Bystre zwierzę . Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć bystrość zwierząt?

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2017-04-27
Kategoria: Socjologia, filozofia
Tytuł oryginału: Are we smart enough to know how smart animals are?

Frans de Waal, holenderski prymatolog i badacz zachowania zwierząt, broni przekonania, że niektóre zachowania zwierząt wcale nie różnią się od zachowań ludzkich. Szympansy całują się na przywitanie,  z tego samego powodu, dla którego robią to ludzie. Możemy rozsądnie oczekiwać, że zwierzęta chcą, dążą ku czemuś, bawią się, niepokoją, współczują i czują smutek.

Książka de Waala to pełen pasji, napisany żywym, a miejscami wręcz dosadnym językiem manifest "nowego antropomorfizmu" - programu rzetelnego, naukowego zmierzenia się z faktem, że jesteśmy nie tyle podobni do zwierząt, ale w ścisłym sensie po prostu nimi jesteśmy. Z drugiej strony każdy gatunek jest jednak inny i w kontakcie ze słoniem, foką, psem czy lemurem musimy użyć wszelkiej naszej domyślności i empatii, aby "wejść w ich świat" i dostrzec inteligencję i spryt tych istot. Czy jednak sami jesteśmy na to wystarczająco sprytni?

Ta książka całkowicie odmieni twoje zdanie na temat możliwości poznawczych zwierząt. Zabiera czytelnika w fascynującą podróż w świat rozwiązywania problemów przez zwierzęta. - Temple Grandin, autorka m.in. "Zrozumieć zwierzęta" i "Zwierzęta czynią nas ludźmi"

Zdumiewające... przejdzie do klasyki gatunku - i świetnie się czyta. - ,,People"

de Waal wytrąca z równowagi i zmusza do przyjrzenia się sobie samemu na nowo - ,,Observer"

Frans de Waal jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Emory i dyrektorem Living Links Center w Atlancie. W 2007 r. magazyn ,,Time" uznał go za jedną ze stu osób, które kształtują nasz świat. Autor m.in. książek Małpy i filozofowie (CCPress 2013), Bonobo i ateista (CCPress 2014), Małpa w każdym z nas (CCPress 2015).

Kup książkę Bystre zwierzę . Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć bystrość zwierząt?

Opinie o książce - Bystre zwierzę . Czy jesteśmy dość mądrzy, aby zrozumieć bystrość zwierząt?

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2017-05-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2017,
Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych
Frans de Waal0
Okładka ksiązki - Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych

Jakie są ewolucyjne źródła moralności i religii? Gdzie można odnaleźć biologiczne fundamenty humanizmu? Czy ludzie potrzebują religii, by zachowywać...

Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych
Frans de Waal0
Okładka ksiązki - Ostatni uścisk Mamy. Emocje zwierząt i co one mówią o nas samych

Ostatni uścisk Mamy rozpoczyna się śmiercią szympansiej matriarchini, imieniem Mama. Gdy Mama umierała, profesor Jan van Hooff odwiedził ją, aby przytulić...

Bezmiar
Grzegorz Kapla