Co, jeśli...?. Dlaczego strach i niepokój rządzą naszym życiem

Pytanie ,,Co, jeśli" kieruje naszym życiem i motywuje ludzi do działania. Co, jeśli zabrało nas na Księżyc i do świata cząstek elementarnych. Co, jeśli doprowadziło nas również do ludobójstwa i katastrofy gospodarczej.

Roland Paulsen, profesor socjologii odpowiada na wiele trudnych pytań, które zadają sobie niemal wszyscy na świecie:

Co, jeśli zrobimy za mało, by opanować COVID-19? Co, jeżeli zrobimy za dużo? Co, jeśli świat pogrąży się w kryzysie gospodarczym? Co, jeżeli nie wiem, że mam wirusa i przypadkiem przekażę chorobę moim najbliższym?

Do tych pytań dochodzą kolejne, które zadajemy sobie każdego dnia:

Co, jeśli zostawiłam włączone żelazko i mój dom spłonie? Co, jeśli wybrałam niewłaściwego partnera? Co, jeśli stracę pracę?

Zadając pytanie, ,,co, jeśli", nasz mózg kalkuluje ryzyko, wyobrażając sobie rzeczy, które mogą się przydarzyć, ale według autora nie jesteśmy obecnie przystosowani do życia w takiej niepewności. W ciągu ostatniej dekady liczba ludzi z depresją wzrosła na całym świecie o 20 procent, a depresja jest niechlubnym numerem jeden na liście przyczyn słabego zdrowia ludzkości.

Nie zawsze tak było. Co się zmieniło? Teoretycznie sytuacja finansowa globalnie cały czas się poprawia, podobnie jak warunki życia. Jednak poziom lęku stale wzrasta i ludzie nieustannie zadają sobie pytania: ,,co, jeśli".

Książka Rolanda Paulsena jest porywająca - to nie tylko spojrzenie na kulturową i historyczną ewolucję lęku, ale także wezwanie do działania, by walczyć ze społeczną epidemią.

Roland Paulsen

(ur. 1981) jest szwedzkim profesorem socjologii. Wykłada na Uniwersytecie w Lund. Jest autorem kilku książek. Napisał m.in. Empty Labor (Pusta praca), gdzie wyjaśnia dlaczego jedni pracują mniej, po podczas gdy inni cierpią z powodu stresu i nadmiaru pracy. Regularnie pisuje artykuły do szwedzkiej prasy.

Informacje dodatkowe o Co, jeśli...?. Dlaczego strach i niepokój rządzą naszym życiem:

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2021-05-05
Kategoria: Poradniki
Tytuł oryginału: Tänk om

Tagi: Umysł ciało duch bóg

Kup książkę Co, jeśli...?. Dlaczego strach i niepokój rządzą naszym życiem

Co, jeśli...?. Dlaczego strach i niepokój rządzą naszym życiem - opinie o książce

Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2023-05-17, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2023,

Książka zupełnie inna niż się spodziewałam, choć w sumie sama już nie wiem, co to było.
Dostałam za to bardzo interesujące psychologiczne i socjologiczne studium lęku i związanych z nim problemów, które borykają współczesnych ludzi. Nie miałam pojęcia, że te problemy, które dziś są na porządku dziennym, przed rewolucją przemysłową prawie ludzi nie dotykały. Dlaczego? A, to warto przeczytać samemu.
Naprawdę jest to ciekawa pozycja, którą polecam serdecznie każdemu, kto jest głodny wiedzy na temat ludzi jako społeczeństwa oraz jako jednostek.