Chopin i George Sand

Ocena: 3 (2 głosów)
Tom z serii Pary, napisany przez znawcę twórczości i życia Fryderyka Chopina profesora Mieczysława Tomaszewskiego, opowiada historię związku polskiego kompozytora z pisarką francuską, barwną postacią swojej epoki, Aurorą Dudevant (pseud. George Sand). ....jak to się stało, iż osobowości różne od siebie, w sposób, wydawałoby się, tak diametralny, potrafiły zestroić swe istnienia i egzystencje, wpisując się w dzieje kultury jako "najsłynniejszy romans XIX wieku". To nie był romans. Romans przechodzi i mija. Dla Chopina była to miłość jego życia. Dla George Sand - związek nieporównywalny z żadnym z pozostałych... Ten związek wywyższył ją ponad samą siebie. Trawał tyle czasu, ile mógł trwać, a nawet dłużej.

Informacje dodatkowe o Chopin i George Sand:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: b.d
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788308044148
Liczba stron: 265

więcej

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Chopin i George Sand

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Chopin i George Sand - opinie o książce

Avatar użytkownika - benek
benek
Przeczytane:2016-06-06, Ocena: 2, Przeczytałem,
Pomimo mego szacunku dla dorobku muzykologicznego pana profesora muszę stwierdzić, że jego praca biograficzna rozczarowuje. By zajmować się tym tematem potrzeba przenikliwości psychologa, wielostronności a przede wszystkim dociekliwości badacza. Pan profesor przedstawia z góry narzucone tendencyjne tezy i manipuluje wyrwanymi z kontekstu cytatami. To co mnie szczególnie razi to brak dobrej znajomości materiałów źródłowych (całości Histoire de ma vie oraz korespondencji- a co za tym idzie osobowości G. Sand i rzeczywistych jej poglądów ). Jest to niestety jeszcze jedna dosyć mitotwórcza i mitomańska pozycja, którą można sobie darować. Zainteresowanym polecam lekturę materiałów źródłowych, a nie poglądów takiego czy innego autora.
Link do opinii
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2013-05-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2013 roku,
Fryderyk Chopin to jeden z najważniejszych kompozytorów romantycznych. George Sand to francuska pisarka epoki romantyzmu. Co łączyło tych dwoje ludzi? Odpowiedź na to pytanie przybliża nam Mieczysław Tomaszewski w książce "Chopin i George Sand". W liście do rodziców Chopin pisał "Poznałem wielką znakomitość, panią Sand, ale twarz jej niesympatyczna, nie podobała mi się. Jest w niej coś odpychającego". Wydawałoby się, że brak zainteresowania tą kobietą równoznaczny był z brakiem perspektyw na związek. Jednak George Sand była kobietą wyzwoloną i to ona zabiegała o względy młodego kompozytora. Pragnęła, aby zwrócił na nią uwagę. W tym celu pisała listy do jego przyjaciół oraz do samego Chopina. Jeden z nich o treści: "Ktoś Pana uwielbia..." był początkiem romansu. Od tego momentu, końca kwietnia 1838 r. byli nierozłączni. Sand nie przewidziała jednego, że Fryderykiem będzie musiała dzielić się z gruźlicą, na którą chorował. Tak naprawdę romans ich istniał tylko w plotkach, na salonach. Sama George Sand pisała w pamiętnikach, że przez 9 lat związku, żyli w celibacie. Z kochanki stała się pielęgniarką. Związek z Chopinem nie przeszkodził pisarce romansować z innymi mężczyznami, nawet tymi z bliskiego kręgu znajomych kompozytora. To o niej napisał Grzymała "Pani Sand zatruła całe jego istnienie". Przez 9 lat tego dziwnego związku Fryderyk komponował najpiękniejsze nokturny i mazurki. Trochę gorzej przedstawiała się twórczość George. Wiele z jej utworów nie zyskało aprobaty. Zresztą dzisiaj, patrząc przez pryzmat jej twórczości, nie można powiedzieć "nieśmiertelna". Współcześnie jej utwory są zapomniane. Tomaszewski pisze, że koniec każdego z wielu romansów Sand był sygnalizowany w jej utworach. W utworze "Lukrecja Floriani" pojawił się mężczyzna, w którym rozpoznano Chopina. Faktyczny koniec związku nastąpił w momencie, w którym Fryderyk, w konflikcie matka-córka, stanął po stronie Solange i jej męża. Mieczysław Tomaszewski przekazuje nam historię "najsłynniejszego romansu XIX wieku" na podstawie wiarygodnych źródeł: listów Chopina, George Sand i ich przyjaciół.
Link do opinii
Z wielkim zainteresowaniem sięgnę po nią
Link do opinii
Inne książki autora
Penderecki Bunt i wyzwolenie t.1
Tomaszewski Mieczysław0
Okładka ksiązki - Penderecki Bunt i wyzwolenie t.1

Można zjawisko, któremu na imię Penderecki nazywać wielorako. I tak też się działo od samego początku i zieje nadal. Nadawane mu określenia rymują się...

Chopin Album
Tomaszewski Mieczysław0
Okładka ksiązki - Chopin Album

Środowisko, w którym Chopin ujrzał światło dzienne i rozwijał się niby w gniazdku bezpiecznym i przytulnym, przesycone było atmosferą zgody, spokoju, pracowitości;...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy