Bliźnięta

Wyjątkowa książka o bliźniętach napisana przez bliźniaków!

Jak powstają bliźnięta?

Dlaczego czasami są identyczne, a czasami zupełnie różne?

Z jakiego powodu niektórzy się ich boją?

Czy to prawda, że potrafią czytać w swoich myślach?

Czego możemy się od nich nauczyć?

Książka odpowiada na wszystkie pytania dotyczące bliźniąt, jakie tylko mogą przyjść do głowy.

Opowiada o ich niezwykłym życiu. Szuka ich w książkach, filmach, pod mikroskopem, a nawet w kosmosie.

Podpowiada, jak je odróżnić i jak się z nimi obchodzić. Każdego roku rodzi się coraz więcej bliźniąt. Pora więc lepiej je poznać, zanim na dobre opanują świat…

Informacje dodatkowe o Bliźnięta:

Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2021-04-06
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
Ilustracje:Patryk Mogilnicki

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Bliźnięta

Bliźnięta - opinie o książce

"Bliźnięta" to książka, która odkrywa liczne tajemnice, pozwala spojrzeć na świat oczami wyjątkowego rodzeństwa, a wszystko to dlatego, że autorami są  bracia bliźniacy - Paweł Sitkiewicz i Piotr Sitkiewicz.
Sięgnęłam po tę książkę tak trochę z ciekawości co mogą sami bliźniacy napisać o bliźniętach. Ma w swojej rodzinie kilka par bliźniąt. Najstarsze, bliźniaczki jednojajowe są już studentkami i chociaż kiedyś były nie do rozpoznania, to teraz mają inne fryzury i poszły na inne kierunki. Mamy jeszcze z mężem w swojej rodzinie dwie pary bliźniąt dwujajowych. Lecz największy kontakt mamy z dwójką licealistów, chłopców niesamowicie do siebie podobnych, tak że nawet dziadek często się myli. Jednak oni są nad wyraz bardzo uczciwi, bo nigdy się nie zamieniali rolami i zawsze przyznają się który jest którym. A ja taka nadzieję miałam, że trochę będą robili zamieszanie zamianą, ale nie chcą. Ja dość łatwo rozpoznaję swoje wnuki, może dlatego, że często z nimi przebywam, więc po charakterze i minach łatwiej jest mi to robić. I chociaż jeszcze teraz ich pojawienie się gdziekolwiek robi jakąś sensację, to pamiętam jak byli małymi szkrabami i wtedy wszyscy się zachwycali, ze to takie super...

Książka ta wiele wyjaśnia osobom, które w ogóle nie zetknęły się z bliźniętami. Sama spotkałam się z tym, że niektórzy boją się identycznych dzieci, że są jakimiś dziwakami, że to nie jest normalne. Owszem, nie jest to normalne, ale natura ma czasem swój kaprys i po prostu z niewiadomych przyczyn dzieli niektóre komórki na pół, a potem jeszcze i jeszcze i jeszcze raz...
Ja zdziwiłam się, że w rodzinach królewskich źle patrzono na bliźnięta, no ale tam ważna była korona, więc musiał być jeden kandydat na następcę tronu.
Dowiedziała się jeszcze, że są również bliźnięta lustrzane, a nie miałam o tym pojęcia.
 Wiem natomiast, że więź bliźniaków jest bardzo mocna. Obserwuję to po swoich bliźniętach w rodzinie. Moje kuzynki, chociaż studiują inne kierunki na różnych uczelniach, to jak tylko mogą ciągle ze sobą rozmawiają i spotykają się bardzo często. Każda o każdej wszystko wie, mają swoje tajemnice a gdy były maleńkie to rozmawiały swoim własnym wymyślonym językiem.
Wśród zwierząt również zdarzają się bliźniacze ciąże, chociaż może bardziej mnogie, bo bliźniacze są bardzo rzadko. Niby nie ma przepisu na bliźnięta, ale ludzie wymyślili, tylko, że na ciąże mnogie, gdzie dzieci różnią się nie tylko wyglądem, ale także płcią a nawet kolorem skóry. Zapłodnienie in vitro pozwala na to, żeby kilka jajeczek naraz umieścić pod szkłem. Oczywiście nie zawsze jest to bezpieczne dla kobiety, bo przecież i z jednym dzieckiem ciężko jest kobiecie chodzić przez dziewięć miesięcy.
Być może dlatego każdego roku rodzi się coraz więcej bliźniąt, ale jednak nie jednojajowych, bo na to jeszcze przepisu brakuje...
Ciekawa pozycja o bliźniętach napisana przez bliźniaków pozwalająca spojrzeć na świat oczami bliźniąt .

Książka o bliźniętach napisana przez bliźniaków!

"Bliźnięta" to książka, która odkrywa liczne tajemnice, pozwala spojrzeć na świat oczami wyjątkowego rodzeństwa, a wszystko to dlatego, że autorami są właśnie bracia bliźniacy - Paweł Sitkiewicz i Piotr Sitkiewicz. Całość publikacji przyozdabiają i bawią jednocześnie liczne ilustracje stworzone przez Patryka Mogilnickiego.

Z kolejnych stron dowiadujemy się, czym się różnią bliźnięta dwujajowe od jednojajowych, skąd się wzięła i co oznacza pojęcie "bliźnięta syjamskie" oraz "bliźnięta lustrzane". Autorzy poruszają mi.in. kwestię tajemniczej niewidzialnej nici, jaka łączy te wyjątkowe rodzeństwa, analizują zalety oraz wady posiadania swojego "klona" oraz to czy identycznie wyglądające bliźnięta na zawsze są nie do odróżnienia. Równie ciekawe jest to, jak wygląda ich dorosłe życie i z jakimi problemami najczęściej się spotykają. Nie brakuje też nawiązania do filmowych i książkowych bliźniąt.

Najbardziej mnie zaskoczyła, a wręcz zszokowała informacja na temat tego, że żyjąca w XVIII w. pewna Rosjanka urodziła w całym swoim życiu aż 69 dzieci (!), w tym 16 par bliźniąt, 7 razy trojaczki i 4 razy czworaczki (!). Mam nawet postanowienie, że w miarę możliwości zgłębię ten temat, ponieważ uważam to za niesamowity, a wręcz poniekąd szaleńczy wyczyn. Podobnych ciekawostek jest więcej - autorzy podają nawet prawdopodobieństwo urodzenia się bliźniąt, trojaczków, czworaczków, pięcioraczków, sześcioraczków, siedmio-, ośmio-, a nawet dziewięcioraczków! Wszystko jest przedstawione w dość zabawny i bardzo obrazowy sposób. Porównania są czasem przekoloryzowane, co dodatkowo wzmacnia wrażenia i zachwyt u młodych czytelników, którzy są docelowymi odbiorcami tej książki.

Przemyślany rozkład tekstu, wyraźnie odznaczające się ciekawostki, zabawne scenki, format oraz twarda oprawa to dodatkowe atuty tej publikacji. Użyty język jest przystępny dla odbiorców, a ilustracje przyciągają nie tylko typowych wzrokowców.

Uważam, że "Bliźnięta" spodobają się szczególnie dzieciom w wieku szkolnym, ale młodsi słuchacze też znajdą okazje do zachwytów. Również starsi nie powinni się nudzić, ponieważ wybrane przez autorów zagadnienia są przedstawione w interesujący sposób. Ilustracje, choć proste to jest w nich coś wyjątkowego, co sprawia, że z zaangażowaniem analizujemy poszczególne obrazy.

"Bliźnięta" to niezwykle interesująca i zabawna książka, która pozwala spojrzeć na świat oczami bliźniąt. Dowiadujemy się z niej np. jak to jest być czyimś lustrzanym odbiciem, z jakimi problemami na co dzień mierzą się bliźnięta, a nawet jakie żarty lubią robić tym, którzy działają im na nerwy...