Cały ten Kutz. Biografia niepokorna

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2019-02-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-5827-3

Nowe, uzupełnione wydanie pierwszej biografii Kazimierza Kutza.

Cały ten Kutz Aleksandry Klich to znakomita biografia, napisana na szybkim oddechu, zasuwająca równie dziarsko, jak żył i tworzył jej bohater. Wyszedłszy ze śląskiego familoka, w łódzkiej Filmówce – jak sam mówił – „zapierdalał potwornie”, żeby przetrwać i nadrobić dystans dzielący go od kolegów. Utalentowany i odważny, dzięki zakorzenieniu w śląskiej kulturze i wartościach stworzył filmy oryginalne, stanowiące w polskim kinie zjawisko absolutnie nowe. Jako artysta i polityk – prowokował swoją bezkompromisowością, ciętym językiem, jakim rozprawiał się z oponentami. Całe życie walczył o ukochany Śląsk, którego obraz przeobraził w mit, ale równie mocno angażował się w sprawy Polski, zatroskany narodowym szowinizmem, ksenofobią, populistycznym zaczadzeniem, ciągotami do państwa wyznaniowego.

Tagi: wspomnienia biografia

Kup książkę Cały ten Kutz. Biografia niepokorna

Opinie o książce - Cały ten Kutz. Biografia niepokorna

Ta książka nie jest zwykłą biografią. To lekcja historii naszej ojczyzny, szczególnie Śląska, z którego pochodził reżyser. Na kartach tej lektury pojawiają się znane nam postacie ze świata filmu i polityki, w którą Kutz był później bardzo zaangażowany. Autorka wykonała ogrom pracy podczas pisania biografii, o czym dowodzą różne relacje świadków z tych samych wydarzeń. Bardzo bogaty spis źródeł pokazuje ogrom materiału, z których korzystała. Życie reżysera to gotowy scenariusz na film. Poznajemy jego rodzinę i jej wpływ na wychowanie, na postrzeganie świata przez Kazimierza Kutza. Poznajemy losy polskiego kina na przełomie przeróżnych wydarzeń politycznych. Walka z cenzurą, z krytyką, z konkurencją, ze swoimi słabościami. Piękne, trudne, czasem bolesne wspomnienia. Jeżeli ktoś lubi czytać biografie, to ta lektura powinna zagościć na jego półce.

Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś