Charlotte Bronte i jej siostry śpiące

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2013-09-25
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788377791486
Liczba stron: 624

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Wszystko, co wiemy o siostrach Brontë, pochodzi od niej. Ona prowadziła korespondencję i rozmowy z wydawcami. Rękopisy powieści Emily i Anne Brontë nie istnieją. Pierwszy wydawca, który jako jedyny je widział, twierdził, że pisane były jedną ręką. Miało to być pismo ukrywającej się pod męskim pseudonimem Charlotte. Ona z kolei robiła wszystko, aby myślano inaczej. Uwierzono jej. I tak już zostało.

Czy Charlotte Brontë stworzyła legendę o trzech genialnych siostrach? Książka odsłania kulisy życia autorki Jane Eyre, które obfitowało w dramatyczne wydarzenia. Brontë zadbała, by wiele z nich nigdy nie dotarło do wiadomości publicznej.

Autor ukazuje, w jaki sposób jej geniusz ukształtowały skomplikowane relacje z mężczyznami – najpierw z bratem, z którym w latach młodzieńczych dzieliła tożsamość literacką i sympatię do doktryny masońskiej, później z belgijskim nauczycielem, w którym była zakochana, wreszcie z jej wydawcą, którego miała nadzieję poślubić.

...pozostaje ból tego ostatniego, wyproszonego pożegnania, to beznadziejne drżenie rąk – jeszcze to nie wywietrzało, jeszcze nie zostało zapomniane. Nie lubię tego.
(z listu Charlotte Brontë do George’a Smitha, 22 września 1851, przeł. Angelika Witkowska)

Książka zawiera nigdy nie tłumaczone na język polski listy Emily i Anne Brontë, wspomnienia Charlotte o siostrach i jej przedmowę do "Wichrowych Wzgórz" oraz wybór wierszy rodzeństwa Brontë w przekładach Krystyny Lenkowskiej, Ludmiły Marjańskiej i Anny Ostrowskiej-Paton.

Kup książkę Charlotte Bronte i jej siostry śpiące

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - catarina78
catarina78
Przeczytane:,
Siostry z Wichrowych wzgórz   Jest połowa XIX wieku. Na rynku ukazuje się powieść, która z miejsca staje się bestsellerem. Wszyscy o niej rozmawiają, bo wywołuje niemały skandal. Mowa o słynnych Wichrowych wzgórzach. Jej autorem jest tajemniczy Curren Bell. Były to bowiem jeszcze czasy, gdy kobiety nie pisały książek. Ich zadanie było proste: tkwić przy małżonku, cerować, gotować, zajmować się dziećmi i obejściem. Niebezpiecznie było ujawniać się z niespotykanym talentem. Stąd męski pseudonim. Szybko jednak stało się jasne, że za powieścią stoi kobieta. Szybko zaczęły pojawiać się kolejne książki. Nie mniej rewolucyjne. Pokazywały, że kobieta może mieć własne zdanie, może myśleć i marzyć, co więcej - może dążyć do realizowania swych marzeń. Czytelniczki pochłaniały kolejne książki z wypiekami na twarzach. A więc można żyć inaczej? Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że powieści sióstr z "wichrowych wzgórz" wpłynęły na powstanie ruchów feministycznych. Gdy więc okazało się, że za rewolucyjnymi książkami stoją trzy genialne siostry, nie było już odwrotu. W dzisiejszych czasach dołączyłyby one być może do grona celebrytów, byłyby fotografowane, pokazywane w telewizji, miałyby fanów na Facebooku. Nie w dziewiętnastowiecznej Anglii… Dziewczętom (były wtedy dwudziestoparolatkami) udało się zachować anonimowość. Do tego stopnia, że do dziś tak naprawdę nie wiadomo, ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Charlotte Bronte i jej siostry śpiące

Avatar użytkownika - Versatile
Versatile
Przeczytane:,

Dzieje życia Charlotte, Emily i Anne Bronte wzbudzają niemal identyczną ciekawość jak utwory ich autorstwa. Wielokrotnie główne bohaterki ich dzieł utożsamiane są z konkretną siostrą, która je wykreowała. W większości to na ich podstawie dokonuje się analizy charakteru i stanów emocjonalnych każdej z pisarek. Źadne bowiem ślady egzystencji sióstr nie dają pewnego obrazu kolei ich życia, dlatego też od wieków stanowią one zagadkę i punkt odniesienia dla kolejnych badaczy ich twórczości. Początkowo odrobinę przestraszyła mnie objętość książki Eryka Ostrowskiego. Nie da się ukryć, że ponad 600 stron tekstu może nieco zniechęcać do lektury, jednak teraz mogę z czystym sumieniem zapewnić, że absolutnie nie ma się czego obawiać. Autor w nadzwyczaj ciekawy sposób przedstawił dzieje angielskiego rodzeństwa i w żadnej sekundzie czytania nie poczułam zmęczenia czy też nudy. Wielkie wrażenie zrobiła na mnie też oprawa graficzna książki. Piękna, twarta okładka z wizerunkiem najstarszej z sióstr Bronte już z daleka przykuwa wzrok potencjalnego czytelnika. Ponadto gdy zajrzymy do środka, ujrzymy ogromną ilość zdjęć, zaopatrzonych odpowiednimi opisami. Za bardzo ciekawy zabieg uznałam również nadanie przypisom koloru niebieskiego, dzięki temu wyróżniały się one na tle czarnej czcionki reszty tekstu. Eryk Ostrowski dokonuje dogłębnej analizy życia każdej z sióstr. Najbardziej skupia się jednak na najstarszej z nich, która bez wątpienia najbardziej przyczyniła się do popularności rodzeństwa i dzięki temu wywarła największy wpływ na angielską a także światową literaturę. Każdy znany aspekt jej życia jest dokładnie rozpatrzony i przedstawiony z kilku różnych perspektyw. Odbiorca dzięki temu ma szansę zapoznania się z wieloma, często różnymi punktami widzenia i na ich podstawie może wyciągnąć własne, osobiste wnioski. Najważniejszy zarzut, jaki kierowany jest w stronę najstarszej kobiety z rodzeństwa Bronte, to przypisanie autorstwa swoich powieści siostrom. Wielu badaczy dziejów tej tajemniczej rodziny, wyraża wątpliwości jakoby tak słynne dzieła jak „Jane Eyre. Autobiografia”, „Wichrowe wzgórza” czy „Agnes Grey” nie wyszły z pod jednej ręki. Ogromna liczba podobieństw w stylu pisania wszystkich tych książek to ewidentny dowód na to, że wszystkie one wyszły z pod pióra Charlotte. Jakby tego było mało, zarówno wydarzenia zawarte w powieściach jak i ich atmosfera, pokrywają się ze stanami emocjonalnymi najstarszej siostry w danym okresie jej życia. Życie zarówno Charlotte, Emily jak i Anne na zawsze pozostanie owiane tajemnicą. Nigdy nie będzie nam dane poznać prawdziwych motywów działania sióstrczy też stanów emocjonalnych. Mimo wszystko „Charlotte Bronte i jej siostry śpiące” to niewiarygodnie dokładna biografia słynnego rodzeństwa, która stanowi absolutny must-read każdego miłośnika ich twórczości. Eryk Ostrowski wykonał kawał dobrej roboty na światowym poziomie.

WWW.PUBLIC-READING.BLOGSPOT.COM

Link do opinii
Książka nie jest typową biografią, to raczej obszerny esej. Autor wysuwa ciekawe teorie na temat charakterów sióstr Bronte, autorstwa ich dzieł oraz rzekomych motywów działania Charlotty. Szczegóły wyciągane z życiorysów rodzeństwa oraz z ich powieści stanowią nić, na której autor snuje domysły, wspierając się odkryciami wcześniejszych biografów. W dużej mierze książka składa się z cytatów -- z powieści, wierszy, biografii. Charlotta jawi się tu nie jako grzeczna autorka romansideł, a kobieta inteligentna, troskliwa, przebiegła, niezwykle utalentowana, ale też pełna pasji, niespełnienia (do czasu). Autor odkrył w niej również zapędy masochistyczne a także jej związki (poprzez brata) z masonerią. Czyta się to świetnie, bo napisane jest z autentyczną pasją, choć pewne fragmenty są przegadane w jakimś niezwykłym uniesieniu. Z niektórymi teoriami trudno się zgodzić, inne dają do myślenia, zwłaszcza że autor podaje argumenty na poparcie swoich tez. Z pewnością książka zachęca do przeczytania powieści Charlotty i jej sióstr. Czytałam jedynie ,,Wichrowe Wzgórza" (a i tak, jak się okazuje, w nieodpowiednim tłumaczeniu), co niechybnie nadrobię w bliskiej przyszłości. Słowem: polecam, bo pasjonatów czyta się najprzyjemniej.
Link do opinii
Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-06-23, Przeczytałam, Mam,

Tajemnica. Trzy siostry. Każda z nich wielce utalentowana. Czy to nie za duży zbieg okoliczności? Rzadko zdarza się aby aż trzy siostry zostały obdarzone aż tak wielkim talentem pisarskim... Mity, plotki i powolne odsłanianie prawdy...

