Bliskość. Co i jak robić, co i jak mówić, żeby naprawdę być razem

Niełatwo jest zrozumieć, czym naprawdę jest bliskość z drugim człowiekiem. I niełatwo jest naprawdę być z nim blisko. Potrzeba do tego wzajemnego zaufania, zrozumienia, umiejętności ustępowania, ale i stawiania na swoim. Nie ma prawdziwej bliskości bez obustronnego szacunku, wzajemnego słuchania. A do tego dochodzi jeszcze bagaż różnorakich przekazów, wyniesionych z rodzin i grup, nabytych przekonań, własnych przemyśleń i refleksji.

Maria i Bogdan de Barbaro – znakomici psychoterapeuci rodzinni – jak mało kto potrafią wskazać drogę wśród tych wszystkich zawiłości. Nie, nie dają gotowych recept czy cudownych zaklęć, dzięki którym bliskość zdarzy się, jak za dotknięciem różdżki. Przekonują natomiast, że niemal każdy z nas jest zdolny do bliskości. Musi tylko to pojąć, musi zrozumieć, czym ona naprawdę jest – i odważyć się ją zbudować.

Informacje dodatkowe o Bliskość. Co i jak robić, co i jak mówić, żeby naprawdę być razem:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2018-04-26
Kategoria: Poradniki
ISBN: 978-83-65933-15-7

Kup książkę Bliskość. Co i jak robić, co i jak mówić, żeby naprawdę być razem

Jesteśmy autorami i uczestnikami zarówno zwycięstw, jak i porażek.

Myślę, że wielu ludzi ulega presji na przekraczanie granic. Ulegają złudzeniu, że jeśli obnażą się publicznie - pokażą ciało lub zwierzą się z chorób, doświadczeń seksualnych lub innych przeżyć intymnych - to pokażą, że są prawdziwie wolni. Tak naprawdę wpadają w niewolę mody: to, co było ich intymnąścią, staje się materiałem do zaspokajania tych, których ekscytuje "zdzieranie zasłon". A przecież intymność jest przywilejem i prawem do posiadania granic. Ci, co się obnażają, dają się oszukać i dobrowolnie to prawo oddają.

Bliskość. Co i jak robić, co i jak mówić, żeby naprawdę być razem - opinie o książce

Na poradnik "Bliskość" składa się jedenaście rozdziałów, w których autorzy podejmują się opisania paru interesujących zagadnień. A są nimi:
- czy warto brać ślub i dlaczego niektórzy tak bardzo wzbraniają się przed tym?
- podział ról w domowych obowiązkach,
- spędzanie czasu ze sobą oraz jak duże znaczenie dla związku ma wspólnota czasu,
- zdrada i jej bolesne konsekwencje dla związku,
- czy można i czy warto zmieniać drugą, bliską nam osobę zgodnie z własnym wyobrażeniem partnera idealnego?
- budowanie intymności w związku,
- niedomówienia, czyli czy i jak wyjawiać partnerowi/partnerce tajemnice,
- na czym polegają i jak wyglądają relacje ojciec-syn,
- co to znaczy mieć tak zwane "udane życie".

Oczywiście nie ma co się łudzić, że czytelnik znajdzie tu gotowe recepty "co i jak mówić", jak mógłby to sugerować tytuł. W poruszonych tematach autorzy starają się przekazać te informacje między słowami.

Poradnik czyta się szybko, jest napisany w przystępny sposób. Przeczytałam go z zainteresowaniem. W mojej ocenie jest dobry, choć zdaję sobie sprawę z tego, iż podane tu informacje to taka niewielka "pigułka" niczym wierzchołek góry lodowej jeśli chodzi o relacje międzyludzkie.