³atwo. Akcja rozwija siê powoli ale ca³y czas wci±ga. Kolejne morderstwa. Czy Perezowi uda siê dotrzeæ do powodów tych nieszczê¶æ? Jak ogromn± musi w to w³o¿yæ pracê? Czy potrafi u³o¿yæ sobie dalej ¿ycie z Fran? I ostatnie pytanie. Czy zakoñczenie, tak jak dla mnie, te¿ bêdzie dla innych zaskoczeniem?

Avatar u¿ytkownika - Saucy
Saucy
Przeczytane:2020-02-29, Ocena: 5, Przeczyta³em,

Kolejna czê¶æ bardzo dobrej serii krymina³ów o Szetlandach. Tym razem Jimmy Perez musi rozwik³aæ sprawê morderstwa w ma³ej spo³eczno¶ci. Jak zwykle ¶wietnie udaje mu siê wytropiæ mordercê. Ksi±¿ka jest dobrze napisana i jak dla mnie jest to kolejna czê¶æ, w której sama nie wpad³am na to kto jest morderc± dopóki nie zosta³o to powiedziane w ksi±¿ce.

"Biel nocy" to druga z czê¶ci szetlandzkich opowie¶ci autorstwa Ann Cleeves. Z ogromn± chêci± siêgnê³am po tê ksi±¿kê, bo po pierwszej czê¶ci czu³am niedosyt. Tytu³ nawi±zuje bezpo¶rednio do pory roku, w której rozgrywa siê akcja. Latem na Szetlandach trwaj± bia³e noce, a autorka umiejêtnie wykorzysta³a to zjawisko i za jego pomoc± nada³a tempo swojej opowie¶ci. Opisy przyrody równie¿ s± na wysokim poziomie.
Co do samej akcji… Podczas wystawy obrazów dwóch lokalnych artystek malarek dochodzi do incydentu. Przyby³y w te rejony turysta odgrywa scenê histerycznego p³aczu przed jednym z obrazów, czym skutecznie zniechêca przyby³ych go¶ci do zakupu dzie³.
Nastêpnego dnia, wspomniany ju¿ mê¿czyzna zostaje odnaleziony martwy w jednej z szop, a na jego twarzy umieszczona jest maska klauna. Pocz±tkowo wszystko wskazuje na samobójstwo. Sprawa komplikuje siê, kiedy dochodzi do ponownego morderstwa. Kolejn± ofiar± jest m³ody mê¿czyzna pochodz±cy z lokalnej spo³eczno¶ci. Znani z „Czerni kruka” detektywi Perez i Taylor podejmuj± siê odnalezienia mordercy. W toku ¶ledztwa odkrywaj±, ¿e seria morderstw ma swój pocz±tek kilkana¶cie lat wcze¶niej. Autorka umie zaskoczyæ zwrotami akcji i choæ mia³am podejrzenie co do osoby mordercy, to nie by³am tego pewna do samego koñca.
Zdecydowanie polecam Wam tê pozycjê, je¶li tylko lubicie historie trzymaj±ce w napiêciu.

Inne ksi±¿ki autora
Vera Stanhope 1. Przynêta
Ann Cleeves0
Ok³adka ksi±zki - Vera Stanhope 1. Przynêta

Odludna farma w¶ród pustych wzgórz Northumbrii. Trzy kobiety prowadz± wspólne badania ¶rodowiska naturalnego w miejscu, gdzie ma powstaæ...

Grz±ska ziemia
Ann Cleeves0
Ok³adka ksi±zki - Grz±ska ziemia

Siódmy tom „Serii Szetlandzkiej”, wielokrotnie nagradzanego, kultowego cyklu kryminalnego! Szetlandzka zima. Ulewne opady deszczu powoduj±...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Recenzje miesi±ca
Fa³szywa królowa