Ciemną nocą

Renée Ballard znów pracuje w trybie nocnym, na komendę w Hollywood wraca o świcie, gdzie zastaje obcego mężczyznę przeszukującego stare szafki z aktami. Intruzem okazuje się być emerytowany detektyw Harry Bosch, pracujący nad nierozwiązaną dotąd sprawą, która spędza mu sen z powiek. Ballard wyrzuca go posterunku, ale prywatne śledztwo Boscha nie daje mu spokoju, co wywołuje w nim głębokie napięcie i złość. Emerytowany detektyw prowadzi śledztwo dotyczące śmierci piętnastoletniej Daisy Clayton, pracownicy seksualnej z ulic Hollywood, która została brutalnie zamordowana, a jej ciało porzucone na śmietniku jak zwykły śmieć. Ballard łączy siły z Boschem, żeby dowiedzieć się, co się stało z Daisy i postawić jej zabójcę przed sądem.

Znakomity, złożony policyjny kryminał. Bosch i Ballard, dwoje outsiderów ze skomplikowaną przeszłością, stanowią doskonały duet w tym najważniejszym punkcie długiej i wybitnej kariery laureata nagrody Edgara - Michaela Connelly'ego. Publishers Weekly Starred Review

Informacje dodatkowe o Ciemną nocą:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2022-10-12
Tytuł oryginału: Dark Sacred Night

Tagi: Kryminały detektywistyczno-policyjne

Kup książkę Ciemną nocą

Ciemną nocą - opinie o książce

Avatar użytkownika - allison
allison
Przeczytane:2022-10-29, Ocena: 5, Przeczytałam,

Książka ukazała się 12 października nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

Michael Connelly znany jest z takich bestsellerów jak ,,Prawnik z lincolna" oraz seria z detektywem Harrym Boschem. Jego powieści odznaczają się wartką, pełną zwrotów akcją, spiętrzonymi intrygami, wyrazistymi postaciami... Tak też jest w przypadku kryminału ,,Ciemną nocą".

Akcja rozgrywa się współcześnie w Hollywood.
Renee Ballard kiedyś pracowała w elitarnym Wydziale Rozbojów i Zabójstw Komendy Głównej Policji w Los Angeles. Po tym jak oskarżyła swojego przełożonego o molestowanie seksualne, wszczęto wewnętrzne śledztwo, po którym wylądowała na nocnych zmianach w komisariacie Hollywood. Niestety, jej ówczesny partner udał, że nie był świadkiem zajścia, więc mężczyzna wyszedł ze wszystkiego bez szwanku, a ona znalazła się na podrzędnym stanowisku.

Nie przestała jednak wykonywać swojej pracy rzetelnie. Jakby tego było mało, zajęła się z własnej inicjatywy niewyjaśnioną sprawą sprzed lat. Nagie i zmasakrowane ciało nastoletniej dziewczyny znaleziono wówczas w kontenerze na śmieci. Pozornie nierozwiązywalna zagadka intryguje Renee zwłaszcza po tym, jak odkrywa ona, że sprawę bada także emerytowany detektyw Harry Bosh.

Tych dwoje samotników poznaje się w nietypowych okolicznościach, ale szybko łączą siły, mając wspólny cel.
Udaje im się wpaść na kilka tropów i wykonują tytaniczną pracę, chcąc znaleźć zwyrodniałego mordercę. Problem z tym, że zagadki się mnożą, a Ballard ma na głowie także mnóstwo bieżących spraw.
Na ostateczne rozwiązanie trzeba poczekać, a ono naprawdę zaskakuje, co w przypadku kryminału okazuje się przysłowiową wisienką na torcie.

Poznając detektywistyczną pracę Renee i Harry'ego, śledzimy także inne śledztwa prowadzone przez kobietę oraz jej codzienne życie zawodowe i prywatne. Stopniowo dowiadujemy się też, dlaczego Bosch tak bardzo angażuje się w tę sprawę.
Dużo tu pobocznych wątków (a każdy z nich ciekawy), sporo informacji o wzajemnych relacjach między policjantami i o światku przestępczym.
Lubię takie połączenia, gdy w powieści kryminalnej przeplatają się opisy zawodowych i osobistych problemów śledczych.

Connelly dodatkowo eksponuje tu ważne, aktualne tematy. To na przykład problem przemocy seksualnej wobec kobiet, z którym spotykamy się nie tylko w patologicznych środowiskach, ale również w tzw. porządnych rodzinach.
To również seksizm w służbach mundurowych i panująca tam nieraz zmowa milczenia podyktowana opacznie rozumianą solidarnością płci. Prostackie dowcipy, dwuznaczne aluzje i propozycje, podszczypywanie, utrudnianie awansu, wreszcie codzienne poniżanie kobiet w tym świecie nie należy do rzadkości, co jest tym bardziej kuriozalne, że dzieje się to wśród policjantów, którzy powinni stać na straży prawa.

Właśnie za to cenię bestsellery Connelly'ego - za łączenie wątków kryminalnych i obyczajowych, które nie tylko podnoszą czytelniczą adrenalinę, ale również dają do myślenia.

Całość napisana jest barwnie, bardzo żywym językiem, w którym prosta, ale przekonująca narracja przeplata się z dynamicznymi, naturalnie wypadającymi dialogami.
Polecam z czystym sumieniem, ale ostrzegam - gdy zacznie się czytać, trudno oderwać się od lektury

BEATA IGIELSKA

Czarne echo
Michael Connelly0
Okładka ksiązki - Czarne echo

Los Angeles. W rurze kanalizacyjnej znaleziono ciało mężczyzny. Okazuje się, że detektyw Wydziału Zabójstw, Harry Bosch, zna denata. Służyli razem podczas...

Strach na wróble
Michael Connelly0
Okładka ksiązki - Strach na wróble

Jack McEvoy, dziennikarz kryminalny „Los Angeles Times” traci pracę. Zarząd daje mu dwa tygodnie na wyszkolenie swojej następczyni, młodej...