Recenzja książki: Bliźnięta

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ponieważ natura nastawiona jest na różnorodność, bliźnięta są jej kaprysem, pojawiającym się coraz częściej. Napisane przez braci bliźniaków Bliźnięta, to publikacja łącząca wiedzę naukową z osobistym doświadczeniem: ci, którzy od urodzenia są razem, doskonale wiedzą, o czym piszą.

By odpowiedzieć na wiele nurtujących czytelnika pytań, Paweł i Piotr Sitkiewicz posługują się przykładami dwóch par bliźniaków: Witka i Antka oraz Oli i Eli. Dzieląc bliźniaki na jednojajowe i dwujajowe, autorzy rozpracowują kod DNA, wyliczają podobieństwa oraz różnice wraz z wynikającymi z nich kłopotami i radościami. W podobieństwie charakterów dostrzegają niewidzialną nić łączącą bliźniaki jednojajowe oraz silną więź między dwujajowymi. Omawiają zagadnienie ciąż mnogich u ludzi i zwierząt. Przyglądają się życiu bliźniaków syjamskich i lustrzanych. Sięgają do momentu przyjścia bliźniaków na świat, analizują przebieg trudnej misji, jaką jest wychowanie, a także spotkanie po latach bliźniąt rozdzielonych w wyniku adopcji.

Czytelnikowi towarzyszącemu Witkowi i Antkowi oraz Oli i Eli przedstawiony zostaje scenariusz ich dorosłego życia: podział na dziesięciolecia pokazuje, że nawet po śmierci jednego z bliźniaków drugi musi nauczyć się życia na nowo, pozostając równocześnie bliźniakiem do końca swojego życia (rozmowy myślne, odczuwanie obecności tego drugiego, aktywność „za dwóch”). Autorzy podają również nieco żartobliwy „przepis na bliźnięta", analizują sytuację, gdy rodziły się one na dworach królewskich czy zasiadały w szeregach władz państwowych, odnajdują je w filmie i literaturze, a także przedstawiają mit o gwiezdnych bliźniakach.

Publikacja Wydawnictwa Adamada bawi i uczy. Napisana przystępnym językiem, przy pomocy obrazowych wyjaśnień, dowcipnych sformułowań oraz zabawnych ilustracji autorstwa Patryka Mogilnickiego pozwoli dzieciom od dziesiątego roku życia poznać, zrozumieć i zapamiętać przydatną treść. Nie brakuje informacji naukowych z dziedziny medycyny, biologii, genetyki oraz zoologii. Są daty, nazwiska, wydarzenia, dane statystyczne, ciekawostki, legendy, zagadki kryminalne. Duży format, sztywne kartki, różnorodna czcionka, a także idealnie dobrane proporcje tekstu i obrazu – to dodatkowe atuty lektury.

Napisane przez braci bliźniaków Bliźnięta to lektura łatwa w odbiorze, lekka i przyjemna.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Bliźnięta

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bliźnięta