Chłopiec, który widział

To słowa wypisane krwią obok ciała starego krawca z miasteczka Cordes, brutalnie zamordowanego w swojej pracowni. Przed śmiercią starzec zostawił tajemniczą wiadomość dla wnuczki Marie-Claude i jej synka, Leo. Wiadomość, która ściąga na nich wielkie niebezpieczeństwo. By ratować życie, muszą jak najszybciej uciekać. Przemierzają pół Francji i docierają do miejsca, w którym pozostały ślady mrocznej przeszłości Europy.

Odosobniona zbrodnia w prowincjonalnym miasteczku staje się początkiem morderczego wyścigu, który może doprowadzićdo odkrycia brzemiennej w skutki tajemnicy, sięgającej czasów II wojny światowej. Wszyscy, którzy mogliby ją poznać i ujawnić, giną z rąk potężnej i bezwzględnej organizacji. Tylko jeden człowiek może się jej przeciwstawić. Tylko Solomon Creed może zapobiec kolejnym morderstwom. Tylko on może uratować chłopca.

Informacje dodatkowe o Chłopiec, który widział:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2018-07-04
ISBN: 978-83-8125-310-9
Tytuł oryginału: The boy who saw
Tłumaczenie: Janusz Ochab

Kup książkę Chłopiec, który widział

Chłopiec, który widział - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2019-03-10,

„Chłopiec, który widział” Simona Toyne to opowieść o tajemniczym bladym człowieku – Salomonie Creedzie, który poszukuje odpowiedzi na pytanie „kim jest”. Podczas swojej wędrówki mężczyzna trafia na Marie-Claude oraz jej syna Leo, którzy są rodziną zamordowanego starego krawca. Salomon wie, że musi uratować chłopca, jednak nie ma pojęcia dlaczego. Cała trójka rusza w niebezpieczną podróż, aby odkryć tajemnice swojej przeszłości. Podczas tej eskapady mają towarzyszy - cały czas są śledzeni przez niebezpieczną organizację, która poszukuje tajemniczej listy, na której znajdują się nazwiska 4 ocalałych z obozu Schneider Lager, zwanych „die Anderen” – „Pozostałymi”. Historia sięga mrocznych czasów II wojny światowej. Jaka tajemnica kryje się za słowami „skończyć to, co zostało zaczęte”? Tylko, czy naprawdę warto dążyć do poznania prawdy? „Wiedza jest czasami przekleństwem. A kiedy już się czegoś dowiesz, nie możesz wymazać tego z pamięci”.

Autor stworzył niezwykle ciekawą opowieść z historią II wojny światowej w tle. Pełną tajemnic, mroku i okrucieństwa. Bohaterowie nie pozostają nam obojętni. Albo się ich lubi, albo nienawidzi. Czytelnik od samego początku zagłębia się w tą historię, nie może się oderwać, aby poznać dalsze losy bohaterów. Historia jest bardzo dynamiczna, dużo się dzieje, jest mnóstwo zwrotów akcji.

Plusem są dla mnie krótkie rozdziały, gdyż możemy nawet na chwilę usiąść i poczytać książkę nie tracąc wątku.

Moim zdaniem warto ją przeczytać, ponieważ historia jest bardzo ciekawa. Polecam!

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-07-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Milczenie nigdy nie pokona słów nienawiści. Mogą to zrobić tylko inne - liczniejsze słowa. Słowa smutku. Słowa pamięci. Słowa ostrzeżenia."

