Claude i Camille

Wydawnictwo: Bukowy Las
Data wydania: 2011-01-21
ISBN: 978-83-62478-12-5

"Opowieść jest cudowna, wzruszająca, napisana z delikatnością, niesłanie wciągająca i niemal całkiem prawdziwa. Czytajcie ją z albumem Moneta pod ręką, przygotujcie się na łzy i zachwyt." - Susan Vreeland

"Niezwykle absorbująca romantyczna historia namiętności Claude'a Moneta do malarstwa i do kobiety tak delikatnej jak nenufary, których urodę próbuje uchwycić na płótnie. Trudno mi było rozstać się z tą powieścią, a kiedy w końcu odłożyłam ją na bok, to tylko po to, by z większym zrozumieniem obejrzeć obrazy Moneta. Stephanie Cowell jest znakomitą pisarką." - Sandra Gulland

"Powieść, świetlista jak pejzaże Moneta, pokazuje czytelnikowi świat widziany oczyma wielkiego artysty i maluje oszałamiający obraz namiętnego młodego mężczyzny walczącego o to, by stać się tym, za kogo go dziś uważamy: giganta malarstwa impresjonistycznego." - Ellen Feldman

W połowie XIX w. młody Claude Monet postanowił, że woli cierpieć niewygody związane z życiem malarza aniżeli przejąć rodzinny interes. Wbrew ojcu, uzbrojony jedynie w marzenie, by stworzyć w sztuce nowy styl - wyruszył do Paryża. Tam jednak napotkał nieprzewidziane przeszkody: odrzucenie przez kręgi artystyczne, skrajną biedę, samotność. Na szczęście znalazł też szczerą przyjaźń z Renoirem, Ceazannem, Pissarrem, Manetem, Jeszcze ważniejsza jednak była miłość życia, Camille Doncieux, piękna paryżanka z wyższej sfery, która odrzuciła dobrobyt, by stanąć u boku niedocenionego malarza. Muza, najlepszy przyjaciel, namiętna kochanka i matka dwojga jego dzieci - Camille nie opuściła Moneta i nie zwątpiła w jego wielkość mimo niedostatku. Dzięki jej pięknej postaci i historii ich tragicznego związku powieść Stephanie Cowell to nie tylko żywy portret artysty i narodzin impresjonizmu, ale przede wszystkim romans najwyższych lotów.

AUTOR
Stephanie Cowell od dzieciństwa interesowała się historią i sztuką, w wieku 9 lat zaczęła pisać. Następnie porzuciła literaturę dla muzyki i śpiewu operowego, by za sprawą przekładu libretta opery Mozarta po latach powrócić do pisarstwa. Jest autorką pięciu powieści historycznych, z których ostatnia to Claude i Camille. Żona poety, matka dwóch dorosłych synów, mieszka w Nowym Jorku w pobliżu Metropolitan Museum i kolekcji obrazów impresjonistów.

Kup książkę Claude i Camille

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Claude i jego muza„Bazgroły dziecka mają w sobie naiwność, szczerość, która wywołuje uśmiech, ale ekscesy malarzy tej szkoły wzbudzają tylko wstręt i odrazę” – pisał krytyk Émile Cardon w „La Presse” nie wiedząc, że w kolejnych stuleciach wyśmiane obrazy będą stanowiły obiekt pożądania wyceniany na miliony dolarów. Impresjoniści wzięli swoją nazwę od obrazu „Impresja, wschód słońca” Moneta, a do przedstawicieli nurtu zaliczali się między innymi Pissarro, Degas, Berthe Morrisot, Sisley i Boudin. Ich malarstwo nie zgłębiało metafizycznych problemów, nie nawiązywało do Biblii czy nawet ówczesnej sceny politycznej, skupiając się raczej na ulotności chwili, nastroju, oświetleniu czy też kącie widzenia. Barwne plamy składające się na obraz udowadniały subiektywność, relatywność ludzkiej percepcji, czyniąc zarówno kolor, jak i formę autonomicznymi składnikami obrazu. Dzieła, zatrzymujące momenty jak w kadrze, dziś zachwycają, przyciągając tłumy do galerii na całym świecie i kusząc prywatnych kolekcjonerów. W połowie XIX wieku impresjoniści nie byli jednak na piedestale, a krytykowani i odrzucani przez organizatorów wystaw, marszandów, nierzadko przymierali głodem imając się różnych prac dorywczych.„Claude i Camille” Stephanie Cowell to opowieść o czołowym przedstawicielu impresjonizmu, czyli Monecie ...

Opinie o książce - Claude i Camille

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2015-03-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Książka opowiada o życiu Claude'a Monet a właściwie o tej części jego życia kiedy poznał, pokochał i żył ze swoja muzą, kochanką i żoną Camille Doncieux. Nie był to łatwy okres, pełen biedy i ubóstwa, zwątpienia, za to wśród przyjaciół, z którymi stworzył nowy trend w sztuce , impresjonizm. Przyjemnie napisana książka, opisująca Paryż końca XIX wieku.
Avatar użytkownika - frescoo
frescoo