Christine. Powieść o Krystynie Skarbek

Wydawnictwo: OsnoVa
Data wydania: 2019-10-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788366275034
Liczba stron: 360

Ocena: 5.25 (4 głosów)

Vincent V. Severski, były oficer wywiadu i autor bestsellerowych powieści szpiegowskich napisał powieść o Krystynie Skarbek vel Christine Granville, jednej z najbardziej znanych agentek drugiej wojny światowej.

Krystyna Skarbek agentka brytyjskiego wywiadu przybyła do Jugosławii w 1941 roku. W Belgradzie trwała wówczas zacięta walka wywiadów, ważyły się losy wojny w Grecji i najazdu Niemiec na ZSRR. To właśnie tam Severski umieszcza akcję swojej powieści. Jaką rolę w tych wydarzeniach odgrywała piękna i ambitna Polka? Jakie cechy jej charakteru sprawiły, że na zawsze już zapisała się na kartach światowego wywiadu?

Wokół postaci Skarbek narosło mnóstwo mitów. Po jej śmierci powstało o niej kilkanaście książek. Nazywano ją polską Mata Hari, ulubioną agentką Winstona Churchilla czy jedyną dziewczyną, którą pokochał James Bond. Vincent V. Severski pisząc o niej stara się rozprawić z nieprawdziwymi opowieściami o jej życiu.

Na jej biografię patrzy nie tylko oczami pisarza, ale także byłego oficera wywiadu. 

Takiej książki jeszcze dotąd nie było!

Tagi: Literatura faktu biografie

Kup książkę Christine. Powieść o Krystynie Skarbek

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Christine. Powieść o Krystynie Skarbek

Książka napisana przez pułkownika polskiego wywiadu, imię i nazwisko autora to pseudonim literacki.
Powieść jest oparta na faktach z życia Krystyny Skarbek, jednak jak podkreśla Vincent V. Severski jest to subiektywny obraz tej postaci . Nie mamy zatem do czynienia z biografią, lecz próbą przedstawienia tej niezwykłej kobiety z perspektywy świata szpiegów. Akcja powieści ukazuje tylko pewne epizody z życia Polki, która pełniła służbę jako brytyjska agentka.
Jest rok 1941 Krystyna przebywa w Jugosławii, gdzie ma do wykonania bardzo ważne zadanie, które może mieć wpływ na to jak dalej potoczy wojna, która wybuchła w 1939.
Powieść ukazuje realia wojny, widzianej z perspektywy tajnych agentów, to od ich działań niejednokrotnie zależało, na którą stronę przechylała się szala zwycięstwa.
Wracając jednak do Krystyny Skarbek należy wspomnieć, że określano ją mianem ulubionego szpiega Winstona Churchilla. W 1940 roku na ochotnika zgłosiła się do służby w Kierownictwie Operacji Specjalnych, czyli tajnej agencji brytyjskiej, która była przeznaczona do dywersji na niemieckich tyłach. To dzięki jej informacjom Churchill mógł ustalić prawdopodobny termin ataku Niemiec na ZSRR. Jednak mimo jej wojennych dokonań, po demobilizacji w kwietniu 1945, musiała podjąć pracę zarobkową, chwytając się dorywczych zajęć, pracowała między innymi jako: pokojówka, telefonistka czy sprzedawczyni. Za swoją służbę, jako brytyjska agentka, otrzymała odprawę w wysokości 100 funtów...
Książka nie przytacza całej historii Krystyny Skarbek, jednak może być motywacją do dalszego poznawania historii tej odważnej kobiety. Cieszę się, że znalazł się ktoś, kto postanowił pochylić się nad losem niezwykłej Polki i pisząc o niej sprawić, że być może dzięki temu więcej osób dowie się kim była Krystyna Skarbek, nasza Mata Hari.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kat83
kat83
Przeczytane:2020-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam,
Inne książki autora
Nabór
Vincent V. Severski0
Okładka ksiązki - Nabór

Nabór to ostatnia część trylogii zapoczątkowanej przez Zamęt i Odwet, w której łączą się wątki i powracają bohaterowie tetralogii Nielegalni...

Zamęt
Vincent V. Severski0
Okładka ksiązki - Zamęt

W Pakistanie porwany zostaje przez talibów polski biznesmen. Grozi mu śmierć. Do akcji ratunkowej rusza super tajna jednostka Agencji Wywiadu znana...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Córki tęczy
Hanna Cygler
Córki tęczy
Irena Jarocka o sobie
Mariola Pryzwan ;
Irena Jarocka o sobie
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy