Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu

Czym jest miesiączka? Jak pokonać kryzys pryszczowy? Czy muszę nosić stanik? Co się właściwie ze mną dzieje?

Przemiana z dziecka w nastolatkę nie jest prosta!

Ciało ulega metamorfozie, do głosu dochodzą hormony, a w mózgu zachodzi coś w rodzaju przemeblowania. Młode dziewczyny, których to wszystko dotyczy, często czują się zagubione.

Dlatego norweskie lekarki - Nina Brochmann i Ellen Stokken Dahl - stworzyły ten przewodnik, by wprowadzić cię w świat dziewczyńskich spraw, bo znają ciało zarówno z zewnątrz jak i od środka. Autorki odpowiedzą na najbardziej nurtujące pytania, zdradzą triki, które ułatwią ci zmaganie się z codziennością. Opowiadają prawdziwe historie i udzielają dobrych rad, dzięki którym nie poczujesz się sama w tym wyjątkowym czasie.

Ponieważ dojrzewanie niektórych spotyka wcześniej a innych później, ta książka została napisana z myślą o obu tych grupach i będzie odpowiednia dla dziewczyn w wieku od 9 do 16 lat. Młode dziewczyny nie powinny szukać odpowiedzi na pytania dotyczące ich ciał w internecie. Naprzeciw temu wyszły autorki lekarki, które od kilku lat zajmują się zdrowiem seksualnym młodzieży. Napisana przez nie książka to źródło wiedzy, które odpowiada na najbardziej nurtujące pytania, a także porusza najaktualniejsze problemy. Publikacja została pięknie zilustrowana przez utalentowaną i wielokrotnie nagradzaną artystkę - Maghhild Winsnes. W 2019 książka otrzymała w Norwegii Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, uzasadnienie brzmiało: ,,... mądra i fantastyczna książka (...) wizualna uczta z niesamowitymi ilustracjami. Nie ma ani jednej nudnej strony".

Nina Brochmann (ur. 1987) i Ellen Stokken Dahl (ur. 1991) są lekarkami i pisarkami. Spotkały się jako początkujące studentki medycyny, angażując się wspólnie w kwestie edukacji seksualnej. Od tego czasu współpracują na rzecz upowszechniania wiedzy o seksie oraz ciele dziewczyn i kobiet w każdym wieku. W 2007 roku wydały swoją pierwszą książkę, Radości z kobiecości. Nina pracuje jako lekarka w Szpitalu Uniwersyteckim w Akershus. Ellen ma wieloletnie doświadczenie w pracy z młodzieżą - działała w infolinii SUSS oraz organizacji Sex i społeczeństwo, gdzie jest obecnie zatrudniona jako lekarka.

Autorki objaśniają zagadnienia dojrzewania, zmieniającego się ciała i seksualności bardzo naturalnie i niezwykle wiarygodnie. (...) Ma się wrażenie rozmowy z dwiema mądrymi, fajnymi starszymi siostrami, które dzielą się swoim doświadczeniem. W książce znajdziemy fakty i ciekawostki, anegdoty i konteksty historyczne. Ta publikacja to również uczta dla oka dzięki fantastycznym, kolorowym ilustracjom Magnhild Winsnes. Nie da się w niej znaleźć ani jednej nudnej strony.

- Trine Saugestad Hatlen, VG.no

Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu - opinie o książce

Avatar użytkownika - annakubera
annakubera
Przeczytane:2022-07-08, Ocena: 5, Przeczytałam,

Dziewczyńskie sprawy” to książka dla nastolatek, które albo zaczynają swoją przygodę z dojrzewaniem, albo po prostu chcą wiedzieć więcej o tym, co dzieje się z nimi w tym czasie. Jest to również dobra pozycja do wspólnego czytania z rodzicem. Niewątpliwym plusem jest prosty język, który trafi nawet do 10-latek. Z drugiej strony jednak może to denerwować trochę starsze czytelniczki, które pewną wiedzę już posiadają. Nie da się jednak stworzyć pozycji dla tak sporego, mimo wszystko, przedziału wiekowego, aby każdemu wszystko odpowiadało.

