Budząc lwy

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2019-05-22
ISBN: 978-83-233-4712-5

Pasjonujący thriller psychologiczny z dylematem moralnym w tle.

Neurochirurg Ejtan Grin wiedzie perfekcyjne życie szczęśliwego męża i ojca. Pewnej nocy, wracając do domu samochodem po wyczerpującym dyżurze, potrąca człowieka. Widząc, że mężczyźnie – imigrantowi z Afryki – nie można już pomóc, ucieka z miejsca wypadku. Gdy następnego dnia do drzwi zapuka żona ofiary z jego portfelem w ręku, Ejtan rozpocznie rozpaczliwą walkę, by ratować swoją rodzinę i reputację. Ceną za milczenie kobiety nie będą jednak pieniądze, lecz coś, co zburzy jego uporządkowane życie.

"Budząc lwy" to trzymająca w napięciu powieść o poczuciu winy, wstydzie i pożądaniu, opowiedziana z kilku punktów widzenia. Gundar-Goshen po mistrzowsku oddaje moralne rozterki swoich postaci, precyzyjnie opisując ich skomplikowaną psychikę. Jednocześnie odsłania przed czytelnikami problemy współczesnego Izraela, które rzadko znajdziemy w literaturze współczesnej.

W 2017 roku książka otrzymała prestiżową brytyjską nagrodę Jewish Quarterly-WingatePrize.

Tagi: Thriller psychologiczny

Kup książkę Budząc lwy

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2019-07-01, Przeczytałem,
Skutki jednej decyzji I akurat pomyślał sobie, że jest to najpiękniejszy księżyc jaki w życiu widział, kiedy uderzył w tego człowieka. Uderzył „wypasioną” choć mocno zakurzoną terenówką człowieka sukcesu. Poważnie zranił mężczyznę w średnim wieku. Widział – okiem doświadczonego lekarza neurochirurga - że ranny nie ma żadnych szans na przeżycie. Podjął decyzję, że w tej sytuacji nie zgłosi wypadku na policję, nie zawiadomi pogotowia, lecz spróbuje uratować to, co się da czyli siebie. Po prostu zniknie z miejsca zdarzenia. Świadomość, że przypadkowo spowodował wypadek połączyła się u niego ze świadomością, że prawdopodobnie jako skazany nie mógłby już nigdy więcej operować. Robić czegoś, co było jego wielką pasją. I wszystko wydaje się mu sprzyjać do momentu kiedy w drzwiach jego domu staje kobieta z jego portfelem. Przypadkowo zgubionym poprzedniej fatalnej w skutkach nocy. Przypomina mu o niej Sirkit, żona zabitego Erytrejczyka. Doktor Ejtan Grin pracuje w szpitalu Soroka. Jest to dla niego rodzaj zesłania na prowincję po poważnym konflikcie jaki miał ze swoim dotychczasowym mentorem i mistrzem. Mieszka w mieście w którym bezrobocie wspiera przestępczość, miejskie parki pełne są potłuczonych butelek i kurzu. Kurz jest wszechobecny. Ejtan jest rozgoryczony, stale poirytowany, trochę cyniczny – choć uważa, że nie bardziej niż inni ludzie. Jego kariera nie rozwija się tak, jak ...

Opinie o książce - Budząc lwy

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2019-06-20, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Śmierć uczy cię wszystkiego, co musisz wiedzieć."

To nie jest książka dla lekkiego i niezobowiązującego relaksu, thriller kierowany do ambitnego i wymagającego czytelnika, poszukującego w literaturze coś więcej niż szybką chwilę zapomnienia o kłopotach codzienności. Powieść jawi się jako wnikliwe studium ludzkiej natury, z perfekcyjnie sportretowanymi bohaterami, wzmacnianymi pięknym stylem narracji, któremu ulegałam całkowicie. Wzbudza mroczne myśli, satysfakcjonujące w brzmieniu, a jednocześnie rozjaśnia je błyskami nadziei, nadając przypadkom znamiona ufności.

Rzadko mam do czynienia z tak napisanym dreszczowcem, drażniącym wyobraźnię tylko pozornie w bezpośredni sposób, umiejętnie stopniującym napięcie, bo najważniejsze kryje się nie w zdarzeniach, lecz w emocjach, postawach i zachowaniach postaci. Normalne i przeciętne osoby, a jednocześnie niezwykłe i frapujące, uwikłane w ciążące nad nimi fatum i konsekwencje błędnych decyzji. Potwierdza się, że każdy los człowieka utkany jest z setek mniej lub bardziej wytrzymałych nici, zaś ich splot ciekawi najbardziej, skłania do rozważań i interpretacji. Cenię książki, które koncentrują się na uważnym spojrzeniu w głąb ludzkiej duszy, penetrują myśli bohaterów ze swobodą, docierają do sekretów, które nie chcą ujawnić się nawet ich właścicielom, po prostu dotykają rdzenia istoty człowieczeństwa. I jeszcze ten dualizm, kontrastowość, dychotomiczność. Jestem przychylna powstawaniu takich przygód, wiele dają od siebie, ale też wiele wymagają od czytelnika.

Jeden incydent diametralnie zmienia szczęśliwe życie Ejtana Grina, neurochirurga, w pasmo niekończących się obaw, wstydu, poczucia winy i wyrzutów sumienia. Czy da się je uciszyć i odkupić udzielaną pomocą lekarską w osobliwym otoczeniu i pod nadzorem wyjątkowej kobiety? Zajmująco jest obserwować, jak zmienia się perspektywa Ejtana, jakie przemyślenia dochodzą do głosu, jak przekracza granice, o których szczelność moralną usilnie wcześniej walczył. Dlaczego zmiana okoliczności pociąga za sobą zaburzenie hierarchii ważności i budzi w człowieku drapieżcę? Powieść przekonała mnie, wywołała pozytywne wrażenia, liczyłam jedynie na inne zakończenie, ale to zaproponowane ma swoje uzasadnienie i wymowę, warto ją poznać.

bookendorfina.pl

Bezmiar