Brakująca połowa dziejów

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2018-11-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
ISBN: 9788328060333
Liczba stron: 288

Ocena: 5 (6 głosów)

Historia Polski napisana z kobiecej perspektywy przez znaną dziennikarkę i blogerkę, wzbogacona rysunkami Marty Frej. Autorka opisuje fascynujące losy i dokonania Polek oraz cudzoziemek zamieszkujących ziemie polskie od czasów przedchrześcijańskich aż po współczesność. Opowiada o życiu codziennym, domowym, rodzinnym, dziejach emancypacji kobiet, warunkach życia oraz funkcjach społecznych, przywracając historii jej ważną, niekiedy pomijaną, część.

Kup książkę Brakująca połowa dziejów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Brakująca połowa dziejów

Nie jest to książka naukowa. Zebrane i wybrane fakty autorka komentowała często zwracając się bezpośrednio do czytelnika. Temat ważny, podziwiam włożoną w książkę pracę, lektura przyjemna i nienużąca.

Link do opinii
Avatar użytkownika - patrycjadyrda
patrycjadyrda
Przeczytane:2020-05-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020, 52 książki 2020,

Anna Kowalczyk niczym Indiana Jones poszukujący zaginionej Arki, poszukuje faktów i artefaktów odkrywających życie kobiet na ziemiach polskich od czasów przedchrześcijańskich do współczesności. Nie jest to łatwe zadanie, ponieważ jest ich tak niewiele, że trudno jednoznacznie określić rolę naszych przodkiń w pradziejach. Autorka opisuje życie codzienne, rodzinne, religijne, zwyczaje, funkcje zajmowane w społeczeństwie, zmiany zachodzące w mentalności i hierarchii wartości - często obnażające również ich niechlubne uczynki. Opowiada o matkach, żonach i kochankach. Kobietach zniewolonych i wyzwolonych. Kobietach różnego pochodzenia, wykształcenia, i mających się różnych profesji, ale odcisnęły swe piętno na kartach historii, lecz ich zasługi są pomijane lubumniejszane, albo zapomniane. "Brakująca połowa dziejów" pokazuje, że my baby miałyśmy i mamy coś do powiedzenia i zaoferowania światu. Coś więcej niż kuchnia, kościół i kołyska! To nasze praprababki, prababki i babki, jednocząc się, pokonywały wszelkie granice i wywalczyły to, co dziś uznajemy za oczywiste i powszechne: prawo do edukacji, ubezpieczenia społecznego, pracy, udziału w wyborach, czy aborcji. To my baby potrafiłyśmy i potrafimy (ponieważ nadal musimy) walczyć o należne nam prawa, równe traktowanie, czy obalenie stereotypów, chociaż mamy XXI wiek. Książka przedstawia sylwetki kobiet, o których wiele z nas nigdy nie słyszało, o których nie ma słowa w podręcznikach, a które często zasłużyły na pomniki czy ulice swego imienia! O tym, dlaczego życie kobiet tak różniło się od życia mężczyzn i jakie zmiany zachodziły na przestrzeni wieków w tej kwestii. Autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie dlaczego tak jest i pośrednio zmusza czytelnika do tego samego. Ogromna ilość informacji i przewijających się nazwisk nie przytłacza (chociaż można się pogubić w tym natłoku) dzięki ciekawej i luźnej narracji. Niewątplie jej ozdobą są ilustracje Marty Frej. Świetna robota i bardzo potrzebna książka. Ze świecą szukać podobnej. Warto ją podsunąć pod nos każdemu, a zwłaszcza tym, którzy wciąż uważają kobiety za gorszy sort!

Link do opinii
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2019-10-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, Literatura polska,
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2019-02-14, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019, FEMINIZM,

Książka ktorej od zawsze brakowało na naszym polskim rynku, a kyora de facto powinna być częścią podręczników historii. To krótkie ale treściwe opowieści o kobietach, które w swoich czasach odegrały znaczącą rolę dla nauki, kultury, obyczajowości. Książka zostawia z pytaniem dlaczego nie dowiedziałam się o tym w szkole? Warto przeczytać i warto wiedzieć 

Link do opinii
Avatar użytkownika - dorotbook
dorotbook
Przeczytane:2018-11-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, recenzenckie,

