reklama

Był sobie król... Poczet Piastów

Wydawnictwo: Jama
Data wydania: 2016-12-01
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788393900497
Liczba stron: 341

Ocena: 6 (1 głosów)

Trzytomowy cykl popularnonaukowy Był sobie król... to dopiero drugie po słynnej trylogii Pawła Jasienicy literackie opowiadanie o dziejach Polski. Wzorowane na dziele Mistrza, ale skierowane do początkujących miłośników historii ojczystej, młodych i starszych, i dlatego jeszcze więcej w nim ciekawostek, są tu też legendy i szczypta humory, a przede wszystkim - kapitalne ilustracje. To lektura dla każdego i na całe życie, do czytania i oglądania przez całą rodzinę. 
Rozpoczynający cykl Poczet Piastów opowiada o przygodach pierwszych polskich władców. Niektóre z tych przygód, awantur i wybryków są tak niesamowite, że aż niewiarygodne, a jednak prawdziwe. Przekonajcie się o tym sami!

Kup książkę Był sobie król... Poczet Piastów

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Był sobie król... Poczet Piastów

Avatar użytkownika - Joannate
Joannate
Przeczytane:2019-01-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2019,

„Był sobie król. Poczet Piastów” to książka, na którą długo czekałam. Bo tak naprawdę, choć mnóstwo osób zajmuje się historią Polski i co roku wydawanych jest mnóstwo książek na ten temat, to porządne, dobrze opracowane kompendia można policzyć na palcach. Na dodatek często książki o tematyce historycznej są zestawami suchych faktów i dat, przez co dość trudno wzbudzić sobie zainteresowanie czy pasję historyczną. W tym przypadku mamy jednak do czynienia nie tylko z dobrze wykonana pracą naukową (bo widać, że autor zgłębił liczne kroniki i dzieje Polski), ale też – z lekko napisaną, dobrze czytającą się książką.

Zacznę od tego, co najbardziej rzuca się w oczy – czyli od szaty graficznej: książka jest naprawdę ładnie wydana. Twarda oprawa, gruby papier, kolorowe ilustracje (zabawne i trafnie podsumowujące treści kolejnych rozdziałów) – aż chce się czytać.

Książka opisuje dzieje Polski od czasów legendarnych – po ostatniego z Piastów. Autor robi to w sposób interesujący, bez zbytniego zagłębiania się w sprawy polityczne, bez zarzucania czytelnika datami i zbędnymi detalami, ale mimo to – z dbałością o prawdę historyczną i odmalowanie epoki, o której mówi. Poznajemy więc nie tylko życie naszych monarchów, ale też rozmaite anegdoty i legendy związane z nimi. To bardzo podnosi walory tej książki i sprawia, ze jest ona bardzo przystępna dla czytelnika – myślę, że z powodzeniem można ją czytać z dzieckiem, choć dorosły czytelnik też nie będzie rozczarowany.

Tym, co mi się w tej książce nie podobało – są tak zwane imaginacje – czyli dopiski od autora, w których opisuje on, jak sobie wyobraża jakieś zdarzenie czy postać. Dla mnie były one po prostu nudne albo dziwaczne, nie wiem, po co autor wplótł je pomiędzy karty tej książki. Na szczęście są wyraźnie zaznaczone – właśnie podtytułem „imaginacje” i z powodzeniem można je opuścić, bez szkody dla całej lektury.

Poza tym małym szczegółem książka bardzo mi się podobała – czekałam na taką właśnie kronikę, bo – wstyd się przyznać  ale ze znajomością historii Polski u mnie tak sobie. Niby zna się podstawowe fakty, ale gdy trzeba przejść do szczegółów, okazuje się, że brakuje wiedzy. Ta książka na pewno pomoże te braki uzupełnić – a przy tym jej lektura jest przyjemna i nie nuży.

Myślę, że to odpowiednia książka dla czytelnika w każdym wieku. Spodoba się miłośnikom historii i legend, a także ciekawostek związanych z naszymi władcami. Jak również wszystkim zainteresowanym pogłębieniem wiedzy z dziedziny historii Polski. Pan Wollny opisał historię naszego kraju tak, że czyta się ją jak pasjonującą opowieść, pełną zwrotów akcji (to nic, że w większości – spodziewanych) i dramatycznych wydarzeń, a także pięknych, wzniosłych momentów. Świetnie przy tym oddzielił to, co wiemy na pewno, od domysłów i zgadywanek, a także – zwyczajnych wymysłów dawnych kronikarzy, którzy próbowali w jakiś sposób odtworzyć dzieje państwa polskiego, nie zawsze przy tym dbając o prawdę historyczną czy choćby jakieś prawdopodobieństwo…

Jeśli ktoś chce wzbudzić w swoim dziecku historyczną pasję – to warto podsunąć mu tę książkę.

Seria „Był sobie król” ma trzy części i z cała pewnością sięgnę po dwie pozostałe, bo to naprawdę wartościowa pozycja, którą chcę mieć w swojej biblioteczce. I nie tylko mieć – ale też – znać.

Podsumowując: „Był sobie król” to bardzo dobrze napisana książka opisująca dzieje państwa polskiego i jego władców. Przystępnie podane fakty, okraszone legendami i anegdotami sprawiają, że w sposób łatwy i przyjemny przyswajamy sobie wiedzę. Piekne wydanie sprawia, że to idealna książka na prezent dla zainteresowanych historią ludzi w różnym wieku. 

Link do opinii
Inne książki autora
Krew Inków
Mariusz Wollny 0
Okładka ksiązki - Krew Inków

Miejscem akcji jest zamek w Nidzicy na polskim Spiszu, zwany dawniej Dunajec. Akcja zaczyna się w 1796 r., zaledwie dwa lata po upadku powstania kościuszkowskiego...

Kacper Ryx i król alchemików
Mariusz Wollny 0
Okładka ksiązki - Kacper Ryx i król alchemików

Czwarty tom przygód krakowskiego detektywa. Nobilitacja, ślub z Janką, stracenie Samuela Zborowskiego - Kacper Ryx może wreszcie odetchnąć i cieszyć...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy