Cesarzowe Habsburgów. Eleonora Portugalska, Maria Teresa, Sisi i inne...

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: 2018-11-15
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788365838698
Liczba stron: 304
Język oryginału: niemiecki
Tłumaczenie: Ewa Ziegler-Brodnicka

Ocena: 4.33 (3 głosów)

Za każdym mężczyzną stoi silna kobieta. Poznaj Eleonorę Portugalską, Marię Teresę, Sisi i inne towarzyszki życia Habsburgów. Jaką rolę odgrywały na cesarskim dworze? Czy wszystkie były piękne, bogate i miały wspaniałe życie? „Inni niech prowadzą wojny, a ty, szczęśliwa Austrio, żeń się!” - zgodnie z tą sławną dewizą małżeństwo było dla Habsburgów elementem politycznej gry, a żony miały zapewnić ciągłość dynastii.

Sigrid-Maria Größing w swojej książce przekonuje, że władczynie dynastii Habsburgów były kimś więcej niż tylko matkami następców tronu czy ozdobą dworu. Wiele z nich aktywnie uczestniczyło w życiu publicznym, a niektóre z powodzeniem działały na przykład jako dyplomatki. Autorka wydobywa z cienia zapomniane niekiedy władczynie. Śledzi ich losy, koncentrując się głównie na ich życiu prywatnym, które nierzadko trwały krótko i kończyły się tragicznie.Los wielu cesarzowych bywał godny pożałowania (…). Wydane za mąż, często już w dzieciństwie, w wyniku wielu ciąż czekała śmierć, przeważnie w połogu. (…) tragiczne w skutkach okazywało się zbyt bliskie pokrewieństwo przy zawieraniu małżeństw, zwłaszcza między hiszpańskimi i austriackimi Habsburgami. Z cudem graniczy więc fakt, że mimo wszystko tak wiele cesarzowych w krótkim życiu, które było im dane, wniosło swój wkład, przede wszystkim w rozwój kultury.(fragment wstępu)

„Inni niech prowadzą wojny, a ty, szczęśliwa Austrio, żeń się!”

Sigrid-Maria Größing jest pisarką, historykiem i germanistką. Studiowała w Wiedniu historię, geografię i filologię niemiecką. W 1993 roku obroniła doktorat z historii. Swoją karierę pisarską zaczynała jako dziennikarka. 

Kup książkę Cesarzowe Habsburgów. Eleonora Portugalska, Maria Teresa, Sisi i inne...

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Polecana recenzja

Od Eleonory Portugalskiej po Stefanię Klotyldę i Zofię Chotek – ta książka to opowieść o kobietach, których życie było niezwykłe. Celowo piszę: niezwykłe, bowiem nie można jednoznacznie powiedzieć, że było wspaniałe. Bo cóż może być wspaniałego w tym, że nie możesz decydować o swojej przyszłości, że inni ustalają, jak będziesz wykształcona, za kogo wyjdziesz za mąż, z kim możesz się spotykać, a nawet jakie suknie powinnaś nosić? Czy dobrze jest być ofiarą wielkiej polityki, która nie uwzględnia uczuć? Co może powiedzieć młoda kobieta, poślubiona jako dziecko nieznanemu mężczyźnie w kraju, o którym sama nie wie nic ponad to, że jest wielki i groźny, a na niej spoczywa obowiązek zawiązania i podtrzymania sojuszu, gwarantującego spokój i bezpieczeństwo wielu poddanych? Dwadzieścia sześć kobiet, które przywdziały koronę Habsburgów. Były cesarzowymi, a nierzadko, jak Maria Teresa Habsburg, same rządziły krajem, który miał ambicje być największą monarchią Starego Świata. Pochodziły z Portugalii – jak Eleonora, Hiszpanii – jak Maria Hiszpańska, z Francji – jak Maria Ludwika, z Mantui – jak Eleonora Gonzaga, a nawet z Brunszwiku – jak Wilhelmina Amalia. Bywały kochane przez swoich habsburskich mężów, jak Elżbieta Bawarska i Maria Leopoldyna, ale i bywały im zupełnie obojętne, jak Maria Amalia i Stefania Klotylda. Ich los nie różnił ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Cesarzowe Habsburgów. Eleonora Portugalska, Maria Teresa, Sisi i inne...

Po książkę sięgnęłam z dużymi oczekiwaniami. Jej autorka Sigrid-Maria Größing prezentuje sylwetki cesarzowych rodu Habsburgów.

Swego czasu Habsburgowie mieli swoiste motto „Inni niech prowadzą wojny, a ty, szczęśliwa Austrio, żeń się!” I trzeba rzec, ze ściśle się go trzymali. Być może dlatego, że małżeństwa panujących były swoistą inwestycją, która mogła w przyszłości się zwrócić. Bądź też nie. Jednakże fakt faktem, iż Habsburgowie byli spokrewnieni bądź skoligaceni z większością domów panujących w Europie. I potrafili ciągnąć z tego profity.

Gdy mówimy o księżniczkach, królowych czy właśnie cesarzowych przed oczami mamy przepiękne suknie, bezcenne klejnoty, pałace, karety, bale. Po prostu bajkowe życie. Jednak tak jest tylko w bajkach Disneya. Kobiety w dawnych czasach nie mogły decydować o sobie. A im wyżej stały w hierarchii społecznej tym było gorzej. Ich małżeństwa były aranżowane przez rodziny. Ich przyszłość była planowana nieraz już kilka dni po narodzinach. I nikt ich nie pytał o zdanie. Nie miały prawa sprzeciwu. Niektóre wprawdzie próbowały i różnie się to kończyło. A jaka powinna być cesarzowa? Przede wszystkim dać męskiego potomka. Powinna dobrze się prezentować, sprostać wymogom dworu, wspierać męża. I poddawać się sztywnej etykiecie.

Pomysł na książkę był niewątpliwie ciekawy. Ilu z nas potrafiło by ot tak wymienić kilka cesarzowych? Na pewno byśmy wymienili Marię Teresę, Sissy i na tym byłby koniec. Pisarka prezentuje sylwetki 28 kobiet. Nie wszystkie były koronowane na cesarzową ale wniosły wiele w historię. Jedne były szczęśliwe, inne miały tragiczne życie. Jedne dożyły starości, inne umierały bardzo młodo.

Można by było zarzucić, że każdej z kobiet poświęcono niewiele miejsca. Jednak, gdyby autorka chciałaby szczegółowo przedstawić sylwetki cesarzowych Habsburgów, książka miała by pewnie z trzy razy większa objętość. A tak, ktoś zainteresowany tematem może dalej poszukiwać odpowiedniej literatury. Dużym plusem są zamieszczone reprodukcje portretów omawianych kobiet.

Polecam każdemu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Aspra
Aspra
Przeczytane:2019-05-25, Przeczytałam,