Kobiety – tak wiele im zawdzięczamy, jednak mówi się wciąż o nich niewiele. Czy na lekcjach historii, zamiast omawiać ważne w dziejach bitwy, rozmawiało się o losach kobiet? Na pewno pamiętamy, w którym roku była bitwa pod Grunwaldem, czasy rozbiorów czy wybuch Powstania Warszawskiego. Czy pamiętamy jednak jaka była rola kobiet podczas tamtych wydarzeń? Gospodynie domowe, matki, czarownice, poetki, sanitariuszki – czy tylko takie role miały kobiety? Gdzie się podziały te wszystkie kobiety, które żyły przed nami? Na szczęście powstała książka, która udowadnia, że mamy o czym mówić i zmieni myślenie o polskiej historii i jej nieznanych bohaterkach.

„Brakująca połowa dziejów” jest napisana przez dziennikarkę i blogerkę Annę Kowalczyk. Książkę wzbogacają przepiękne rysunki Marty Frej. W dziewięciu rozdziałach opisuje fascynujące historie życia prywatnego, społecznego i gospodarczego. Przedstawia losy polskich kobiet, począwszy od czasów przedchrześcijańskich, aż do współczesności. To historia tysiąca kobiet i ich brawurowych walkach, zdobywanych z trudem praw, zwycięstwach. To opis siły i determinacji nie tylko tych wyjątkowych jednostek (np. Anna Walentynowicz), ale i tych anonimowych – prostytutek, szlachcianek, pielęgniarek, artystek rewolucjonistek, gospodyń domowych czy studentek. Te kobiety istniały, dlaczego więc prawie nic o nich nie wiemy?

Nasz piękny język polski nie jest kobietą. Językoznawcy nazywają to zjawisko „niewidzialnością kobiet”. Nasz język (a także prawie każdy inny język świata posługujący się rodzajami) preferuje mężczyzn i męskość na każdym poziomie – leksyki, fleksji czy frazeologii. Dlaczego dominuje męskocentryczność języka – odpowiedź znajdziecie w książce. Czy wiecie, kim była zakonnica Magdalena Mortęska? Kto ocalił tysiące polskich kobiet przed śmiercią w połogu? Czyja córka została jedną z trzech pilotek służących podczas drugiej wojny światowej w brytyjskich Royal Air Force? W jaki sposób żona Józefa Piłsudskiego przemycała broń? Anna Kowalczyk w fascynujący sposób wydobywa zapomniane historie „superbohaterek” i obala do dziś funkcjonujące stereotypy. A jest o kim pisać!

Wydanie książki poprzedza ważną rocznicę – 28 listopada minie sto lat od otrzymania przez Polki praw wyborczych. Mamy im być, za co wdzięczne! „Brakująca połowa dziejów” jest dla mnie niczym vademecum, które opowiada o dziejach kobiet, ich emancypacji i życiu. Autorka odpowiada na bardzo ważne pytanie, dlaczego zabrakło miejsca na kartach historii. Co najważniejsze, książka nie przypomina nudnego podręcznika do historii, wprost przeciwnie – jest interesującą lekturą! Anna Kowalczyk uporządkowała ogromny materiał i zebrała w fascynującą całość i wykonała bardzo dobrą robotę. Mamy za co być wdzięczne opisanym „superbohaterkom” i mam nadzieję, że już nigdy więcej nie zabraknie Polek na kartach historii. 

„Jest to więc książka zaproszenie. Do odkrywania historii własnych przodkiń – i tych złączonych z nami więzami krwi, i tych, z którymi łączy nas tylko i aż to miejsce na Ziemi, w którym przyszło nam żyć”.

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Na tej samej ziemi
Katarzyna Kielecka;
Na tej samej ziemi
Usta mordercy
Artur Kawka, Monika Wysocka
Usta mordercy
Cyrkówka Marianna
Anna Fryczkowska;
Cyrkówka Marianna
Na Podlasiu. Antonia
Agnieszka Panasiuk;
Na Podlasiu. Antonia
Spowiedź doktora Mengele
Christopher Macht
Spowiedź doktora Mengele
Nawiść
Autor Nieznany (I)
Nawiść
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Przemysław Hytroś
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Epizody z życia mojej mamy
Iwona Żytkowiak
Epizody z życia mojej mamy
Pokaż wszystkie recenzje