Co kryje Twoje imię?

Publikacja wydana w ponad 20 krajach świata! Bohaterami tej sensacyjnej powieści są dwie niezwykłe postaci: spodziewająca się dziecka Sandra oraz mocno starszy Julian. Sandra zamieszkuje w nadmorskiej miejscowości w domku należącym do siostry. Julian przybył niedawno z Argentyny na wezwanie swojego starego przyjaciela, Salvy, jak on sam byłego więźnia obozu zagłady w Mauthausen. Narracja jest prowadzona naprzemiennie przez Juliana i Sandrę: każde z nich opisuje wydarzenia, własne przeżycia, opinie i uczucia. Dzięki temu widzimy, jak zmienia się Sandra. poznajemy też zatajane przez Juliana fakty , czujemy coraz mroczniejszą i pełną napięcia atmosferę powieści, historię grozy bez elementów nadprzyrodzonych, gdzie czyhające zło jest coraz groźniejsze. A złem tym są też odsłaniane fakty o ukrywających się zbrodniarzach nazistowskich prowadzących dostatnie życie w najpiękniejszych regionach Hiszpanii dzięki majątkom zrabowanym w podbitej Hiszpanii.

Informacje dodatkowe o Co kryje Twoje imię?:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2014-11-05
ISBN: 978-83-11-13513-0

Kup książkę Co kryje Twoje imię?

Co kryje Twoje imię? - opinie o książce

Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
"Zło nie wie, że jest złem, dopóki ktoś nie zerwie mu maski dobra". Temat ukrywania się nazistowskich zbrodniarzy po II wojnie światowej, którzy dzięki zrabowanym majątkom, mogli wieść dostatnie życiu w spokoju - rozpala ludzkie sumienia do dnia dzisiejszego. Jak bowiem przejść obojętnie nad taką niesprawiedliwością dziejową, ukazującą bezlitosną prawdę - w naszym świecie o zadośćuczynienie wyrządzonych krzywd bardzo trudno. I tego właśnie tematu podjęła się hiszpańska pisarka, która w fabularyzowany sposób ukazała skalę problemu niemożności ukarania nazistowskich oprawców po zakończeniu wojny. Clara Sánchez to hiszpańska pisarka urodzona w 1955 w Guadalajarze, z wykształcenia filolog, wykładowczyni literatury hiszpańskiej. Jej twórczość cieszy się uznaniem krytyków i czytelników. W 2013 r. jej książka "El cielo ha vuelto" zdobyła prestiżową nagrodę Premio Planeta. Z kolei "Skradziona" utrzymywała się na listach bestsellerów przez wiele miesięcy. Powieść "Co kryje twoje imię?" otrzymała dwie nagrody, w tym najstarszą nagrodę literacką w Hiszpanii. Sandra będąc w ciąży i na swoistym rozstaju dróg, zamieszkuje chwilowo domek siostry w nadmorskiej miejscowości. Pewnego dnia, na plaży poznaje parę uroczych staruszków z Norwegii, z którymi się zaprzyjaźnia. Frederik i Karin okazują jej bowiem sporo serca i uwagi, dzięki czemu zdobywają wdzięczność i sympatię dziewczyny. W tym samym czasie z Argentyny do Hiszpanii, na wezwanie przyjaciela przyjeżdża Julián - osiemdziesięcioletni były więzień obozu zagłady w Mauthausen. Gdy Sandra poznaje Juliána, na jaw wychodzi mroczna tajemnica Norwegów, którzy nie są jedynymi, prowadzącymi podwójne życie w tej okolicy. "Co kryje twoje imię?" to szokująca, fabularyzowana powieść pokazująca prawdę o powojennym rozliczeniu się świata ze zbrodniarzami wojennymi. Chyba każdy czytelnik z przeciętną wiedzą o współczesnej historii wie, że wielu nazistowskim oprawcom udało się uniknąć sprawiedliwości, poprzez ucieczkę głównie do krajów Ameryki Południowej. Ludzie ci najczęściej dożywali i dożywają nadal spokojnie starości pod zmienionym nazwiskiem, unikając zupełnie jakiejkolwiek odpowiedzialności za swoje haniebne czyny. Clara Sánchez co prawda umiejscawia akcję swojej książki w Hiszpanii, ale poza tym wszystkie elementy są takie same - para staruszków o nieposzlakowanej opinii żyje sobie w dobrobycie, ciesząc się z każdego dnia swojej wolności. Tymczasem ich przeszłość to czyny, jakie do tej pory budzą grozę. Wyobraźcie więc sobie, że poznajecie takie urocze starsze małżeństwo i nagle dowiadujecie się, że to naziści, o których uczyliście się na lekcjach historii, a którzy mają na sumieniu wiele istnień ludzkich. Nieprawdopodobny scenariusz? Hiszpańska pisarka udowadnia, że niekoniecznie, bowiem tacy ludzie nadal się ukrywają, będąc obecnie u schyłku swojego życia. Muszę przyznać, że z wielkim zaciekawieniem obserwowałam zachowanie Sandry, która po poznaniu prawdy musiała przewartościować swoje życie. Clara Sánchez miała naprawdę nietuzinkowy pomysł na swoją książkę i za to chylę jej czoła. Warto wspomnieć, że postacie większości zbrodniarzy wojennych, jakie pojawiają się w fabule powieści to postacie fikcyjne i jednocześnie pierwowzory prawdziwych nazistów. Ludzi, którzy po wojnie zyskiwali szacunek lokalnych społeczności, co kompletnie nie mieści mi się w głowie. Co ciekawe, w książce znajdziecie także jednego bohatera - Ariberta Heima, który był autentyczną postacią, nazywaną przez swoje ofiary "Doktorem Śmierć". Temu naziście udało się ukrywać przez długie lata, sprawiając wrażenie bardzo dobrego człowieka. Clarze Sánchez natomiast udało się wykreować mocno realistyczne portrety zbrodniarzy, dzięki czemu czytanie o ich powojennych losach powoduje gęsią skórkę na całym ciele. Autorka pokusiła się o trafiony zabieg w postaci dwutorowej narracji głównych bohaterów - Sandry i Juliána. Dzięki temu czytelnik ma możliwość spojrzenia na kwestię braku rozliczeń z przeszłością przez dwie strony - osoby bezpośrednio pokrzywdzonej przez wojnę i przedstawicielki obecnego pokolenia, które o tych okropnych czasach czytało jedynie w książkach. Takie dwutorowe spojrzenie w tego typu powieści, skłania do przemyśleń i konfrontowania różnorodnych argumentów. Muszę również podkreślić, iż kreacja Juliána była mi o wiele bardziej bliższa niż Sandry, która nie do końca mnie przekonała swoją filozofią życiową. "Co kryje twoje imię?" to proza trudna, ukazująca dylematy dotyczące niezakończonych rozliczeń z przeszłością. To historia, która poraża swoim realizmem i wyzwala morze emocji. Nie znajdziecie tutaj wartkiej akcji, ani jej nagłych zwrotów. To powieść w którą czytelnik zanurza się powoli, odkrywając mroczne tajemnice ludzkich dusz. Polecam.
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2015-01-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,

Demony przeszłości, tej najtrudniejszej i najokropniejszej, nigdy nie umierają. Zapadają jedynie w sen, letarg, stan oczekiwania.., by po latach ponownie się przebudzić i dać o sobie znać. I to wcale  nie koniecznie przebudzić w życiu osób bezpośrednio z nimi powiązanymi, lecz najzupełniej obcymi, niewinnymi, zwykłymi, którzy po prostu mieli to nieszczęście znaleźć się w nieodpowiednim miejscu, czasie i towarzystwie..Takimi demonami są bez wątpienia echa drugiej wojny światowej, nazizmu i faszyzmu, ludzkiej eksterminacji.. Jak bardzo potrafią one ingerować w życiu współczesnych Europejczyków, jak mocno zmieniać ich codzienny świat i jak strasznie ranić.. - o tym opowiada najnowsza powieść hiszpańskiej mistrzyni pióra Clary Sanchez, której to tytuł brzmi "Co kryje Twoje imię".

Bohaterami tej historii są Sandra i Julian - ludzie których z pozoru wszystko dzieli, a których to połączy krwawa historia sprzed dziesięcioleci..Ona jest młodą kobietą, która po zajściu w ciąże postanawia porzucić całe swoje dotychczasowe życie, przenieść się na wschodnie wybrzeże do domu siostry i tam spróbować odnaleźć swoje właściwe miejsce w życiu. On jest blisko 80-letnim mężczyzną, który przybył do Hiszpanii z dalekiej Argentyny na wezwanie swojego przyjaciela, Salvy. Julian ma za sobą wielce traumatyczne przeżycia wojenne związane z pobytem w obozie zagłady w Mauthausen, które na zawsze odmieniły całe jego dalsze życie. Historia ta  rozpoczyna się jednak od pewnego przypadkowego spotkania Sandry z parą starszych i sympatycznych Norwegów spacerujących po plaży, którzy okazują się niej niezwykle uczynnymi i pomocnymi przyjaciółmi, a nawet kimś na wzór ukochanych dziadków..Jednak wraz z pojawieniem się Juliana i jego przejmującej opowieści, ten bajkowy obraz zaczyna przybierać barwy najokropniejszego i najbardziej przerażającego koszmaru..

"Co kryje Twoje imię" to moje drugie spotkanie z twórczością Clary Sanchez, które ponownie mogę uznać za jak najbardziej udane. Poprzednia książka tej autorki - "Skradziona", była świetną mieszanką sensacji, literatury faktu i powieści obyczajowej. W przypadku niniejszej książki ponownie mamy do czynienia z bardzo umiejętnie i inteligentnie skonstruowaną fabułą łączącą w sobie te trzy powyższe gatunki literackie, wzbogacając ją dodatkowo o elementy thrillera. Tym razem bowiem oprócz napięcia, szoku i wzruszeń towarzyszy Nam także jak najbardziej autentyczny strach w swojej naturalnej, czysto ludzkiej postaci. Książka ta stanowi potwierdzenie niezwykłego talentu tej hiszpańskiej autorki jak i również tego, iż historia zawsze będzie stanowić najlepszą i niekończącą się kopalnię pomysłów na dobrą powieść literacką. Naprawdę cieszę się z tego powodu, iż kolejna książka tej pisarki trafiła do Polski i do polskich czytelników, gdyż spotkanie z twórczością Clary Sanchez, to także spotkanie z innym spojrzeniem na współczesną literaturę.

Powieść ta, to tak naprawdę historia o dwojgu życiowych rozbitkach, uwikłanych w mroczną historię sprzed lat, której finał okaże się niezwykle tragiczny dla każdego z Nich. Ona jest młoda, piękna, skrzywdzona przez mężczyznę i przerażona tym, co przyniesie jej los. On jest równie mocno, choć zupełnie inaczej, skrzywdzony przez życie i przeszłość, ukierunkowany na zemstę i poszukiwanie sprawiedliwości za wszelką cenę. Równie samotni, nieszczęśliwi i pragnący odmienić swoje życie, choć jednocześnie nie wiedzący jak tego dokonać. Ich spotkanie to początek zmian, nie koniecznie na lepsze, ale mimo wszystko bardzo potrzebnych Im obojgu, które to stanowią swego rodzaju punkt zwrotny w ich dotychczasowym życiu. Relacje łączące tych dwojga życiowych rozbitków są bardzo trudne do określenia, oparte na pewno na miłości, przyjaźni, trosce, ale także i nostalgii za tym, co na zawsze zostało już utracone. Studium osobowości tych postaci oraz rodzącej się i ewoluującej więzi pomiędzy nimi, to mistrzowska próbka talentu pisarskiego Clary Sanchez, a dla Nas czytelników niezwykle emocjonalna i interesująca przygoda z tym hiszpańskim, literackim światem..

Na uwagę zasługuje sposób prowadzenia opowieści przez autorkę, która prezentują Nam tę historię z dwóch perspektyw - Sandry i Juliana. Naprzemiennie każde z nich toczy swoją opowieść, opisując Nam nie tylko to co widzi, czuje i czego jest świadkiem, ale także odwołuje się do wspomnień ze swojego życia. W zasadzie to można pokusić się o stwierdzenie, iż są to zupełnie dwie różne opowieści, traktujące co prawda o tym samym, ale w tak odmienny i inny sposób, że można by czytać i poznawać je zupełnie odrębnie. To naprawdę niewiarygodne i mocne doznanie emocjonalne, oparte na konfrontacji tak bardzo odmiennych ludzkich spojrzeń na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Odmiennych nie tylko w związku z różnicą płci, charakterów, pochodzenia.., ale przede wszystkim wieku. I to chyba właśnie ten konflikt pokoleń najbardziej uderza w relacjach tych dwojga bohaterów, dla których historia i związane z nią bestialstwa odgrywają zupełnie inną rolę i znaczenie w ich życiu..

Książka ta jest napisana w bardzo mądry, przystępny, intrygujący ale także i emocjonujący sposób. Tym samym lektura tej powieści może zainteresować nie tylko czytelnika poszukującego czystej rozrywki o sensacyjno - kryminalnym charakterze, ale także i tego odbiorcę, dla którego najważniejsze są ludzkie losy, emocje, prawda o świecie. Muszę przyznać tutaj, że  chyba nie umiałabym w tym konkretnym przypadku oddzielić od siebie  tych dwóch wątków i tym samym wskazać, który z nich - sensacyjny czy emocjonalny, był tutaj dla Mnie ciekawszy, ważniejszy i bardziej porywający. Świadczy to o naprawdę świetnie wykonanej pracy przez autorkę, która potrafiła dokonać tej niezwykle trudnej sztuki w warsztacie pisarza, jaką to jest spowodowanie tego,  by ludzkie emocje stały w jednym rzędzie z pokaźną dawką sensacji i grozy.. Jeśli zaś o owej grozie już mowa, to naprawdę dawno już nie spotkałam takiej książki, która wzbudzała by we Mnie tak mocne i wyraźne poczucie strachu i zagrożenia, wynikające z jak najbardziej naturalnych i zwykłych czynników. Tutaj straszni i przerażający są ludzi i ich czyny.., znacznie bardziej niż nie wiadomo jak wymyślne czynniki nadprzyrodzone..

Dialogi, konstrukcja zdań oraz sposób prowadzenia narracji stoją tutaj na bardzo wysokim poziomie. Czytając tę książkę nie można nie dać się porwać w pełni tej opowieści, która zmusza czytelnika do wtopienia się w tę historię i ten hiszpański krajobraz. Znajdziemy tutaj kilka kluczowych zwrotów akcji, kulminacyjnych punktów napięcia, zaskakujących obrotów sytuacji.., ale także i pokaźną dawkę powolnej, leniwej i spokojnej narracji o zwykłym ludzkim życiu. To mądre i ciekawe połączenie tak różnych form i temp toczącej się opowieści, które czyni tę książkę bardzo nieprzewidywalną i wielo formatową. Osobiście uwielbiam tego typu książki, które zaskakują czytelnika nie tylko swoją fabułą, ale także i konstrukcją.

Druga powieść Clary Sanchez, jaka zagościła na półkach polskich księgarni, z pewnością jest bardziej przystępną i zrozumiałą dla rodzimego czytelnika. W odróżnieniu od "Skradzionej" porusza ona bowiem tematykę doskonale znaną Nam wszystkim, czyli okrucieństwa drugiej wojny światowej, holokaustu, ścigania nazistowskich zbrodniarzy wojennych. My, Polacy doskonale rozumiemy te zagadnienia i chyba jak mało który naród na świecie, wiemy o nich naprawdę dużo..Oczywiście Pani Clara nie była by sobą, gdyby raz jeszcze nie opowiedziała Nam w swojej książce o Hiszpanii dnia "wczorajszego" i Hiszpanii dnia "dzisiejszego". To bardzo ciekawa i inteligentna lekcja o tym, jak wygląda życie w tym kraju, z jakimi problemami zmagają się jego mieszkańca oraz jakie demony przeszłości nie dają Im o sobie zapomnieć..Truizmem będzie zapewne to stwierdzenie, że książki Clary Sanchez mówią Nam o Hiszpanii i Hiszpanach więcej, niż najlepszy przewodnik po tym kraju.., jednak owo zdanie jest po prostu jak najbardziej prawdziwe i uzasadnione.

"Co kryje Twoje imię" to świetnie skonstruowana opowieść sensacyjno - obyczajowa, która z pewnością zaciekawi każdego czytelnika poszukującego w literaturze ambitnych historii. Lektura tej książki to nie tylko przyjemność i literacka radość, ale także niezwykle wymowna rozmowa autora z czytelnikiem o tym, co w życiu człowieka jest i co powinno być tak naprawdę najważniejsze..Polecam tę książkę i życzę jak największych emocji i wrażeń z lektury:)

Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2015-01-02, Ocena: 5, Przeczytałam,
Skradziona
Clara Sanchez0
Okładka ksiązki - Skradziona

MIĘDZYNARODOWY BESTSELLER, PONAD 300 000 SPRZEDANYCH EGZEMPLARZY! Pewnego dnia w teczce z dokumentami, do której dzieci nie powinny zaglądać, Weronika...

Widok z nieba
Clara Sanchez0
Okładka ksiązki - Widok z nieba

Patricia to modelka, która mimo młodego wieku odniosła ogromny sukces. Z pozoru wszystko układa się po jej myśli, a ona sama wmawia sobie, że jest bardzo...