"Charlotte Brontë i jej siostry śpiące" to aktualna i niezwykle urzekająca biografia, która prowadziła mnie coraz głębiej w codzienność życia jej bohaterów, wywołując przy tym wiele skrajnych emocji. Mimo tego, że to tomisko ponad 600-stronicowe ani przez chwilę nie poczułam nudy. Autor potrafił utrzymać moją uwagę przez cały czas.

W książce Eryk Ostrowski analizuje głównie postać Charlotte, w mniejszym stopniu skupiając się na pozostałych dwóch siostrach Brontë (Anne i Emily). Pewnie ciekawi jesteście dlaczego. Otóż próbuje on udowodnić tezę jakoby właśnie Charlotte była autorką wszystkich powieści napisanych przez siostry Brontë. Mówiąc szczerze - trochę mnie to zdziwiło. Jednak autor tej publikacji przytacza mocne argumenty na poparcie swojej dość ciekawej tezy. Twierdzi, że wszystkie książki napisano podobnym językiem, że można w nich odnaleźć wiele odwołań do dziejów Charlotte. Tezę potwierdza jego zdaniem również fakt, że nikt nie widział odręcznie napisanych książek sygnowanych imionami pozostałych sióstr Brontë, więc nie wiadomo kto je tak naprawdę skreślił.

Niestety nie dowiemy się już czy teza autora jest prawdziwa. Osobiście uważam, że więcej w tym domniemań i przeczuć niż prawdy, ale mimo to lektura nie traci na swej atrakcyjności. Wzbudza ciekawość, intryguje dzięki dużej dozie niepewności. Liczne przypisy i mnogość źródeł pozwoliły mi poznać wiele różnych punktów widzenia. Dołączono tu także listy Emily i Anne, które nie były wcześniej tłumaczone na język polski. Ponadto niemało czarno-białych ilustracji urozmaiciło mi lekturę. Na końcu natknęłam się na kalendarium historii rodu Brontë, dzięki któremu pokrótce uszeregowałam sobie wydarzenia. Oryginalne podejście i język barwny a zarazem przystępny sprawia, że omawiana pozycja staje się jeszcze bardziej zajmująca.

"Charlotte Brontë i jej siostry śpiące" to biografia dzięki której poznałam koszt jaki trzeba ponieść za sławę pisarską. Jednocześnie książka przedstawia obraz XIX-wiecznej Anglii pełen konwenansów, dwulicowości. Utwór obiektywny i niezwykle wyczerpujący. Polecam.

Link do opinii
Avatar użytkownika - KaMax
KaMax
Przeczytane:2013-11-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Grupa wsparcia - 12 książek,
Moją opinią jest recenzja książki zamieszczona na łamach portalu Granice.pl
Link do opinii
Avatar użytkownika - anoola
anoola
Przeczytane:2014-09-05, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Beata
Beata
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Jak żółw Bursztynek szukał domu
Eryk Ostrowski0
Okładka ksiązki - Jak żółw Bursztynek szukał domu

Jak często poszukiwaliście czegoś, co było tuż obok? A może spotkaliście na swej drodze małego żółwia o bursztynowych oczach? Poznajcie jego przygody i...

Tajemnice wichrowych wzgórz. Prawdziwa historia Branwella i Charlotte Brontë
Eryk Ostrowski0
Okładka ksiązki - Tajemnice wichrowych wzgórz. Prawdziwa historia Branwella i Charlotte Brontë

,,w sprawach serca mężczyzna nie jest herosem, na heroizm stać tu tylko kobietę" Na słynnym autoportrecie z siostrami pozostała po nim smuga cienia....

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Dzieci żółtej gwiazdy
Mario Escobar;
Dzieci żółtej gwiazdy
Polscy szpiedzy 2
Sławomir Koper
Polscy szpiedzy 2
Kieszonkowiec
Fuminori Nakamura
Kieszonkowiec
Obserwatorka
Alicja Sinicka
Obserwatorka
Pokaż wszystkie recenzje