BLUE PHOBIA

Indygopatia. Tajemnicza choroba, pod wpływem której ciało błękitnieje, a kości przemieniają się w zachwycający minerał – szafir morski. Jego niezwykły potencjał sprawia, że ludzie przestają oglądać się na etyczne zasady…

„Nie wolno ci tu być”.

Chłopak, który stracił pamięć, i dotknięta indygopatią dziewczyna. Razem muszą uciec z samotnej wyspy pośrodku oceanu.

Informacje dodatkowe o BLUE PHOBIA:

BLUE PHOBIA - opinie o książce

Avatar użytkownika - PopKulturowyKoci
PopKulturowyKoci
Przeczytane:2022-05-28, Ocena: 6, Przeczytałem,

Zaprezentowana tutaj historia rozpoczyna się od dość mocnego uderzenia. Widzimy młodego mężczyznę z podpiętymi najróżniejszymi kroplówkami. Nie wie on gdzie jest, ani jak się nazywa. Chwilę później zostaje on uratowany przez tajemniczą dziewczynę o niebieskim zabarwieniu skóry, władającą niezwykłą siłą. Stopniowo przed czytelnikiem odsłaniane są nowe szczegóły scenariusza, pozwalając tym samym tworzyć obraz większej całości. Miejscem akcji jest tajemnicza placówka naukowa, gdzie przeprowadza się nieludzkie eksperymenty na ludziach chorujących na Indygopatie. Przypadłość zamieniającą ich kości w niezwykły „szafir morski”. Choroba jest nieuleczalna i prowadzi do cierpienia i śmierci danej osoby. Celem naukowców nie jest jednak pomoc cierpiącym, a badanie wspomnianego „kryształu”, który może być nieograniczonym źródłem energii. W takiej sytuacji zwykła ludzka chciwość poparta rządowymi rozporządzeniami powoduje zanik jakichkolwiek etycznych zasad.

Wspomniana choroba oraz nieetyczne plany osób zarządzających tą placówką, są tutaj naprawdę dobrze zarysowanym tłem dla dwójki wspomnianych bohaterów. To ich losy pełnią w scenariuszu najważniejszą rolę. Widzimy ich starania wydostania się z tego miejsca, plany poinformowania świata o przerażających eksperymentach i odpowiednio zaprezentowane retrospekcje ukazujące ich przeszłość.

Historia w mandze jest dobrze przygotowana i przemyślana. Biorąc pod uwagę, że jest to mangowy debiut autora, wcale nie jest to takie oczywiste. Wielu twórców na początku swojej kariery ma problemy z nakreśleniem wciągającej opowieści. Tutaj twórca prowadzi stworzony przez siebie scenariusz w kierunku z góry zaplanowanego finału. Łączy on tutaj elementy dramatu, thrillera i horroru, gdzie przeplatają się wątki rządowych spisków, ludzkich tragedii, nadprzyrodzonych treści. Bawi się on również tempem całej historii. W jednych momentach znacznie przyspiesza, serwując mocną widowiskowość, kiedy indziej uspokaja napięcie i za pomocą retrospekcji odsłania nieco przeszłości bohaterów i przy okazji wykreowanego przez siebie świata.

Nie wszystko jest tutaj jednak idealne i można znaleźć kilka pomniejszych „wad”. Na pewno w kilku fragmentach komiks jest troszkę za bardzo przewidywalny. Twórca sięga tutaj po pewne sprawdzone schematy, których finał będzie łatwy do rozszyfrowania dla niektórych czytelników. Po drugie bohaterowie mogliby być jeszcze bardziej wyraziści. Drzemie w nich bowiem ogromny potencjał, który nie został do końca wykorzystany.

Cała recenzja na:

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2022-01-24, Ocena: 4, Przeczytałem,

CENNA CHOROBA

Najnowsza jednotomówka od Waneko właśnie zawitała na sklepowe półki. Tym razem w ręce czytelników trafia przyjemna, nastrojowa opowieść z gatunku szeroko pojmowanej fantastyki z elementami horroru. Jak to z jendotomówkami bywa, zabawa nie jest może genialna, ale całkiem miła i nierozczarowująca.

Świat atakuje nowa zaraza. Indygopatia, bo taką nazwę jej nadano, to choroba, o której wiadomo niewiele. Wszystko sprowadza się do tego, że skóra zakażonych staje się błękitna, kości zaś przemienione zostają w szafir morski. I tu na scenę wkracza ludzka chciwość, która może doprowadzić do prawdziwej tragedii...

I tu na scenę wkracza para. On stracił pamięć. Ona cierpi na indygopatię. Oboje muszą uciekać, ale czy zdołają?

Avatar użytkownika - Possi
Possi