Byłam dzieckiem z Auschwitz. Opowieść o ocaleniu

Niesamowita historia odwagi, wytrzymałości i przetrwania. Przejmujące wspomnienie jednej z najmłodszych ocalałych z Auschwitz, Tovy Friedman, opowiadające o jej dzieciństwie, dorastaniu w czasie Holokaustu i przeżywaniu szeregu doświadczeń bliskich śmierci w żydowskim getcie, nazistowskim obozie pracy i obozie Auschwitz. Opowieść o namacalnym złu, ale i nieustającej nadziei.

Ta porażająca osobista relacja Tovy Friedman zostaje Czytelnikowi w głowie na zawsze. Tova Friedman opowiada o strasznych wydarzeniach sprzed prawie 80 lat, z innych czasów, ale prawdy, które ujawnia, są wieczne. Jej świadectwo to głos sprzeciwu przeciw antysemityzmowi, nacjonalizmowi, mowie nienawiści.

Czteroletnia Tova po likwidacji getta w Tomaszowie Mazowieckim została z rodzicami wywieziona do nazistowskiego obozu pracy w Starachowicach. Nie miała jeszcze sześciu lat, gdy wepchnięto ją wraz z matką do bydlęcego wagonu i wysłano do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Ojciec Tovy, rozdzielony z rodziną, trafił do Dachau.

Przez pół roku uwięzienia w Birkenau kilkuletnia dziewczynka była świadkiem okrucieństw, których nigdy nie zapomni. Doświadczyła wycieńczającego głodu, zimna, strachu, niewyobrażalnych upokorzeń. Wielokrotnie spoglądała śmierci w oczy. Należy do garstki osób, które weszły do komory gazowej i przeżyły.

W styczniu 1945 roku nazistowscy funkcjonariusze uciekli z Birkenau, mordując pozostałych więźniów. Matka ukryła wtedy córkę wśród trupów i obie w ten sposób przetrwały. Po wyzwoleniu obozu przez Rosjan wróciły do rodzinnego Tomaszowa, gdzie odnalazł je ojciec Tovy. Wkrótce rodzina wyjechała z Polski, zabierając ze sobą bagaż traum, z którymi próbowała się uporać przez całe ocalone życie.

Oto osobiste przesłanie od Tovy Friedman, napisane przez Autorkę na wieść o wybuchu wojny w Ukrainie:

Informacje dodatkowe o Byłam dzieckiem z Auschwitz. Opowieść o ocaleniu :

Tłumaczenie: Kaja Gucio

Tagi: Auschwitz Birkenau Holokaust Żydzi II wojna światowa

Kup książkę Byłam dzieckiem z Auschwitz. Opowieść o ocaleniu

Byłam dzieckiem z Auschwitz. Opowieść o ocaleniu - opinie o książce

Prawdziwa historia Tovy Friedman, która urodziła się rok przed wybuchem II wojny światowej. Jako mała dziewczynka przeżyła likwidację getta w Tomaszowie Mazowieckim, następnie trafiła do nazistowskiego obozu pracy w Starachowicach. Mając niecałe sześć lat trafiła z matką do obozu zagłady w Auschwitz-Birkenau.

Była małą dziewczynką, która widziała i doświadczyła wiele okrucieństw.

"Żadne dziecko nie powinno oglądać tego, co ja widziałam. Żadne dziecko nie powinno być głodzone, torturowane ani traktowane jak podczłowiek. Moje dzieciństwo zostało mi odebrane, zanim jeszcze nauczyłam się porozumiewać".

W swojej książce Tova przypomniała polsko żydowską poetkę Henrykę Łazowertównę i jej przejmujący wiersz "Mały szmugler":

"Przez mury, przez dziury, przez warty

Przez druty, przez gruzy, przez płot

Zgłodniały, zuchwały, uparty

Przemykam, przebiegam jak kot.

W południe, po nocy, o świcie

W zawieje, szarugę i skwar

Po stokroć narażam swe życie

Nadstawiam dziecinny swój kark.

Pod pachą zgrzebny worek

Na plecach zdarty łach

I młode zwinnenogi

A w sercu wieczny strach

Lecz wszystko trzeba ścierpieć

I wszystko trzeba znieść

By państwo mogli jutro

Do syta chleba mieć.

Przez mury, przez dziury, przez cegły

Po nocy, o świcie i w dzień

Zuchwały, zgłodniały, przebiegły

Przesuwam się cicho jak cień.

A jeśli dłoń losu znienacka

Dosięgnie mnie kiedyś w tej grze,

To zwykła jest życia zasadzka,

Ty, mamo, nie czekaj już mnie.

Nie wrócę już do ciebie

Nie dotrze z dala głos