Ciężar atramentu

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2019-11-13
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788380159822
Liczba stron: 752
Tytuł oryginału: The Weight Of Ink

Ocena: 4.5 (2 głosów)

Laureatka prestiżowej nagrody literackiej NATIONAL JEWISH BOOK AWARD.

Fascynującą powieść historyczna o dwóch kobietach, które rozdzieliły stulecia, oraz o wyborach i poświęceniach, jakich są zmuszone dokonać, aby osiągnąć w życiu harmonię serca i umysłu.

Osadzona w Londynie lat sześćdziesiątych XVII wieku oraz współcześnie, powieść Ciężar atramentu splata losy dwóch kobiet o nieprzeciętnym intelekcie: Ester Velasquez, emigrantki z Amsterdamu, która na krótko przed epidemią dżumy zostaje skrybą niewidomego rabina, oraz Helen Watt, chorej profesor historii zafascynowanej spuścizną żydowską.

Poznajemy Helen, gdy ta zostaje poproszona przez byłego studenta o ocenę siedemnastowiecznych żydowskich dokumentów odnalezionych w jego domu podczas remontu. Helen zwraca się o pomoc do amerykańskiego doktoranta, Aarona Levy'ego - tyleż niecierpliwego, co czarującego - i wspólnie z nim podejmuje ostatnie naukowe wyzwanie, którym jest ustalenie tożsamości autora dokumentów, tajemniczego skryby podpisującego się ,,Aleph". Równolegle tę samą zagadkę usiłuje rozwikłać inny zespół historyków, więc Helen i Aaron muszą się spieszyć...

Tagi:

Kup książkę Ciężar atramentu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Ciężar atramentu

Powieści historyczne są bardzo magiczne, to co tam jest opisane zdarzyło się dawno temu i teraz z fascynacją możemy to odkrywać, przeszłość to też osoby, często niedocenione i zapomniane.
Londyn, lata sześćdziesiąte XVII wieku, młoda Ester Velasquez jest sierotą, został jej tylko brat który również z czasem ją zostawia, ostatecznie zostaje jej jedynie niewidomy rabin oraz jego gosposia, to z nimi spędza swoje dnie. Jest zachwycona tym że pewnego dnia zostaje skrybą rabina i ma dostęp do książek, uwielbia się uczyć ale w tamtych czasach dostęp do wiedzy mieli tylko mężczyźni a kobiety miały być tylko dodatkiem do nich.
Londyn, lata współczesne, chora Helen Watt zafascynowana żydami zostaje poproszona przez swojego dawnego studenta o zapoznanie się z siedemnastowiecznymi dokumentami które znalazł w swoim domu. Razem z młodym doktorantem Aaronem Levy chcą odkryć tajemniczą osobę, skrybę rabina podpisującego się pseudonimem "Alef".
Różnie stulecia, dwie kobiety, dwie historie, a może jedna?
Ta powieść ma w sobie coś magicznego, tajemnicę którą trudno rozwikłać, każda strona wciąga coraz bardziej i zmusza nas do refleksji.
Helen Watt pomimo tego że wydaje się być osobą niedostępną i arogancką, nosi w sobie historię która z niej zrobiła właśnie taką osobę, silną a zarazem kruchą, kiedy w jej życiu pojawia się Aaron, młody i przekorny mężczyzna nie jest dla niego miła ale widać że darzy go sympatią tylko tego nie pokazuje. Jest to bardzo fajny duet, starsza kobieta z ogromną wiedzą i szacunkiem do każdego słowa i on młody, nieokiełznany i ze świeżym spojrzeniem na świat.
Ta powieść jest tak piękna ze nie raz czytelnikowi zakręci się łza w oku, dwie piękne historie kobiet słabych, bezbronnych a jednocześnie silnych i hardych.
Pomimo tego że ta książka należy do tych grubszych, nie odczuje się tego ani przez chwilę a gdy się zakończy będziemy żałować że stron nie ma więcej. To jedna z tych historii które zapamiętamy na długo i chętnie będziemy do niej wracać.

Link do opinii
Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2020-03-20, Ocena: 4, Przeczytałem, Posiadam, 52 książki 2020,

"Ciężar atramentu" to dość grube tomisko ,bo ma ponad 740 stron ale w sumie czyta się ją bardzo szybko,Sama się sobie dziwię ,że tak szybko mi poszło ,bo powieści historyczne raczej nie są moja domeną.Zachwycił mnie jednak blurb książki no i to wydanie,które jest piękne.
Sama fabuła książki osadzona jest w dwóch okresach:współczesna oraz siedemnastowieczny Londyn.
We współczesnych latach poznajemy charyzmatyczną Helen,która jest "zafiksowana " na punkcie żydowskiej historii.To właśnie ona wraz z doktorantem Aaronem próbuje ustalić kto jest autorem siedemnastowiecznych dokumentów,które zostały przypadkiem odnalezione w domu byłego studenta Helen
Siedemnastowieczny Londyn-to historia Ester Valasquez,która zostaje skrybą rabina,Stanowisko to jest dość poważne ,chociażby z tego względu,że kobiety w tamtych czasach głownie zajmowały się dbaniem o ognisko domowe.Ester jednak była "ulepiona z innej giny".Była dużo ambitniejsza od swoich rówieśniczek i nie w głowie były jej zajęcia domowe.
"Ciężar atramentu" to doskonała powieść historyczna,która wciąga ,choć muszę przyznać,że nie łatwo było wgryźć się na początku.Trochę przeszkadzały mi zbyt dokładne i szczegółowe odwołania do historii Żydów i rozważania nad doktryna judaistyczną oraz ich spojrzeniem na otaczający świat,że czasami mówiłam sobie- Dosyć tego,za dużo.Zamykałam książkę i wietrzyłam głowę...Ale dotarłam do końca.
Trzeba przyznać,ze autorka dobrze przygotowała się do napisania tej powieści.Jest tu ogrom wiedzy,mnóstwo ciekawostek z życia codziennego XVII w.Londynu oraz historii Żydów a wszystko to napisane doskonałym językiem.
Jak potoczą się losy zbuntowanej Ester,czy Helen odnajdzie skrybę ukrytą pod pseudonimem "Alef" tego dowiecie się po przeczytaniu "Ciężaru atramentu',w którym tez odnajdziecie znaczenie tytułu powieści.Polecam

Link do opinii
Recenzje miesiąca
Człowiek w drodze
Alfred Sosgórnik
Człowiek w drodze
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Czarny Bałtyk
Maciej Paterczyk
Czarny Bałtyk
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Krzysztof Kochański
Wszyscy jesteśmy kosmitami
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Christian Albini, Asunta Steccanella
Wielki Post i Wielkanoc. Przewodnik
Pokaż wszystkie recenzje