Brat mojego męża

W wypadku samochodowym ginie Paweł Cisowski, syn zamożnego wytwórcy mebli. Żona Pawła, Diana, nie może pogodzić się ze śmiercią męża. Traumę pogłębia świadomość, że teraz sama musi wychowywać dwójkę dzieci oraz utrzymywać rodzinę i dom. Na szczęście może liczyć na pomoc teścia i sąsiadów, którzy są wujostwem zmarłego męża. Pół roku po śmierci Pawła Diana przeżywa szok na widok mężczyzny wyglądającego identycznie jak jej mąż. Okazuje się, że to jego brat bliźniak, Piotr, który dziesięć lat wcześniej po kłótni z ojcem wyjechał z Polski. Piotr bardzo dużo wie o życiu Diany i Pawła. Wyjawia szczegóły, które mogły być znane tylko małżonkom. Kobieta zaczyna podejrzewać, że to nie Paweł, lecz Piotr spoczywa w trumnie. Olkuska policja wznawia śledztwo dotyczące śmierci Pawła. Równolegle prowadzi je również wynajęty przez Cisowskich detektyw Mark Biegler.

Informacje dodatkowe o Brat mojego męża:

Wydawnictwo: Prozami
Data wydania: 2022-05-27

Tagi: obyczajowa romans

Kup książkę Brat mojego męża

Brat mojego męża - opinie o książce

Jedna chwila, wypadek samochodowy i życie Diany całkowicie się zmienia. Zginął w nim Paweł, jej mąż, ojciec jej dwójki dzieci. Choć jest jej bardzo ciężko, nie została całkiem sama. Sąsiedzi, którzy jednocześnie są rodziną jej zmarłego męża, zawsze wyciągną do niej pomocną dłoń. Ma jeszcze teścia, który co prawda nie darzy jej sympatią, ale dla dzieci jest wspaniałym dziadkiem, a także pomaga im finansowo.
Mija pół roku od tych zdarzeń, kiedy kobieta spotyka mężczyznę identycznego, jak jej zmarły mąż. Niebawem okazuje się, że to jego brat bliźniak, o którym ona nie miała pojęcia. Za to on wie bardzo dużo, zarówno o niej, jak i o ich dzieciach, a także wspólnym życiu. Kobieta pomału zaczyna odkrywać rodzinne sekrety, a po pewnym czasie zaczyna się zastanawiać z kim tak naprawdę ma do czynienia. Czy w wypadku naprawdę zginął Paweł? A może to był Piotr? Jakie tajemnice rodzinne wyjdą na jaw? Co ją połączy z bratem męża?

Początkowo akcja rozwijała się wolniej i nic nie wskazywało, że książka tak mi się spodoba. Po około 100 stronach zaczęła znacząco przyspieszać, a mnie zaczęła niesamowicie wciągać. Historia okazała się świetna, pełna zaskakujących momentów. Mamy w niej romans, a także wątek kryminalny. Początkowo czytało się ją wolniej, a od momentu, kiedy akcja przyspieszyła – szybko, w towarzystwie wielu emocji.
Zdecydowanie podobało mi się to, że cofamy się w czasie i poznajemy całą historię nie tylko braci, ale również znajomości Diany i Pawła.

Bohaterowie ciekawi, dobrze wykreowani, wywołujący emocje w czytelniku. Również tym razem nie mogę wam nic więcej o nich powiedzieć. Zdradzę tylko tyle, że warto poznać ich bliżej.

„Brat mojego męża” to książka, która mnie się podobała, a od pewnego momentu nawet bardzo. Z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Z twórczością Danki Braun miałam już do czynienia i nie wiązały się z jej twórczością żadne złe wspomnienia, dlatego też postanowiłam zapoznać się z jej najnowszą książką.

