Bohater z cienia Kazik Ratajzer

Losy Kazika Ratajzera (Simchy Rotema) to doskonały temat na opowieść przekraczającą nie tylko granice Polski, ale i Izraela, a zrozumiałą na całym świecie. To opowieść o człowieku, który zawsze stał po stronie słabszych. O człowieku, który pięknie potrafi mówić o Polsce i o zaangażowaniu Polaków w obronę Żydów, ale który kocha Izrael. Niezwykła jest ta jego miłość do obu ojczyzn. Urodzony w Warszawie na Czerniakowie obywatel przedwojennej Polski, żydowskiego pochodzenia, w wieku siedemnastu lat wstępuje do Żydowskiej Organizacji Bojowej w warszawskim getcie i walczy w powstaniu. Wysłany na aryjską stronę z misją przygotowania ewakuacji pozostałych przy życiu bojowców, organizuje ją praktycznie sam. W brawurowej akcji wyprowadza kanałami około trzydziestu przyjaciół, ratując im życie. W sierpniu 1944 roku bierze udział w powstaniu warszawskim. Po zakończeniu wojny dołącza do grupy ocalałych z Zagłady Żydów, którzy postanawiają zemścić się na przebywających w alianckich obozach esesmanach. W ostatniej chwili odstępują od planu - może i na szczęście, jak przyznaje dziś Kazik. On sam wyjeżdża do powstającego właśnie państwa Izrael i uczestniczy w kolejnych wojnach, jakie młody kraj toczy z sąsiadami o swoje przetrwanie.

Informacje dodatkowe o Bohater z cienia Kazik Ratajzer:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-01-15
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 978-83-7799-373-6

Kup książkę Bohater z cienia Kazik Ratajzer

Ciągle pytam sam siebie, czy zrobiłem wszystko, co mogłem zrobić. Czy jestem winny temu, że ktoś zginął? A kto właściwie dał nam prawo decydować o losie innych ludzi? Czy mieliśmy prawo podejmować decyzję za innych? Może więcej ludzi by się uratowało, gdyby nie powstanie w getcie?(...) Ja tylko nie chciałem dusić się w komorze gazowej. Bardzo nie chciałem. Więc łatwiej umrzeć w walce. Szybciej. Ale nie żeby w imię czegoś poświęcać życie. Nie. Życie ludzkie jest ważniejsze niż honor.

Bohater z cienia Kazik Ratajzer - opinie o książce

Książka "Bohater z cienia" to losy Kazika Ratajzera (Simchy Rotema), które miały miejsce w Polsce jak i w Izraelu. Kazik urodził się w Warszawie na Czerniakowie, Polak pochodzenia żydowskiego. W wieku siedemnastu lat wstępuje do Żydowskiej Organizacji Bojowej w warszawskim getcie i walczy w powstaniu. Ratuje tam około trzydziestu osób. Bierze udział również w powstaniu warszawskim. Po wojnie chce się zemścić na przebywających w alianckich obozach esesmanach. Później wyjeżdża do powstającego państwa Izrael.

Bardzo ciekawie napisana książka. Są umieszczone fragmenty rozmów Kazika Ratajzera z Markiem Edelmanem. I ponad dwadzieścia zdjęć. Polecam

Cytaty z książki:

"Żydzi są szykanowani na wszelkie sposoby - zmusza się ich do ciężkich robót publicznych. Nie mogą jeździć autobusami i tramwajami. Są bici, poniżani i wykorzystywani. Często przy aplauzie lub z udziałem rechocącej gawiedzi. Szczególnie dotyka to tych, których najłatwiej wyłapać - Żydów ortodoksyjnych."

"To było wyzwolenie, ale nie było w nas radości. Wymordowany został nasz naród. Zginęła większość mojej rodziny, przedwojenne mieszkanie zajęli nowi lokatorzy.

Czułem, że to jest już inne miejsce. Nie było tam tego wszystkiego, do czego byłem przyzwyczajony. Nie było już życia żydowskiego w Polsce - mojego świata. Więc nie miałem tam nic do roboty. Nic mnie z tamtym miejscem nie wiązało.

Było dla mnie jasne, że opuszczam Polskę.

Tego, co zrobiłem, nie żałuję do dziś."

Duchowny niepokorny
Witold Bereś, Krzysztof Burnetko0
Okładka ksiązki - Duchowny niepokorny

Za swoje głośno wyrażane poglądy ksiądz Stanisław Musiał, zmarły w 2004 rokujezuita, społecznik, publicysta i dziennikarz nie raz zbierał publiczne połajanki...

Marek Edelman. Życie Po prostu.
Witold Bereś, Krzysztof Burnetko 0
Okładka ksiązki - Marek Edelman. Życie Po prostu.

Pierwsza tak obszerna i pełna biografia Marka Edelmana - wielkiego autorytetu moralnego, ostatniego żyjącego przywódcy powstania w getcie warszawskim,...