Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur

Uwaga! Pora na kolejną przygodę!

Tym razem Bolek i Lolek szukają skarbów rozsianych po całej Polsce. Jest ich bardzo dużo, dlatego chłopakom przyda się pomoc. Przyłączysz się do wyprawy?

Czeka Cię tradycyjne malowanie chat w Zalipiu, uczta z pyszną roladą i modrą kapustą na Śląsku oraz najlepsza zabawa w rytm radomskiego oberka. Natłok wrażeń? Wspólne słuchanie kaszubskich opowieści będzie doskonałym zakończeniem dnia.

Pakuj plecak i w drogę! Polska jest piękna i różnorodna. Poznaj ją z Bolkiem i Lolkiem!

Informacje dodatkowe o Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2018-07-18

Kup książkę Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur

Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur - opinie o książce

"Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur" Doroty Majkowskiej-Szajer to książka dla dzieci, która przywołuje wspomnienia z czasów mojego dzieciństwa.

Polska jest piękna i różnorodna kulturowo. Warto ją poznać, zanim wyruszy się na podbój świata. W myśl powiedzenia: Cudze chwalicie, swego nie znacie. Tak właśnie zrobili Bolek i Lolek, bracia niebojący się podróży w nieznane.

W poprzedniej książce bohaterowie szukali Smoka Wawelskiego ("Bolek i Lolek zwiedzają Polskę"). Tym razem Bolek i Lolek zaczynają szukać skarbów, które są rozrzucone po całej Polsce - od morza po góry, od wschodu do zachodu. Wśród nich są m.in. haft kujawski, kozioł wielkopolski, łowickie pisanki, malowane chaty w Powiślu Dąbrowskim, koronki z Koniakowa.

Spodobała mi się wyprawa na Kurpie, gdzie robi się przepiękne wycinanki. Polskie gospodynie prawdopodobnie podpatrzyły wycinanki u żydowskich sąsiadek, które ozdobami z papieru przystrajały okna w święto Szawuot.

Muszę przyznać, że choć jestem rodowitą warszawianką, to nigdy nie słyszałam o karaimskich kybynach. Otóż okazuje się, że są to pierogi z drożdżowego ciasta wypełnione farszem z mięsa i kapusty. Co ciekawe, przed włożeniem pierogów do piekarnika każdy z nich trzeba pośrodku szczypnąć i zrobić dziurkę. W przeciwnym razie się nie udadzą. Muszę ich spróbować.

Zachwyciły mnie kwietne dywany w Sprycimierzu. W innych miejscowościach podczas procesji w święto Bożego Ciała sypie się kwiaty, a u nas układa się kwietne dywany. Robimy tak od 200 lat. Trasa ma ponad kilometr, to musi być coś niezwykłego. Chciałabym tam pojechać.

"Bolek i Lolek na szlaku kultur" to książka dla dzieci, która jednocześnie uczy i bawi. Bracia poznają nowe zakątki i uczą się o nich czegoś ciekawego. Może to być inspiracja dla przyszłych małych podróżników.

Książkę czyta się szybko, ponieważ teksty są krótkie i zabawne. Można też dowiedzieć się z niej wielu ciekawostek na temat polskiej kultury. Waloru lekturze dodają cudowne ilustracje Sary Szewczyk przedstawiające bohaterów (są identyczni jak w dobranocce) oraz zwiedzane miejsca. Polecam tę książkę dzieciom oraz dorosłym, którzy pamiętają tych dwóch rozrabiaków żądnych przygód.

Lubicie przygody? Kochacie poznawać ciekawe zakątki naszego kraju? A historię, zwyczaje, przysmaki i niecodzienne wyroby? Jeśli będąc dzieckiem sympatyzowaliście z Bolkiem i Lolkiem macie teraz okazję wyruszyć wraz z nimi na wyprawę!

Dziadek zorganizował dla Bolka i Lolka niecodzienną przygodę. W szufladzie odkryli mapę wraz z adresem i numerem telefonu. Kiedy już odważyli się zadzwonić, po drugiej stronie przywitał ich młody, chłopięcy głos. Antek zapowiedział braciom, że mają się spakować i ruszać w drogę oraz że będą podróżować przez niemal rok. Brzmi intrygująco? To jeszcze nie koniec niespodzianek... bowiem Bolek i Lolek nie wiedzą jak będzie przebiegała trasa. Dopiero w miejscu, do którego dotrą otrzymają kartkę z nowym adresem... Czasami muszą dotrzeć do celu w ściśle określonym czasie...

Ta jakże oryginalna pozycja prowadzi czytelnika wraz z bajkowymi bohaterami poprzez różne zakątki naszego kraju, od morza po góry, od Wrocławia po Podlasie, od Przemyśla po Poznań. Każde dwie rozłożone na kolanach strony to jedna historia: krótki tekst będący opisem odwiedzonego miejsca, wraz z rozmową z jej bohaterem a także nawiązanie do kolejnego punktu podróży. A wszystko pięknie i kolorowo zobrazowane i przyprawione odrobiną humoru.

Aż żałuję, że tak mało wiadomości o różnych kulturach zostało zawartych w tej książeczce. O wielu potrawach, zwyczajach czy obrzędach chętnie dowiedziałabym się więcej. Choć zdaniem mojej (niemal) Ośmiolatki informacje są wystarczające, gdyż potem można odwiedzić opisane miejsca i na miejscu zdobyć szerszą wiedzę.

Co podobało nam się najbardziej? Łowickie sukienki w paski, koronki z Koniakowa, kurpiowskie wycinanki, malowane chaty z Zalipia (które znam bardzo dobrze, gdyż pochodzę z powiatu dąbrowskiego; polecam wizytę w muzeum, czyli Zagrodzie Felicji Curyłowej) oraz kwietne dywany ze Spycimierza (układane na Boże Ciało, zwyczaj jakże odmienny od tego, który znamy, bowiem my kwiatki sypiemy).

Czy Bolkowi i Lolkowi podobała się wyprawa w nieznane? Gwarantuję, że Wy będziecie zadowoleni! Ale to nie wszystko... Na końcu książki znajdziecie mały test: należy rozszyfrować obrazki oraz odpowiedzieć na pytania - dacie radę? Myślę, że każdy będzie świetnie się bawił wertując stronice, by odnaleźć odpowiedzi.

Podsumowując - "Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur" to niezwykle ciekawa, oryginalna i intrygująca pozycja. W prosty i przejrzysty sposób pokazuje jak wiele jest zwyczajów czy potraw w naszym kraju, o których nie mamy pojęcia. A przecież są warte naszej uwagi. Świetna przygoda - gorąco polecam!

Zdjęcia z książeczki znajdziecie na moim blogu: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2018/07/dorota-majkowska-szajer-bolek-i-lolek.html

Nowa odsłona klasycznej już bajki o przygodach Bolka i Lolka. Chłopcy tym razem wyruszają w drogę po Polsce. Poznają różne tradycje i potrawy związane z różnymi regionami naszego kraju. Książka bardzo wartościowa, ponieważ zachęca do zwiedzania naszej Ojczyzny, do pogłębiania naszej wiedzy. Może być pomocna przy planowaniu wakacji. W niektórych miejscach zabrakło mi dodatkowych informacji, chociaż dwóch zdań wyjaśniających pochodzenie danej tradycji. Ma to swój plus, ponieważ bardziej motywuje do zgłębienia wiedzy na własna rękę. Malowane chaty, kolorowe, kwiatowe dywany, kurpiowskie wycinanki, łowickie stroje i wiele innych ciekawostek znajdziemy w tej książce. Zachęcam do zapoznania się z tą lekturą.