Marek Edelman. Życie Po prostu.

Pierwsza tak obszerna i pełna biografia Marka Edelmana - wielkiego autorytetu moralnego, ostatniego żyjącego przywódcy powstania w getcie warszawskim, wybitnego działacza politycznego i społecznego, opozycjonisty, z wykształcenia lekarza kardiologa - napisana przez znanych dziennikarzy we współpracy z bohaterem książki. Marek Edelman, współzałożyciel KOR i działacz podziemnej "Solidarności", od ponad sześćdziesięciu lat mieszka w Łodzi. W 1998 roku otrzymał najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

Informacje dodatkowe o Marek Edelman. Życie Po prostu.:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Marek Edelman. Życie Po prostu.

Marek Edelman. Życie Po prostu. - opinie o książce

Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-04-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Sięgnęłam po tę książkę bardzo niepewna czego się spodziewać. A byłam wręcz zachwycona. Pan Edelman to bardzo szczery i mądry życiowo człowiek. Ta książka pozwoliła mi inaczej spojrzeć na historię, dostrzec w niej dramat poszczególnego człowieka. Polecam bardzo.

Bardzo ciekawa książka, ponieważ to nie tylko biografia Marka Edelmana, ale też opisana Warszawa w czasie II wojny światowej, getto warszawskie, heroiczna walka w powstaniu w getcie warszawskim, potem powstanie warszawskie, lata powojenne itd.

Później opisane są lata już powojenne i praca Edelmana jako lekarza, kardiochirurga, ciężkie lata PRL, itd.

W części o II wojnie światowej autorzy nie skupiają się tylko na osobie Marka Edelmana, ale również jest dużo o takich osobach jak: Kazik Ratajzer, Mordechaj Anielewicz, Adina Blady- Szwajgier, Icchak Cukierman, Adam Czerniakow, Emanuel Ringelblum itp.

Polecam.

"Świat na zewnątrz to był wróg. Wróg - nie nadzieja! Bo wrogiem jest nie tylko ten, kto ciebie zabiją, ale też ten, który jest obojętny. Żeby zaszkodzić, nie trzeba było zabijać. Wystarczyło nie pomóc. To było to samo. Bo jeśli ci nie pomogli, to na drugim rogu ulicy cię zabili."

"W zasadzie najważniejsze jest życie. A jak już jest życie, to najważniejsza jest wolność. A potem oddaje się życie za wolność. I już nie wiadomo, co jest najważniejsze".

"Pragniemy wierzyć w możliwość istnienia takiego świata, w którym nie będzie ludobójstwa, nie będzie zniewolenia i upodlenia człowieka, nie będzie podziału na ludzi mających prawo do życia i pozbawionych tego prawa."

"Trzeba mieć świadomość, że nie wolno zabijać. Z jakichkolwiek powodów: koloru skóry, przekonań, religii, narodowości itd. Tak należy wychowywać młodzież".

Marek Edelman. Życie. Do końca
Witold Bereś, Krzysztof Burnetko0
Okładka ksiązki - Marek Edelman. Życie. Do końca

„Marek Edelman. Życie. Po prostu” Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetko, autoryzowana biografia Marka Edelmana ukazała się w roku 2008 i okazała...

Bohater z cienia Kazik Ratajzer
Witold Bereś, Krzysztof Burnetko 0
Okładka ksiązki - Bohater z cienia Kazik Ratajzer

Losy Kazika Ratajzera (Simchy Rotema) to doskonały temat na opowieść przekraczającą nie tylko granice Polski, ale i Izraela, a zrozumiałą na całym świecie...