Bisy

Trzecia część cyklu powieściowego o przeklętej wiosce na Roztoczu, nominowanego do Nagrody im. Janusza A. Zajdla za rok 2010. Długo oczekiwane „Bisy” zawierają kontynuację losów dziennikarza Witolda Uchmanna, jego przyjaciela Adama Nawrota, który wyruszył na poszukiwanie zaginionego kolegi, a także mieszkańców Starzyzny, zawieszonej w czasie wioski, nad którą ciąży upiorna klątwa. Umiejętnie podtrzymując napięcie, autor wprowadza do fabuły także nowe postacie i nowe miejsca akcji. W finałowych scenach czytelnicy dowiedzą się, czy klątwa, która zagraża córeczce Rafała Gielmudy, przestała działać i czy dawni mieszkańcy Starzyzny są już bezpieczni?

Informacje dodatkowe o Bisy:

Wydawnictwo: Videograf
Data wydania: 2012-11-27
ISBN: 978-83-7835-040-8

Kup książkę Bisy

Bisy - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10, Mam,

Fabuła Czarnego Wygonu wydawała się być zamknięta, wszystko wyjaśniło się w poprzednim tomie, to jednak autor wraca do cyklu, aby opowiedzieć wątki, które wcześniej zostały tylko zarysowane. Znajdzie się kilka informacji, które nie zostały do końca wyjaśnione także z głównej fabuły. Sięgając po tę książkę powinniśmy otrzymać odpowiedź na pytanie, czy Bisy rzucają nowe światło na historię Starzyzny?

Bohaterami tomu są znani nam już z wcześniejszych części Witold Uchmann, lokalny gospodarz Bogdan Adamowicz oraz bracia Bisy, którzy użyczyli swego nazwiska na tytuł książki. Na początku książki znajdziemy Słowo Czarnego, starego Cygana, którego nazywają Czarnym. Ciekawy jest tu związek z księdzem Dobrowolskim. Fabuła jest rozbita i wielowątkowa przez większą liczbę postaci. Główną oś opowieści widzimy z kilku perspektyw, ale całość staje się przez to nieco rozmyta.

Okładka jest intrygująca, mamy na niej bohatera, o którym wcześniej nie było mowy. Ilustracja jest naprawdę na najwyższym poziomie i jak do tej pory jest najlepsza ze wszystkich wznowionych tomów. Dla tych, którzy zaczynają przygodę z tą serią, proponuję jednak zacząć od pierwszego tomu Słoneczna Dolina. Czytając po kolei będziecie mieć lepszy obraz sytuacji.

Avatar użytkownika - Molikksiazkowyy
Molikksiazkowyy
Przeczytane:2018-01-25, Ocena: 5, Czytam, Mam, Ulubione <3 ,

Po krótkiej przerwie z wielką przyjemnością sięgnęłam po kolejną część Czarnego Wygonu. Druga część wzbudziła we mnie duże zaciekawienie, jak potoczą się losy Witka. Byłam ciekawa, co tym razem zaserwuje Mi Darda.

Na sam początek poznajemy kilka nowych postaci. Między innymi posiwiałego mężczyznę o nazwisku Bobowicz, którego wszyscy zwą „Czarnym". Nasz główny bohater trafia do domu Adamowiczów, jednak jak najszybciej chce chce wybrać się z powrotem do Starzyzny, by uratować swojego przyjaciela Nawrota. Udaje mu się powrócić do przeklętej wioski, jednak okazuje się, że pomógł mu w tym, nie kto inny, a poznamy już przez nas wcześniej Czarny. Składa on Witkowi propozycje.

„Czasami jeden na pozór błahy szczegół, jeden moment, przebłysk świadomości przywołuje w umyśle cały ciąg zdarzeń; coś, co do tej pory skrywało się za szczelną kotarą niepamięci, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki powraca, jawiąc się z niezwykłą wyrazistością, ukazując minione zdarzenia z mocą, której jeszcze przed sekundą w żadnej mierze nie można było się spodziewać." (*¹)

Akcja i fabuła, moim zdaniem zaczynają być dobre od momentu pojawienia się Witka w domu Adamowiczów. Wtedy też według mnie powinna zacząć się książka, a wątek przedstawiający nowe postacie, mogłyby pojawić się nieco potem. Całość jednak rozwija się bardzo ciekawie i stopniowo budowane jest też napięcie. Słowo o postaciach. Niektóre z nowych postaci wydają się zbędne, niby wnoszą coś do książki, ale jednak mocno, też  naciągają.

Darda po raz kolejny pokazał swój talent do pisania z dreszczykiem, ale jednak trochę mnie rozczarował. Po zakończeniu drugiej części, byłam bardzo ciekawa jak potoczą się losy Witka i czy w końcu uda się pokonać księdza Dobrowolskiego. A tu autor dodał kolejną, mroczną postać, która jest jeszcze straszniejsza od postaci księdza. Dla mnie to odrobinę za dużo, postać sama w sobie jest fajna, wprowadza dodatkowy zastrzyk grozy, ale trochę też naciąga akcję całej książki. Mimo to jestem bardzo ciekawa,  jak zakończy się cała seria.

„Bardziej zajmowało mnie wspomnienie przybliżającej się od strony starzyźnianych zabudowań postaci mężczyzny." (*²)

Mimo wielu opinii, że w tym tomie Darda dał ciała i, że ponoć skończyły mu się pomysły, osobiście polecam trzeci tom „Czarnego Wygonu", bo według mnie jest ciekawą częścią.

O ile poprzednie części cyklu czytałam z prawdziwą przyjemnością, o tyle teraz czułam już znużenie. Miałam wrażenie, jakby autor na siłę ciągnął tę historię. Książka sama w sobie nie jest zła, ale towarzyszyło mi poczucie, że ten bohater przeszedł już tyle i tak się to za nim ciągnie, że chyba się już do tego przyzwyczaił. Niemniej sięgnę wkrótce po kolejny tom, jednak z nadzieją, że tym razem naprawdę wszystko się skończy.
Avatar użytkownika - hanka04
hanka04
Przeczytane:2016-06-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Niesamowicie zagmatwana historia Witka, dziennikarza z Warszawy, ktory trafia na Roztocze. Zły opętuje ludzi, by w końcu Witek poddał się jego woli. Sytacje bez dobrych rozwiązań na każdym kroku. Zanim ogarnęłam fabułę minęło pół książki. Klimat trochę ciężki, ale wciąga.
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2015-09-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Zachęcam do zapoznania się z moją recenzją w/w książki na moim blogu: http://magicznyswiatksiazki.pl/czarny-wygon-bisy-stefan-darda/ Zapraszam :)
Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2014-07-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Dalej ciekawie i klimatycznie, ale miałam dziwne wrażenie, że Bisy jednak różnią się od dwóch pierwszych części. Niestety na minus. Jest wiele nowych postaci i otwartych wątków, ale całość się dziwnie rozlazła i utraciła czar "Słonecznej Doliny" i "Starzyzny". Mimo wszystko wciąga.
Trzecia część serii "Czarny Wygon". Poznajemy w niej nowych bohaterów. Odrobinę słabsza od poprzednich, ale z niecierpliwością czekam na "Bisy II", żeby poznać zakończenie historii.
Avatar użytkownika - StregaBianca
StregaBianca
Przeczytane:2013-06-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Nie zawodzi po dwóch poprzednich częściach. Autor wprowadza nowych bohaterów i nowe wątki, ale nie gubi po drodze niczego ze specyficznej atmosfery "Słonecznej doliny" i "Starzyzny". Dla mnie, po przeczytaniu wszystkich książek jego autorstwa Stefan Darda jest marką samą w sobie. Jego nazwisko na okładce to dla mnie gwarancja dobrej lektury.

Wydawałoby się, że Witkowi udało się zdjąć klątwę. Wydawałoby się... W "Bisach" pojawiają się nowi bohaterowie. Tytułowi Bisy to bracia o mocno wątpliwej reputacji. Jednak to nie o nich opowiada książka. Pojawia się natomiast Czarny, postać przy której ksiądz Dobrowolski zdaje się być dzieckiem w piaskownicy. A nadomiar złego złe moce przeniosły się do realnego świata. A Witek nie potrafi poradzić sam ze sobą, ze swoim strachem. Trzeci tom, podobnie jak poprzednie trzymają w napięciu. Ciężko mi się było oderwać. Mroczny klimat, ciągłe poczucie zagrożenia sprawia, że momentami miałam ciary.

Avatar użytkownika - kflorek
kflorek
Przeczytane:2019-07-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2019, 26 książek 2019,

Świetna kontynuacja losów dziennikarza borykającego się od zwykłej wsi do wsi zawieszonej w czasie, nad którą ciąży klątwa. Nie będę pisać więcej, trzeba przeczytać cały cykl od początku do końca. Książka wciąga. Polecam bardzo!

Avatar użytkownika - babet
babet
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - lusiast
lusiast
Przeczytane:2015-03-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 2015, 52 książki - 2015, Horror,
Nowy dom na Wyrębach
Stefan Darda0
Okładka ksiązki - Nowy dom na Wyrębach

Minęło kilka miesięcy od dnia, w którym Hubert Kosmala po raz ostatni odwiedził Wyręby, jednak wydarzenia, które miały tam miejsce na początku 1996 roku...

Opowiem ci mroczną historię
Stefan Darda0
Okładka ksiązki - Opowiem ci mroczną historię

Pierwszy zbiór krótszych tekstów jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy grozy. W publikacji można znaleźć opowiadania, które czytelnicy mogli poznać...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;