Jako osoba, które przekazuje wiedzę na temat dojrzewania w szkole podstawowej, śmiało mogę stwierdzić, że nawet ja doszukałam się w tej książce kilku ciekawostek, a także obalone zostały mity, w które ślepo wierzyłam. Mimo, iż oczywiście posiadam wiedzę na temat większości zagadnień poruszanych w książce, to z przyjemnością ją przeczytałam i utrwaliłam sobie to, co już wiem oraz dowiedziałam się czegoś nowego. Teraz czas, aby podsunąć tę pozycję córce.

Oczywiście nie mogę nie wspomnieć o wspaniałej szacie graficznej. Książka ma twardą oprawę, każde zagadnienie jest osobno oznaczone, ważne rzeczy wyróżnione w ramkach, a całości dopełniają adekwatne do treści ilustracje.

Zawarte w „Dziewczyńskich sprawach” informacje dotyczą zarówno rozwoju fizycznego, jak i psychicznego. Zwracają uwagę na aktualne problemy, ale również przekazują wiedzę, jak sobie z nimi radzić, a także co jest uznawane jako „normalne” w okresie dojrzewania, a co powinno nas niepokoić.

Na końcu książki znaleźć możemy spis miejsc oraz stron internetowych, na których możemy szukać zarówno informacji, jak i pomocy w trudnych, czy też niebezpiecznych sytuacjach. Z pewnością wykorzystam go w czasie prowadzonych przez siebie zajęć, gdyż uważam, że bardzo ważne jest, aby dać młodzieży właśnie taką „ściągę”, z której w każdej chwili będzie mogła skorzystać.

Uważam, że takie pozycje są potrzebne i bardzo dobrze, że pojawiają się na naszym rynku. Rzetelne informacje, poparte wiedzą lub badaniami naukowymi niewątpliwie powinny wygrywać z tymi niesprawdzonymi, które pojawiają się w internecie, czy też niekiedy błędnie przekazywane są z ust do ust. Im więcej takich pozycji, tym większy wybór. Ważne, aby informacje przekazywane były w rzetelny sposób i przez osoby, które mają wiedzę w tym temacie.

Na koniec niestety minus. A mianowicie to, że książka skierowana jest typowo dla dziewcząt. Osobiście uważam, że lepiej by było, gdyby wiadomości o dojrzewaniu były przekazywane ogólnie. Przecież zarówno dziewczyna może być zainteresowana dojrzewaniem chłopców, jak i odwrotnie. Nie ma nic złego w tym, że nastolatkowie chcą wiedzieć więcej nie tylko o sobie, ale również o innych.

Avatar użytkownika - MagdalenaCzyta
MagdalenaCzyta
Przeczytane:2021-08-22,

Nasze sprawy dziewczyńskie nie są łatwe.
Czym jest okres? Co to pryszcze? Po co mi stanik?
Książka została napisana przez lekarki i pisarski,ktore swoją znajomość zapoczątkowały jako studentki medycyny.
Autorki piszą, że jest to książka przeznaczona dla wieku od 9 do 16 lat że względu na rożny wiek dojrzewania u dziewcząt.
Dojrzewanie bywa wielkim wyzwaniem, a rodzic nie zawsze jest w stanie znaleźć odpowiedź na pozornie proste pytania.
Z pomocą przychodzi tą książka, która ma piękną szatę graficzną. Spis treści dzięki któremu możemy wybrać interesujący nas temat.
Autorki szczegółowo opisują zmiany zachodzące w organiźmie, w wyglądzie, mówią o różnicach między dziewczynkami a chłopcami, nawet o tym że ktoś nie czuje się dobrze w swoim ciele. Poruszają temat operacji plastycznej czy zmianie płci.
Rozumiem, że ta wiedza dla starszych dziewczyn może być odpowiednią. Jednak nie widzę sensu w tym aby 9 latce serwować takie informacje.
Jest tu ogrom ważnych i ciekawie przekazanych informacji. Niestety jest też dużo informacji, które są moim zdaniem nie odpowiednie dla młodszych dziewczynek. Myślałam, że będzie to książka, którą moja córka będzie miała na półce. Niestety tak się nie stanie. Wy jako rodzice sami podejmijcie decyzję w tej kwestii.
A może czytaliście ją? Chętnie poznam Wasze zdanie na temat treści w niej zawartej.

