Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu

WSZYSTKO, CO CHCESZ WIEDZIEĆ O CIELE, TOŻSAMOŚCI I SEKSIE

To się dzieje! Twoje życie wywraca się do góry nogami. Ciało się zmienia, hormony przejmują kontrolę, a mózg przechodzi pewien rodzaj reorganizacji. Ten proces nazywa się dojrzewaniem i jest to najbardziej dramatyczna przemiana, jakiej kiedykolwiek doświadczysz... ale również najbardziej normalna rzecz na świecie.

Kiedy urośnie mi broda? Czy mój penis jest normalny? Jak być szczęśliwym, gdy ma się złamane serce? Odpowiedzi na takie pytania nie powinno się szukać w internecie. Dlatego z pomocą przychodzą norweskie lekarki - Nina Brochmann i Ellen Stokken Dahl - które stworzyły ten przewodnik, aby dać chłopcom rzetelne odpowiedzi i pomóc im w osiągnięciu dojrzałości i dorosłości.

Autorki ułatwiają nowemu pokoleniu dokonywanie świadomych wyborów dotyczących ich ciała i dobrostanu seksualnego i robią to w inteligentny, zabawny, kompetentny i przejrzysty sposób.

To książka marzeń dla młodych ludzi. Ponieważ zaś niektórzy chłopcy wchodzą w okres dojrzewania wcześniej a inni później, jest odpowiednia dla przedziału wiekowego od 10 do 16 lat.

Poprzednia publikacja autorek - Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu - jest bestsellerem w Polsce i na rynku międzynarodowym.

Informacje dodatkowe o Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu:

Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu - opinie o książce

Avatar użytkownika - annakubera
annakubera
Przeczytane:2022-07-08, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Chłopackie sprawy” to książka dla nastolatków, którzy albo zaczynają swoją przygodę z dojrzewaniem, albo po prostu chcą wiedzieć więcej o tym, co dzieje się z nimi w tym czasie. Jest to również dobra pozycja do wspólnego czytania z rodzicem, albo dla samych rodziców, którzy zachodzą często w głowę, co dzieje się z ich ukochanymi dziećmi i skąd w nich pojawia się taka nagła zmiana.

Niewątpliwym plusem jest prosty język i krótkie, zwięzłe informacje, które z pewnością trafią do poukładanych szufladkowo chłopięcych umysłów rozumiejących pewne fakty i informacje prosto i konkretnie. Podobnie jak w książce „Dziewczyńskie sprawy” doszukałam się kilku ciekawostek, które wykorzystam w swojej pracy. Miałam wrażenie również, że ta książka dla chłopców jest zdecydowanie bardziej dopracowana i wypieszczona, ale może to tylko takie moje wrażenie.

Oczywiście i tym razem zachwycałam się wspaniałą szatą graficzną. Książka ma twardą oprawę, każde zagadnienie jest osobno oznaczone, ważne rzeczy wyróżnione w ramkach, a całości dopełniają adekwatne do treści ilustracje.

Zawarte w „Chłopackich sprawach” informacje dotyczą zarówno rozwoju fizycznego, jak i psychicznego. Zwracają uwagę na aktualne problemy, ale również przekazują wiedzę, jak sobie z nimi radzić, a także co jest uznawane jako „normalne” w okresie dojrzewania, a co powinno nas niepokoić.

Na końcu książki znaleźć możemy spis miejsc oraz stron internetowych, na których możemy szukać zarówno informacji, jak i pomocy w trudnych, czy też niebezpiecznych sytuacjach.

Uważam, że takie pozycje są potrzebne i bardzo dobrze, że pojawiają się na naszym rynku. Rzetelne informacje, poparte wiedzą lub badaniami naukowymi niewątpliwie powinny wygrywać z tymi niesprawdzonymi, które pojawiają się w Internecie, czy też niekiedy błędnie przekazywane są z ust do ust. Im więcej takich pozycji, tym większy wybór. Ważne, aby informacje przekazywane były w rzetelny sposób i przez osoby, które mają wiedzę w tym temacie.

Na koniec niestety minus. Podobnie, jak w książce dla dziewczyn, ubolewam nad tym, że książka nie jest połączona i skierowana do wszystkich, a podzielona na płci. W tej pozycji było zawarte wiele informacji, których nie wyczytałam w pozycji dla dziewczyn, a w moim odczuciu jest to wiedza niezbędna dla każdego, nie tylko dla chłopców. Myślę, że na połączeniu tego wszystkiego w jedno, nastolatkowie mogliby skorzystać o wiele bardziej, gdyż bez względu na płeć zainteresowanie tematami dojrzewania i seksualności jest takie samo.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2022-06-02, Ocena: 6, Przeczytałem,

Dzisiaj o książce ,,Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu". Być może będę się powtarzać, bo mówiłam to w zapowiedzi oraz przy wcześniejszym poradniku autorek, ale tego typu książki są bardzo potrzebne na rynku wydawniczym! Po tego typu książki powinni sięgać rodzice i opiekunowie dzieciaków! Nie można się tego bać! Nie można bać się rozmawiać o dojrzewaniu i seksie! Nie może być to dla nas temat tabu!

Książka ta przeznaczona jest dla chłopców w wieku 10-16 lat i uważam, że jest to wiek idealny do jej wprowadzenia. Całość napisana jest bardzo ciekawie, momentami śmiesznie, ale i bardzo pouczająco. Merytorycznie tak naprawdę kompletnie nie mam się do czego przyczepić. Młodzi chłopcy dostają tutaj odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań, a i może niektórzy dorośli z niej skorzystają ? Z całą pewnością nauczą się odpowiadać na trudne pytania dzieciaków, które nie ukrywajmy potrafią nieraz zaszokować.

Wytrysk, poranne wzwody, seks, masturbacja... Wszystko to jest tutaj genialnie wyjaśnione. Autorki poruszają także ważne tematy dotyczące szukania własnej tożsamości i jak radzić sobie ze złamanym sercem, bo przecież okres dojrzewania to także czas pierwszych miłości i rozczarowań.

Dzięki tej książce wiele młodych chłopców może poznać swoje ciało, a rodzice spokojnie mogą mu o nim opowiedzieć. Bez krępacji, bez owijania wszystkiego w bawełnę i wymyślania dziwnych historyjek.

Dla mnie ta książka to strzał w 10 i będę ją polecać każdemu rodzicowi. Zresztą podobnie jak ,,Dziewczyńskie sprawy...", które miały swoją premierę w zeszłym roku. Także jeżeli jesteście rodzicami dorastających dzieciaków to koniecznie sięgnijcie po te książki. Nie bójcie się rozmawiać z dziećmi o dojrzewaniu i seksie. Przecież lepiej, aby informacji czerpali od Was a nie z Internetu, gdzie mogą natrafić na bardzo różne rzeczy.

Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu
Ellen Stkken-Dahl0
Okładka ksiązki - Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu

Czym jest miesiączka? Jak pokonać kryzys pryszczowy? Czy muszę nosić stanik? Co się właściwie ze mną dzieje? Przemiana z dziecka w nastolatkę nie...

Radości z kobiecości. czyli wszystko o zarządzaniu narządami
Ellen Stkken-Dahl0
Okładka ksiązki - Radości z kobiecości. czyli wszystko o zarządzaniu narządami

Radości z kobiecości  to niezwykłe kompendium wiedzy dla kobiet (i nie tylko!) w każdym wieku. To książka, która w lekki, zabawny, a przy tym...