reklama

Bogowie na balkonie

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2013 (data przybliżona)
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7799-243-2
Liczba stron: 256

Ocena: 4.2 (5 głosów)

Anyżka chce być jak inne nastolatki. Malować paznokcie. Tańczyć flamenco. Iść na koncert Madonny. Nic nadzwyczajnego. Nawet balkon chciałaby mieć zwyczajny, jak inni mieszkańcy kraju, do którego sprowadziła się z rodziną: obsadzony kwiatami, zachęcający do pogawędek. Zdaniem ojca każde z tych pragnień zasługuje na karę. Bicie jest tylko jedną z możliwości. A czy naprawdę byłoby źle, gdyby w Koranie zaistniała sura czerwonego bikini? Gdyby można było spytać Proroka, dlaczego jest tak nieznośnie poważny? Anyżka chowa w głowie - i w pamiętniku - całą masę takich pytań, marzeń, wyimaginowanych rozmów z Alem Gorem - jedynym "Al", który nie budzi jej sprzeciwu. Przyjaźń z Wandą, córką sławnej pisarki przynosi jej wspaniałe zmiany. Niestety, rodzina czuwa...

Kup książkę Bogowie na balkonie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2013-05-13, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dwa oblicza islamu   Czy Finlandia ma szansę stać się nową Mekką islamu? Biorąc pod uwagę masowy napływ muzułmańskich emigrantów, jaki można zaobserwować na przestrzeni kilku ostatnich lat, jest to całkiem prawdopodobne. Szacuje się, że w liczącym około pięć milionów mieszkańców kraju jest już blisko sześćdziesiąt tysięcy wyznawców islamu. Przybywają z wielu krajów – miedzy innymi z Afganistanu, Egiptu, Indii, Iraku, Maroka, Arabii Saudyjskiej, Tunezji, Turcji, Pakistanu, Somaliii i saharyjskiej Afryki. Dwukrotnie wzrosła również liczba emigrantów z nękanej wojną domową Somalii. Mimo wsparcia rządu fińskiego i licznych programów mających ułatwić asymilację, przepaść międzykulturowa nadal się nie zmniejsza, zaś muzułmańskie rodziny podkreślają jeszcze swoją odrębność, zabraniając dzieciom uczestniczenia w części zajęć szkolnych, zalecając noszenie hidżabu czy szykanując fińskich nauczycieli. Nagminne jest też używanie „argumentu rasizmu” w sytuacji, kiedy rozwiązanie konfliktu nie jest akceptowane przez imigrantów bądź w przypadku prób wprowadzenia dyscypliny. To wszystko sprawia, że nurt muzułmański płynie niejako swoim torem, z rzadka tylko integrując się z rdzennymi mieszkańcami Finlandii.   Z odmienności kultur, z desperackiej próby zachowania swojej tożsamości i bestialskich praktyk mających uczynić z dziewczynki kobietę ...
(czytaj dalej)

Polecana recenzja

Anja Snellman to pisarka fińskiego pochodzenia. Specjalizuje się w powieściach psychologicznych i obyczajowych, w swym dorobku posiada już ponad dwadzieścia takich książek. Bogowie na balkonie to kolejna jej książka, która została wydana również w Polsce. Choć autorka podejmuje tematykę niełatwą, opisując losy kobiet, połączonych religią muzułmańską oraz ich odmienne podejście do wiary, to całość czyta się z przyjemnością i ogromnym zainteresowaniem. Lektura ta rodzi mnóstwo pytań. Ale przede wszystkim pokazuje, jak wygląda sytuacja kobiet wyznających islam… Bohaterkami powieści są Anyżka F., która wraz z rodziną przeprowadza się do Finlandii, gdzie jednak nadal musi kultywować niedzisiejsze obyczaje i tradycje islamskie, oraz Alla-Zahra – dziewczyna, która odkrywa w sobie zainteresowanie islamem. Kobiety te wydają się stanowić swoje przeciwieństwa: Anyżka, urodzona w muzułmańskiej rodzinie, pragnie za wszelką cenę stać się "normalna", móc jak zwykłe nastolatki pójść na koncert czy też  pomalować sobie paznokcie, Alla-Zahra zaś woli odseparować się od zwyczajności, pragnie spędzać czas na modlitwie, zbliżyć się do Allaha. Snellman ukazuje ich walkę o szczęście, które stłamszone zostaje przez reguły i żelazne zasady oraz przez powszechne realia i przekonania…   Lektura powieści to fascynujące doświadczenie. Bogowie na balkonie to ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Bogowie na balkonie

Budzisz się, wstajesz, wyglądasz przez okno, ubierasz się jak chcesz, wychodzisz dokąd chcesz. Tak jest, gdy jesteś wolnym człowiekiem. Zupełnym przeciwieństwem jest świat muzułmanów, gdzie trzeba podporządkować się religii, tradycjom, a Koran stanowi świętą księgę. Przedstawione pojęcia wciąż budzą wiele emocji, bowiem kobieta musi zakryta od stóp do głów niezależnie od pory roku, musi podporządkować się całkowicie mężowi lub ojcu, nie ma nic do powiedzenia. A jak przedstawiła ten świat autorka? 


Anja Snellman to urodzona w 1954 roku, feministka i fińska pisarka. Autorka ponad 20 powieści psychologiczno-obyczajowych. W polskim wydaniu jednak nie znajdziecie wielu tytułów. Poza powyżej prezentowaną książka możecie jeszcze znaleźć "Dziewczynki ze Świata Maskotek".


Główna bohaterka somalijka - Anyżka ma 15 lat. Niedawno wraz z rodziną przeprowadziła się do Finlandii. Wydawać by się mogło, że wolny kraj, więc można wszystko, ale nie dla Anyżki. Bowiem rodzina dziewczynki praktykuje tradycje rodzinne nawet w innym zakątku świata. Wszystko toczy się wokół islamu. Anyżka jednak czuje w powietrzu nowe możliwości , chce być taka jak inne nastolatki. Malować paznokcie, iść na koncert Madonny, czy tańczyć flamenco. Drugą bohaterką jest Alla-Zahra, która w przeciwieństwie do Anyżki odkrywa w sobie pragnienie do wyznawania islamu. Pragnie chodzić zakryta od stóp do głów, praktykować od dawna znane kulty i podporządkować się całkowicie jakże trudnemu światu. Trudno sobie wyobrazić, że robi to zupełnie świadoma, bez przymusu, ale właśnie tak jest ten świat ją zachwyca, a także spokój i ukojenie. Losy dwóch bohaterek się krzyżują, ale wspólnym ogniwem staje się siostra Alli - Zahry, Wanda, która z kolei żyje zwyczajnie.


Autorka za pomocą wykreowanych bohaterek przedstawia zderzenie dwóch światów, tego zwykłego i zupełnie przeciwnego, trudnego świata muzułmanów. Wiadomo, że kobieta nie ma własnego zdania, całe życie musi podporządkować mężowi. Anyżka jednak na migracji pragnie poznać ten wolny świat, z pomocą przychodzi jej Wanda. Ale nie jest to proste, gdyż dziewczynka śledzona jest przez braci, a za wolność może przyjść jej surowo zapłacić. Z kolei Alla-Zahra pragnie wejść do tego świata niewoli, ale mam wrażenie, że to bardziej ucieczka. Ucieczka, bowiem dziewczynka została skrzywdzona przez los:  gwałty, bicie przez ojca i zbyt liberalna matka, to główne powody ku jej przemianie. W islamie odnalazła spokój, gdzie mogła ukryć się pod warstwą ubrań, chuście zakrywającej twarz, a siłę dawały słowa z Koranu.  


"Bogowie na balkonie" to powieść, która porusza trudne tematy. Przede wszystkim skupia się na muzułmanach i islamie. Autorka przedstawiła wiarygodnie wszystkie kwestie związane z tymi zagadnieniami. Jednak czytanie tej książki było dla mnie trudne, męczące, to nie jest lektura na jeden raz.  Książka mnie nie zachwyciła, być może przerosły mnie problemy bohaterów, a tych mam akurat sporo w swoim życiu. Chociaż  autorka napisała powieść pięknym językiem, co trzeba jej oddać, to jej lektura mnie przygniotła. Czułam się po niej wyczerpana, chyba jednak islam to nie moja bajka, zbyt trudny świat, którego nie jestem w stanie pojąć. Mimo, iż muzułmanów przybywa w Europie, a nawet mam wrażenie ,że widzę ich coraz więcej w Polsce, to nie wyobrażam sobie życia ich rytmem, gdzie musiałabym chodzić opatulona od stóp do głów i żyć w klatce, a Koran to byłaby jedyna lektura, której mogłabym się oddać.


Reasumując "Bogowie na balkonie" to ciężka w odbiorze lektura, która porusza wiele istotnych kwestii, a także pokazuje jak wygląda świat według islamu. Mimo, że zostałam przygnieciona trudnością tematu, książkę oceniam, jako dobrą. Polecam osobom, które interesują się tematem muzułmanów, islamu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2018-03-07, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2018, powieści, FEMINIZM,
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2014-03-27, Ocena: 4, Przeczytałem,
Inne książki autora
Dziewczynki ze Świata Maskotek
Anja Snellman0
Okładka ksiązki - Dziewczynki ze Świata Maskotek

Tytułowy „Świat maskotek” to sklep ze zwierzątkami: fasada innego świata z innymi „maskotkami”. Tego, który istnieje i działa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Aleksandra Struska-Musiał;
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Pokaż wszystkie recenzje