Pewnej nocy w wypadku samochodowym ginie Paweł. Diana zostaje sama w wielkim domu z dwójką dzieci. W codziennych obowiązkach pomaga jej chłodny i pełen dystansu teść oraz starsi sąsiedzi. Kobieta nie ma zbyt wielu przyjaciół, więc tylko sąsiadce może się zwierzyć z tego, co jej leży na wątrobie i nie czuć się osamotniona. Tymczasem na scenę wkracza brat zmarłego o imieniu Piotr. Diana wiedziała, że jej mąż ma brata bliźniaka, ale podobieństwo było tak uderzające, że ona i dzieci czuły, jakby zobaczyły ducha. Piotr powoli, ale skutecznie wkracza w życie Diany, nawet teść zmienia swoje nastawienie do kobiety. Jednak naszą bohaterkę niepokoi fakt, że brat zmarłego męża dziwnie dużo wie o jej życiu, o dzieciach, o rozkładzie domu i innych szczegółach... zaczyna podejrzewać mistyfikację. Policja zaś wznawia śledztwo w sprawie wypadku Pawła.
Jak wygląda prawda?

Książka miała dziwną narrację, do której musiałam się trochę przyzwyczaić. Początkowo Diana opowiadała o swoim obecnym życiu i wciąż zwracała się do zmarłego męża. Następnie jej losy poznajemy w trzecioosobowych opisach, a narratorem staje się Piotr. Historia w pewnym momencie zwolniła i stała się przewidywalna z romansem na pierwszym planie. Posegregowałam już sobie w myślach zakończenia wątków do odpowiednich szufladek, gdy nagle Autorka zaserwowała mi niespodziankę. Jeden rozdział wystarczył, by wszystko odwróciło się o 180 stopni. Przestało być przewidywalnie, a zaczęło być złowrogo. W to, w co przypadkiem zaplatała się główna bohaterka, nie chciało mi się zmieścić w głowie. Byłam oburzona, zniesmaczona i przepełniona współczuciem.

Danka Braun bardzo umiejętnie przeprowadziła czytelnika przez całą historię. Czasem było smutno, czasem ckliwie a czasem mrocznie. Klucząc i zaskakując, ukazała specyfikę więzi, które mogą istnieć tylko między bliźniakami jednojajowymi, ból po stracie, siłę miłości, potrzebę przebaczania, okazania wyrozumiałości. Udowodniła, że natura ludzka jest pełna tajemnic, że niedomówienia wirują wśród nas, jak drobinki kurzu, oraz że bez bliskich nam ludzi i okazanego przez nich wsparcia trudno czasem samemu sobie poradzić w trudnych chwilach. Jednocześnie nie każdy musi wiedzieć wszystko o wszystkim. Na niektóre sprawy lepiej spuścić zasłonę milczenia niż szczerością zrobić komuś przykrość czy wyrządzić krzywdę.

„Prawda jest przereklamowanym towarem, czasami lepiej ją trzymać w zamknięciu”.

Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję Wydawnictwu Prozami.

„nic nie jest nam dane
na zawsze,
tym bardziej miłość”

Miałam już możliwość poznać twórczość pani Danki Braun, dzięki książce „Oczy Ariadny”, o której do dziś nie mogę zapomnieć, gdyż była to wyjątkowa opowieść. Na podobną liczyłam, sięgając po jej najnowsze dzieło „Brat mojego męża” i po raz kolejny nie zawiodłam się, gdyż pochłonęłam ją w ciągu jednego wieczora.

W wypadku ginie Paweł Cisowski, który pozostawia w żałobie swoją żonę Dianę i dwójkę dzieci. Od tego zdarzenia minęło pół roku, a ona wciąż wraca wspomnieniami do wspólnych przeżytych lat i nie może pogodzić się ze stratą. Pewnego dnia Diana widzi mężczyznę, który jest niemal identyczny, jak jej zmarły mąż. Okazuje się, że to Piotr, brat bliźniak Pawła, który dziesięć lat temu wyjechał do Australii. Teraz wrócił, chcąc na stałe zamieszkać w Polsce. Wszystko wydaje się wiarygodne, gdyż Piotr zna wiele faktów, o których wiedzieli tylko Diana i Paweł. Jednak młodej wdowie wydaje się dziwne, że wie ona nawet o takich szczegółach, które były wiadome jedynie małżonkom. Rodzi się podejrzenie, czy pół roku temu na pewno zginął jej mąż i czy szwagier nie przyczynił się czasami do jego śmierci.

Wbrew temu, co widać na okładce, nie jest to kolejny ckliwy romans, lecz niezwykle skomplikowana, ale klarowna i bogata w wydarzenia i historie różnych postaci. Nie miałam problemów z rozeznaniem w toczących się epizodach. Czasami pojawiała się myśl, że jakiś fragment czy opis jest zbędny, zwłaszcza przybliżanie wydarzeń z życia niektórych osób, ale potem okazało się, że wszystko ma tu sens i jest ważne.

„Brat mojego męża” to powieść, która zaskoczyła mnie w pozytywnym sensie swoją historią pełną emocji, znaków zapytania i tajemnicami rodzinnymi oraz formą, w jakiej poznajemy kolejne epizody. To była niesamowita opowieść, w której bohaterowie muszą wybierać między prawdą a kłamstwem, uczciwością a lojalnością, przyjaźnią a miłością, dobrem a złem. Czytałam ją z ogromnymi emocjami, których w niej nie brakuje. Niejednokrotnie autorka zaskoczyła mnie pojawiającymi się epizodami, nawet zszokowała, gdy poznawałam kulisy i motywy działać występujących w niej osób. Pokazała w niej złożoność natury ludzkiej, która jest zdolna zarówno do pozytywnych działań, emanowania dobrocią i miłością, ale też do manifestowania swojej ciemnej strony. Zwraca uwagę na to, że wszystko do nas wraca i prędzej lub później odczujemy skutki swoich działań.

Książkę przeczytałam w ramach współpracy z księgarnią Bonito
oraz portalem Dobre Chwile

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2022-08-28,

Muszę przyznać się do jednej sprawy. Gdyby nie pani Marta z wydawnictwa to ominęłabym teę pozycje szerokim łukiem. Namówiła i zapewniła że to nie tak jak widzę i wiecie co? Miała racje. Z daleka omijam wszelkie książki z kawalerami na okładce bo zaraz mam przed oczami sceny łóżkowe opisane w 70% książki. To moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki i mam chęć sprawdzić kolejne książki. Mam nadzieje że będą tak dobre jak ta.

Ile rodzin na świecie tyle radości i smutków ale i tajemnic które lepiej żeby nigdy nie ujrzały światła dziennego ale co jeżeli wyjdą po śmierci żony, męża? Kogo obwiniać? Dociekać prawdy? Oj ja to w gorącej wodzie kompana i nie darowałabym, muszę rozwikłać co i jak.

Nie będzie spojlerem jak napiszę że nasz bohater ma brata bliźniaka i tutaj pytanie do tych którzy mają w rodzinie, znajomych bliźniaki. Ile razy zdarzyło się że wkręcaliście innych w jakąś grę tylko Wam znaną? Ile razy zamienialiście się miejscami dla poprawienia np. oceny, bądź sytuacji z dziewczyną, znajomymi? Dlaczego pytam? Oj tajemnica jaką ukrywali nasi bliźniacy to majstersztyk w planowaniu ale i zaangażowaniu bo to wszystko co robili nie ujrzało światła dziennego ale pewnego dnia…. Tutaj pozwólcie że zrobię pauzę dla lepszego efektu i dreszczyku.  Nie martwcie się to nie spojler bo cała historia rozpoczyna się od samego początku. Diana była żoną jednego z nich i mają dwójkę cudownych dzieci. Po śmierci Pawła dziewczyna nie ma lekko bo nie tylko dzieci ale i firma leży jej na głowie. Co zrobi? Jakie będzie wrażenie kiedy po ceremonii pogrzebowej ujrzy go ponownie na ulicy? Czy czas leczy rany?

Książka napisana naprawdę bardzo tak prosto że od momentu rozpoczęcia czytania nawet nie wiesz a już jesteś w połowie i ten odwieczny problem książkoholików (jeszcze jeden rozdział, no może dwa) Macie 380 stron niezłej akcji chodź momentami jest możliwość wzięcia głębszego oddechu. Miłość, rodzina, intryga i to coś co każe nam napędzać się do coraz to śmielszych poczynań. Sama zastanawiałabym się co i jak zrobiłabym gdybym była na miejscu Diany ale cieszę się że miała rodzinę w tych trudnych momentach.  Życie jest krótkie. Doceń to co masz bo jutro już tego może nie być.

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2023-10-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,

W wypadku samochodowym ginie Paweł Cisowski, mąż Diany, ojciec dwójki dzieci. Kilka miesięcy później Diana spotyka go przypadkowo. Okazuje się, że to nie Paweł, ale jego bliźniak Piotr. Już od początku autorka zapowiada tajemnice i zagadki. Co było przyczyną, że Piotrek nie był na ślubie brata, ani na jego pogrzebie. Ta książka dostarcza mnóstwa emocji, fabuła wciaga od pierwszych stron, trudno odłożyć na później śledzenie losów Diany i Piotra. Odkrywane są tajemnice rodzinne, których trudno było się spodziewać, a jest ich bardzo dużo. Każdy bohater ma coś na sumieniu. Super książka obyczajowa z wątkiem kryminalnym.

Idealnie pasuje mi pióro Danki Braun, od pierwszej książki zapałałam do Pani Danusi ogromną sympatią. Emocje które wywołuje swoimi historiami są ogromne, z każdą stroną coraz bardziej porywa czytelnika, na tyle że nie ma się ochoty odkładać książki. Jeśli jeszcze nie znacie to polecam.

O książce słów kilka. Diana traci męża w wypadku samochodowym, mimo że w tym małżeństwie jej czegoś brakowało, ogromnie cierpi z powodu tej straty. Pewnego dnia, na grobie męża spotyka mężczyznę który wygląda jak jej Paweł, okazuje się że to jego brat bliźniak. Nie może się po tym spotkaniu pozbierać, ale w końcu postanawia zapoznać wujka z dziećmi i w końcu sama się do  niego przekonuje. W pewnym momencie już nie wie czy to czasem nie jest jej mąż, tym bardziej, że mężczyzna zna wiele szczegółów jej życia. Bliźniacy mają przed Dianą tajemnice, która może zmienić jej życie.

Takiej historii się nie spodziewałam, miałam w głowie wiele zakończeń, ale na takie bym nie wpadła. Wachlarz emocji które towarzyszyły mi przy czytaniu był ogromny. Autorka jak zawsze pozytywnie mnie zaskoczyła swoją książka. Polecam.

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-06-19, Ocena: 6, Przeczytałam,

Książka rozpoczyna się kroplami deszczu, które w późniejszym czasie popłynął z oczu innych osób. Koniec nadszedł szybko, lecz czy pocieszeniem ma być fakt, iż umarł szybko? Nieuwaga kierowcy i bum, nawet nie było ostatnich wspomnień. Ten wypadek zmienił losy rodziny. I choć osierocił dwójkę dzieci, to jednak nie było o nich większej wzmianki.
W ogóle muszę tu zaznaczyć, że cokolwiek główna bohaterka by nie zrobiła, to za każdym razem zwraca się do pochowanego męża, jakby chciała mu zdawać relacje z tego, co obecnie przeżywa, czy też co robi. Zanim jednak do tego dojdziemy poznamy skrawki informacji o jej dziadkach, którzy mieli bardzo ciężko w życiu, zwłaszcza babcia. Nieugięta parła na przód, choć w oczy wciąż i na każdym kroku wiał jej wiatr.
W obecnym czasie Diana jest mocno zaskoczona, gdyż w miejscu, gdzie poznała swojego zmarłego już męża widzi go ponownie. Jest zmieszana i nie wie co się dzieje. Jednak to dopiero początek niedomówień i tajemnic. Jej duchem okazuje się być brat bliźniak. Rodzą się pytania, które chce mu zadać, ale początkowo nie dostaje na nie odpowiedzi. Po pewnym czasie mężczyzna zaczyna wiedzieć o rzeczach o których była pewna, że nikt nikomu nie mówił. To rodzi kolejne pytania, gdyż zaczyna podejrzewać, że zmarł nie ten brat.
To bardzo osobista historia, która ciekawi i intryguje. Ciężko jest nawet podczas śledztwa rozwikłać tą zagadkę, gdyż na jaw wychodzą same rodzinne sekrety. Nie każdy jest na nie gotowy, a jednak bez ich poruszenia nie da się dalej prowadzić sprawy. Jaka jest więc prawda? Czy wcześniejsze łzy były wylane pod właściwą osobę? Czy można zaufać komuś, kogo w ogóle się nie znało? Czy tak naprawdę ktokolwiek jest tutaj bez winy?
Kochani akcja przewrotna, raz szybka, raz wola. W chwilach wolniejszych skłania nas do myślenia i refleksji. Wspaniała zagadka, która sama aż się prosi o rozwiązanie. Różni bohaterowie z podziałem na dobrych i złych. Kłótnie i spory, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie rodziny. Wracanie do przeszłości wybieganie w przyszłość. Dobra lektura na każdy wieczór:-)

Kolejna świetna książka do mojej biblioteczki ?

Początek tragiczny. W wypadku samochodowym ginie młody mężczyzna - Paweł. Na świecie zostaje pogrążona w żałobie żona Diana i dwójka małych dzieci. Po jakimś czasie w ich życiu pojawia się brat Pawła - Piotr. Okazuje się, że to jego bliźniak, który jest identyczny. Nawet Diana doznała szoku, widząc go po raz pierwszy.
I tyle tylko napiszę, bo nie chcę zdradzać szczegółów tej rewelacyjnej książki.
Powiem tylko tyle, że gdy już myślałam, że znam rozwiązanie zagadki, okazało się, że jestem w błędzie. I zdarzyło się to wiele razy w ciągu czytania.
Historia niesamowita, bardzo przemyślana, napisana ciekawie, z dużym szacunkiem do czytelnika. Czyta się bardzo miło, widać, że autorka znała doskonale miejsca, które opisywała. A skąd to wiem?
Bo również dobrze znam miasto Olkusz, może trochę gorzej wieś Żuradę, ale tam też bywać mi się zdarzyło.
To naprawdę rewelacyjne uczucie czytać książkę, której akcja dzieje się 15 km od mojego miejsca zamieszkania.
Jeśli czytaliście moje wcześniejsze recenzje, to wiecie, że bardzo to lubię. Często wybieram się na wycieczkę właśnie w miejsce, gdzie toczy się akcja książki, którą akurat czytam.

Avatar użytkownika - al-ks
al-ks
Przeczytane:2023-11-18, Ocena: 4, Przeczytałam,
Nie zabijaj mnie, kochanie
Danka Braun0
Okładka ksiązki - Nie zabijaj mnie, kochanie

W wypadku samochodowym ginie Ewa Kruczkowska - emerytowana nauczycielka, dorabiająca akwizycją wyrobów z żeń-szenia. Jej córka Marta jest zdruzgotana,...

Krew na sutannie
Danka Braun0
Okładka ksiązki - Krew na sutannie

Mark Biegler razem z komisarzem Biedą prowadzą śledztwo w sprawie śmierci prowincjała Edwarda Nasiadki, przełożonego Zgromadzenia Księży Katechetów...