Powieść warta niecierpliwego rocznego wyczekiwania. Fantastycznie wciąga oferując bardzo dobrą rozrywkę czytelniczą. Podobnie jak pierwszy tom serii "Salomon Creed", drugi również roztacza przed odbiorcą aurę mroczności, tajemniczości i delikatnej metafizyczności. Mocno zagadkowy główny bohater, z niezwykle trudną do ustalenia tożsamością, pochodzeniem, zamysłami i planami. Nie tylko jego przeszłość stawia wiele pytań i wątpliwości, ale również teraźniejszość zawiera mnóstwo niewiadomych. Co więcej, na razie nie jesteśmy w stanie uchwycić także i piętna jego przyszłości. A to wspaniale podkręca mroczną atmosferę, buduje wyjątkowy klimat świadomych niedomówień i dezinformacji. Chętnie angażujemy się w pomysłowy i intrygujący scenariusz zdarzeń, w wartkim tempie przechodzimy od rozdziału do rozdziału, z jednej strony pragniemy szybko poznać zakończenie powieści, ale z drugiej długo cieszyć się odkrywaniem elementów fabuły.

Odpowiada mi przyjazny styl narracji, dynamiczne rytmy przybliżanej opowieści, nawiązania do prawdziwej dramatycznej historii, w tym odwołania do dawnych bolesnych zdarzeń mających miejsce w moim rodzimym mieście Łodzi. Wiele się dzieje, sporo nagłych zwrotów akcji, sensacyjnych incydentów, zbrodni, pościgów i starć. Walka dobra ze złem, ale oparta na zagmatwanych i niejednoznacznych warunkach. Nie jest to mocno podnoszący poziom adrenaliny thriller, ale bez wątpienia dostarcza porywającej rozrywki czytelniczej z umiejętnie podsycanym płomieniem dreszczyku i niepokoju. W finalnej odsłonie powieści czekają na czytelnika zaskakujące epizody, niespodzianki pozostawiające z uczuciem miło spędzonego czasu z książką w ręku i chęcią sięgnięcia po kolejny tom serii.

Wraz z Salomonem Creedem podążamy tropem nietuzinkowego posłannictwa, niebezpiecznej misji, głosu intuicji i pradawnej mądrości. Docieramy do malowniczego turystycznego francuskiego miasteczka Cordes-sur-Ciel, które zszokowane jest brutalnym morderstwem dokonanym na starszym mężczyźnie, lubianym i szanowanym krawcu. Tragedia ta uruchamia lawinę niecodziennych i zatrważających wydarzeń, zmuszających matkę i syna, bliskich ofiary, do ryzykownej ucieczki, poszukiwania odpowiedzi na niewygodne pytania, dotarcia do świadectw prawdy sięgających czasów drugiej wojny światowej. Co takiego szczególnego ma w sobie siedmioletni chłopiec, że trzeba go ochronić przed członkami groźnej organizacji? Komu mogą zaszkodzić pilnie strzeżone informacje jeśli ujrzą światło dzienne? Jaką rolę w zakrojonym na szeroką skalę spisku odgrywa mężczyzna określany jako blady człowiek?

bookendorfina.pl

Nie znam autora i nie czytałam pierwszej części. Książki nie czyta się lekko. Fabuła oparta jest o II Wojnę Światową i Holokaust. To straszny i ciężki temat. Widać, że autor dobrze się do niego przygotował. I chociaż to fikcja literacka to została przedstawiona bardzo realistycznie. I niesie za sobą bardzo ważne przesłanie. Neonazizm istnieje a neonaziści żyją pośród nas. Nie bójmy się ich dyskredytować. Nie chcę przeżyć czegoś podobnego. Dla moich dzieci i wnuków pragnę życia w pokoju z poszanowaniem wszystkich i każdego z osobna.

Avatar użytkownika - Tosiakowo
Tosiakowo
Przeczytane:2018-07-11, Ocena: 5, Przeczytałam,

Historia zaczyna się od bardzo mocnego początku, czyli brutalnego morderstwa w miasteczku na południowym zachodzie Francji, które jest opisane ze smakiem i nie przesadzone w żadną stronę. Morderstwo starego żydowskiego krawca okazuje się początkiem serii – chciałoby się powiedzieć – niefortunnych zdarzeń. A jej głównymi bohaterami są Marie-Claude – wnuczka mężczyzny i Leo – jego prawnuczek. Oczywiście – jak to bywa w kryminałach/sensacji/thrillerach – przez blisko 550 stron powieści poszukujemy odpowiedzi na pytania: kto jest mordercą i jaka jest prawda o przeszłości zamordowanego z zimną krwią krawca. A autor nieustannie dostarcza nam nowych wskazówek, jednocześnie myląc tropy.

