Recenzja książki: Bogowie na balkonie

Recenzuje: Betsy

Anja Snellman to pisarka fińskiego pochodzenia. Specjalizuje się w powieściach psychologicznych i obyczajowych, w swym dorobku posiada już ponad dwadzieścia takich książek. Bogowie na balkonie to kolejna jej książka, która została wydana również w Polsce. Choć autorka podejmuje tematykę niełatwą, opisując losy kobiet, połączonych religią muzułmańską oraz ich odmienne podejście do wiary, to całość czyta się z przyjemnością i ogromnym zainteresowaniem. Lektura ta rodzi mnóstwo pytań. Ale przede wszystkim pokazuje, jak wygląda sytuacja kobiet wyznających islam…


Bohaterkami powieści są Anyżka F., która wraz z rodziną przeprowadza się do Finlandii, gdzie jednak nadal musi kultywować niedzisiejsze obyczaje i tradycje islamskie, oraz Alla-Zahra – dziewczyna, która odkrywa w sobie zainteresowanie islamem. Kobiety te wydają się stanowić swoje przeciwieństwa: Anyżka, urodzona w muzułmańskiej rodzinie, pragnie za wszelką cenę stać się "normalna", móc jak zwykłe nastolatki pójść na koncert czy też  pomalować sobie paznokcie, Alla-Zahra zaś woli odseparować się od zwyczajności, pragnie spędzać czas na modlitwie, zbliżyć się do Allaha. Snellman ukazuje ich walkę o szczęście, które stłamszone zostaje przez reguły i żelazne zasady oraz przez powszechne realia i przekonania…

 

Lektura powieści to fascynujące doświadczenie. Bogowie na balkonie to nie płytka analiza psychologiczna, autorka w sposób dogłębny i wiarygodny ukazała codzienność muzułmańskiej rodziny. Akcja osadzona jest w czasach współczesnym i okraszona poczuciem humoru, które odgrywa w powieści ważną rolę. Interesujące jest połączenie lekkiego, przystępnego języka z surowymi zasadami panującymi w islamie. Snellman potrafi prowokować, jednak prowokacja nie służy tu wywołaniu skandalu, lecz raczej ma skłaniać do refleksji.

 

Snellman pokazuje, że bez względu na miejsce, w którym żyją jego wyznawcy, islam ma mocne korzenie i twarde zasady, których zagorzały wierny przestrzega z gorliwością godną podziwu. Bogowie na balkonie pokazują, jak w islamie traktowane są kobiety. Doskonale to widać na przykładzie Anyżki. Dziewczyna, która walczy o swoje marzenia, ostatecznie dla swojego ojca staje się wyłącznie problemem. Problemem, którego trzeba się pozbyć…

 

Snellman mistrzowsko operuje językiem, a jej ironia sprawia, że Bogów na balkonie czyta się szybko i z zaskakującą przyjemnością. To lektura dotykająca niełatwych tematów, ale to także lektura ważna i... zaskakująo lekka. Świetna książka dla wszystkich, którzy nie oczekują wyłącznie wciągającej akcji. 

Kup książkę Bogowie na balkonie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Bogowie na balkonie
Książka
Bogowie na balkonie
Anja Snellman
Inne książki autora
Dziewczynki ze Świata Maskotek
Anja Snellman0
Okładka ksiązki - Dziewczynki ze Świata Maskotek

Tytułowy „Świat maskotek” to sklep ze zwierzątkami: fasada innego świata z innymi „maskotkami”. Tego, który istnieje i działa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy