Brulion

Nie miał absolutnie żadnej pewności, że jego zapiski wyjdą zwycięsko z huraganu historii. Nikt nie przypuszczał, jakie piekło rozpęta się w Europie niecały rok później.

Jest marzec 1936 roku. Dwudziestosześcioletni Moritz Stille przyjeżdża do Breslau jako korespondent znanej szwajcarskiej gazety. Poznaje piękną Ingrid Beaucourt, sekretarkę zastępcy szefa wrocławskiego gestapo, w której zakochuje się bez pamięci. Dziennikarz od początku wyczuwa, że dziewczyna skrywa jakiś sekret.

Tymczasem sytuacja się komplikuje. Wobec Żydów wprowadzane są coraz to nowe restrykcje. Powstaje obóz koło Weimaru, który z czasem zyskuje nazwę KL Buchenwald.

To tam trafiają od tej pory wszyscy uznani przez Trzecią Rzeszę za wrogów systemu. Nasilają się represje i aresztowania, a z otoczenia Moritza zaczynają znikać poszczególne bliskie mu osoby. Jak w wojennej zawierusze zachowa się dziennikarz? Po czyjej stronie stanie?

Informacje dodatkowe o Brulion:

Brulion - opinie o książce

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2021-05-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Kolejna pozycja, kolejna świetna autorka! Od premiery minęło ponad miesiąc, ale książka powinna być pokazywana wszędzie ze względu na treść oraz emocje, jakie mi towarzyszyły. Najtrudniejsze lata dla każdego, kto nie był Niemcem, czyli lata 1936-1939.

Książka, która nie ma łatwego tematu i okresu, ale opowiada piękną historię Moritza Stille, który z pochodzenia jest szwajcarem. Poznaje piękną Ingrid Beaucourt, która jest sekret akta zastępcy szefa wrocławskiego gestapo.  Jak mamy miłość to i są tajemnice, ale o tym przekonacie się sami.

Moritz przyjeżdża do, Breslau, jako korespondent znanej szwajcarskiej gazety. Nasz bohater przechodzi burzę uczuć tych pozytywnych jak i negatywnych. Nie są mu obojętne krzywdy wyrządzone wobec innych jak i nie jest zamknięty na miłość. Książka pokazuje piękno w piekle, jakie w tamtym okresie miało miejsce, ale o tym wiecie na pewno.

Podziwiam autorkę jak umiejętnie splotła te dwie tak różne historie w jedną całość, jak po latach człowiek wraca do miejsca, w którym działo się wiele zła i chce zamknąć rozdział, który najbardziej odbił na nim swoje cierpienie. Odzyskanie dowodów, które schował przed tymi, którzy mogli go zniszczyć tylko za to, że pisał prawdę. W książce mamy miłość, walkę o zdrowie, jak i czasy gdzie III rzesza rośnie w siłę, co za tym idzie to już każdy z was wie.

Moritz ulega wypadkowi. Podczas pobytu w szpitalu walczy o zdrowie, sprawność ruchową. Poznaje wiele wspaniałych ludzi, którzy są min. Żydami. Poznacie walkę człowieka o sprawiedliwość, walkę o życie. Książkę czyta się naprawdę szybko, ale uwieźcie mi nie chciałam jej kończyć. Autorka tak napisała i opisała te wydarzenia, że masz uczucie jakbyś tam był, jadł to, co wszyscy i przechadzał się tamtymi ulicami, jakie opisane są w książce.

Słyszysz płacz dzieci, słyszysz odjazd pociągu, który przewoził masę ludzi potraktowanych gorzej niż bydło. Przeżywasz zawód miłosny, czujesz smak zdrady i odarcia z ludzkiej godności. W życiu nie życzyłabym nikomu (nawet najgorszemu wrogowi) tego, co mógł przeżyć człowiek pochodzenia żydowskiego tylko, dlatego bo jest takiej narodowości a nie innej. Kosmos!

Książka jest nieodkładana! Dlaczego? Sama historia wojny oraz miłości powinna wam dać do myślenia. Oczywiście to było moje pierwsze spotkanie z autorką, ale zerkając na profil autorki widzę, że ma wiele książek wiec nie pozostaje mi nic innego jak nadrobić zaległości. Dziękuje wydawnictwu Filia za możliwość zrecenzowania tej książki. Każda kartka to element puzzli, które po skończeniu przedstawiają obraz, jaki stworzyła historia i człowiek. Polecam całym sercem.

Avatar użytkownika - gania
gania
Przeczytane:2024-01-26, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 104 książki 2024, 52 książki 2024,
Avatar użytkownika - karolinamazur
karolinamazur
Przeczytane:2023-04-10, Ocena: 5, Przeczytałam,
Miasto w płomieniach
Malwina Ferenz0
Okładka ksiązki - Miasto w płomieniach

NIEBO NAD MIASTEM MA KOLOR KRWAWEJ CZERWIENI, KIEDY MATHILDE ROZPOCZYNA WĘDRÓWKĘ PRZEZ PIEKŁO. Wielkanoc 1945 roku. Od prawie dwóch miesięcy pierścień...

Miłość z odzysku
Malwina Ferenz0
Okładka ksiązki - Miłość z odzysku

Gdyby pan Staszek, pracownik kuratorium, nie przegrał sromotnie walki z klawiaturą własnego komputera, dyrektor szkoły numer dwanaście, przeżywający...