Jak wspominacie swój okres dojrzewania? Czy brakowało Wam wtedy możliwości porozmawiania z kimś bliskim na temat seksu, miesiączki, itp? Z czego czerpaliście informacje?

Zapewne nie jedna osoba z mojego rocznika pomyśli odrazu o „BRAVO” i „BRAVO GIRL” 🌸 Pamiętam te listy czytelniczek oraz czytelników, którzy chcieli być bardziej świadomi i dowiedzieć się czegoś więcej o dojrzewaniu. Dla wielu rodziców taka tematyka to temat TABU… Niestety jest to dość przykre, ale bardzo często spotykane zjawisko. Dlatego cieszę się, że powstaje coraz więcej książek, które mogą pomóc rodzicom przebrnąć przez trudne rozmowy.

Do jednej z takich książek możemy zaliczyć przepięknie wydaną pozycję pod tytułem „Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu” autorstwa dwóch norweskich lekarek. Książka skierowana jest dla dziewczyn w wieku 9-16 lat i napisana została bardzo przestępnym językiem. Autorki w dokonały sposób opisują świat kobiecych spraw i odpowiadają na pytania, które nurtują niejedną nastolatkę. Jednym słowem dla mnie ta książka to istne cudo! Jej genialnym uzupełnieniem są przepiękne ilustracje wykonane przez niejednokrotnie nagradzaną Maghhild Winsnes. Znajdziecie tam nawet ilustrację jak zakładać podpaskę co dla wielu młodych kobietek będzie napewno przydatne.

Prócz spraw związanych z menstruacją, współżyciem, itp. znajdziemy rozdział o interpłciowości oraz przeczytamy o emocjach, które targają nastolatkami. Autorki opowiadają o osobach trans, cis i co najważniejsze utwierdzają nas w przekonaniu, że możemy kochać kogo chcemy i nie doradzają jak wyjść z „cienia”.

Na samym końcu książki znajdziemy także adresy stron na których możemy znaleźć pomoc i porozmawiać z kimś doświadczonym.

Zdecydowanie polecam tę książkę każdemu rodzicowi i nastolatce. Takich książek zdecydowanie brakowało w momencie kiedy sama wchodziłam w wiek dojrzewania. Dlatego bardzo się cieszę, że zaczęły się one pojawiać na rynku wydawniczym. Dlatego nie zastanawiajcie się tylko podarujcie ten poradnik młodym damom z rodziny! Jestem pewna, że będą bardzo zadowolone.

Radości z kobiecości. czyli wszystko o zarządzaniu narządami
Ellen Stkken-Dahl0
Okładka ksiązki - Radości z kobiecości. czyli wszystko o zarządzaniu narządami

Radości z kobiecości  to niezwykłe kompendium wiedzy dla kobiet (i nie tylko!) w każdym wieku. To książka, która w lekki, zabawny, a przy tym...

Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu
Ellen Stkken-Dahl0
Okładka ksiązki - Chłopackie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu

WSZYSTKO, CO CHCESZ WIEDZIEĆ O CIELE, TOŻSAMOŚCI I SEKSIE To się dzieje! Twoje życie wywraca się do góry nogami. Ciało się zmienia, hormony przejmują...

Za pierwszą kulisą
Mirosława Łukaszewicz