Chiński dysydent

To doskonała powieść obyczajowa o zetknięciu kultur, grze pozorów i potrzebie mistyfikacji, a także o miłości i pełnym blichtru chaosie codzienności w USA.

Jaka jest rola sztuki w życiu człowieka? Co można uznać za autentyczną sztukę, a co jest jej naśladowaniem?

Powieściowy debiut, nagroda Granta dla najlepszego młodego amerykańskiego autora.

Młody Chińczyk przyjeżdża do Los Angeles jako stypendysta amerykańskiego programu dla młodych artystów. Nie jest jednak zaproszonym przez Amerykanów Yuanem Zhao, znanym artystą performerem, lecz jego młodszym kuzynem; Yuan Zhao został w Chinach, bojąc się zetknięcia z obcą kulturą i obcym językiem. Choć nasz bohater potrafi malować (kopiuje malowidła klasycznych chińskich mistrzów), to jednak z pewnością nie stworzy awangardowego dzieła, którego oczekują profesorowie uczelni. Na czas trwania stypendium artysta dysydent zamieszkuje u typowej amerykańskiej rodziny nękanej mnóstwem codziennych problemów. Rozpoczyna się prawdziwa komedia omyłek, pełna humoru i celnych spostrzeżeń na temat ludzkiej natury.

Informacje dodatkowe o Chiński dysydent:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: b.d

Kup książkę Chiński dysydent

Chiński dysydent - opinie o książce

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2010-11-02, Ocena: 6, Przeczytałem,
Doskonała proza. Świetnie przetłumaczona, bowiem czyta się płynnie i z dużą przyjemnością. Język pełen jest dyskretnego humoru i subtelności. Książka przypomina satyryczne akademickie powieści Kingsleya Amisa i Davida Lodgea. Do amerykańskiej dobrze sytuowanej rodziny trafia w ramach stypendium naukowego młody Chińczyk. Wszyscy biorą go za wielkiego artystę i dysydenta, ale to nie jest do końca prawda. Także rodzina, która go przyjmuje nie jest taka na jaką wygląda. Uwikłani w grę pozorów, zagubieni, nieszczęśliwi, nie mogący się porozumieć mimo wielu słów, którymi się raczą. Przypomina ta proza satyryczne powieści akademickie Kingsleya Amisa czy Davida Lodgea. Zderzenie kultur wydaje się tu mniejsze niż zderzenie samotnych wysp oczekiwań i obojętności. Mnóstwo obserwacji współczesnego świata i ludzi bez właściwości, którzy żyją jak manekiny.
Nowożeńcy
Nell Freudenberger0
Okładka ksiązki - Nowożeńcy

Amina Mazid, dwudziestoczterolatka z Bangladeszu, poznaje na portalu randkowym Amerykanina, George’a Stillmana. Zakochana i szczęśliwa rozpoczyna...

Małżeństwo aranżowane
Nell Freudenberger0
Okładka ksiązki - Małżeństwo aranżowane

PRZENIKLIWA I WCIĄGAJĄCA OPOWIEŚĆ O SKOMPLIKOWANYCH RELACJACH MAŁŻEŃSKICH I RÓŻNICACH KULTUROWYCH POWIEŚĆ NA MIARĘ TAK WIELKICH AUTOREEK JAK JANE...