Marie-Claude i jej syn nagle zostają wciągnięci w niebezpieczną spiralę wydarzeń, bo – jak się okazuje – zabójca poszukuje czegoś, co jego zdaniem ma wnuczka ofiary. I będzie za nią podążał do czasu aż to znajdzie i zdobędzie.

Sprawa robi się o tyle zagmatwana, że dodatkowo zaangażowani w nią są:

- Solomon Creed, który za wszelką cenę chce uratować Leo, a dodatkowo dowiedzieć się, kim tak naprawdę jest.
- Mąż (albo były mąż, nie jestem pewna) Marie-Claude, który wyszedł właśnie z więzienia, gdzie siedział, za pobicie żony.
- Narodowa Partia Wolnej Francji, która nie chce dopuścić do ujawnienia prawdy o przeszłości krawca.
- Komendant Benoît Amand, który szuka zabójcy i staje w obronie rodziny zamordowanego.

Każdy z nich chce rozwiązać zagadkę i robi to na swój sposób. Autor potrafił jednak tak poprowadzić historię, żebyśmy się nie pogubili, a w różnych rozdziałach narracja poprowadzona jest z różnej perspektywy. Przy okazji nawet na moment nie zwalnia, nie ma też niepotrzebnych przeciągnięć, czy przydługich opisów. Co bardzo mnie zaskoczyło, bo tak długa powieść aż prosi się o dłużyzny. A czyta się ją szybko i trudno się od niej oderwać.

W czym tkwi jednak największa tajemnica? Jest nią historia życia Josefa Engela, czyli zamordowanego krawca. Od początku książki wiemy, że przebywał on podczas II wojny światowej w Obozie Krawców, czyli (wymyślonym przez autora) obozie koncentracyjnym. Przebywał w nim i udało mu się w nim przeżyć. Przedmiot, którego wszyscy poszukują, to lista innych ocalałych. Jak im się to udało? To jest właśnie najciekawszy wątek całej historii. Ale na to pytanie nie odpowiem, rozwiązanie (bardzo zaskakujące) znajdziecie na samym końcu powieści. Każda część książki rozpoczyna się dziennikiem obozowym. I to właśnie te fragmenty nadają powieści charakteru. Poruszają do cna.

Trudno opowiada się o tej książce, ponieważ porusza wiele ciężkich tematów. Druga wojna światowa, nienawiść wobec Żydów i to, że antysemityzm wcale w obecnych czasach nie jest nam obcy. Mało tego – zaczyna się zawsze od bardzo drobnych działań, od niewielkich gestów, które niewiele znaczą, a mogą przerodzić się w coś naprawdę tragicznego. Ta książka porusza bardzo delikatną strunę, która daje do myślenia i sprawia, że człowiek zastanawia się nad tym, czy przypadkiem, nawet nieumyślnie, nie robi krzywdy drugiej osobie.

Podsumowując – jest to książka dla osób, które nie boją się tematu antysemityzmu i II wojny światowej. Przyznam, że samo morderstwo i wątek kryminalny schodzi to na drugi plan. To właśnie trudna przeszłość i to, że historia lubi zataczać koło (na co nie możemy pozwolić) są tutaj najważniejsze. Mimo tego książka nie męczy, nie dłuży się, a czytanie idzie bardzo sprawnie. Więc jeżeli potrzebujecie pozycji, która będzie czymś więcej niż zwykłym czytadłem, to mogę Wam ją z czystym sumieniem polecić.

Salomon Creed
Simon Toyne0
Okładka ksiązki - Salomon Creed

Jak można ocalić kogoś, kto jest martwy? „Thriller z wartką akcją, który okazuje się świetną lekturą. Idealny dla fanów powieści Lee...