Bóg nie jest automatem do kawy. Rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem

Najbardziej znanym księdzem w bezbożnych Czechach jest Polak. Ks. Zbigniew Czendlik (ur. 1964) przyjechał do Náchodu dwadzieścia pięć lat temu z Chorzowa. Kapłan z prowincji szybko zdobył popularność. Dzisiaj nadal jest proboszczem w małej miejscowości Lanškroun, a także prowadzi w telewizji swój talk-show. Kardynał Dominik Duka powiedział kiedyś dziennikarzom, że jeden Czendlik w czeskim Kościele to jeszcze nie problem, ale dziesięciu takich Czendlików oznaczałoby spore kłopoty. Ksiądz Zbigniew mówi, co myśli, nie chodzi w sutannie ani koloratce, a poranne msze przeniósł na dziewiątą, bo kto by wstał na szóstą?

Ta książka - w oryginale pod tytułem Postel, hospoda, kostel, czyli: łóżko, knajpa, kościół - w głosowaniu czytelników zdobyła najważniejszą nagrodę literacką Magnesia Litera i była bestsellerem.

Nic dziwnego, że dzięki księdzu Czendlikowi coraz więcej Czechów lgnie do Boga, skoro ich pasterz potrafi wywiesić na drzwiach swojej sypialni tabliczkę: „Budzić w razie pożaru lub zniesienia celibatu”.

Informacje dodatkowe o Bóg nie jest automatem do kawy. Rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem:

Wydawnictwo: Dowody
Data wydania: 2018-04-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tłumaczenie: Julia Rózewicz

Kup książkę Bóg nie jest automatem do kawy. Rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem

Bóg nie jest automatem do kawy. Rozmowa z księdzem Zbigniewem Czendlikiem - opinie o książce

Avatar użytkownika - ratafia1
ratafia1
Przeczytane:2022-10-25, Ocena: 4, Przeczytałem,

Nie czuje się zbyt związana z Kościołem, dlatego też chętnie sięgnęłam po tą książeczkę, bo co to za zjawisko: niby ksiądz, a jednak człowiek. Najbardziej dał mi do myślenia ostatni rozdział - opowiasta o osiołku w studni  jest naprawdę rewelacyjna - za to dużą część środkowych uważam za całkowicie zbędne.

Avatar użytkownika - Foxie
Foxie