Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji

Pocieszne wombaty były wielkie jak nosorożce, hipopotamy i wieloryby mają tego samego pradziadka, a rekiny prawie wcale nie różnią się od swoich przodków żyjących miliony lat temu.

Tak, tak, to wszystko prawda (choć może trudno w to uwierzyć). Jakie jeszcze sekrety skrywa historia ewolucji?

Informacje dodatkowe o Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji:

Wydawnictwo: Adamada
Data wydania: 2018-10-11
Kategoria: Dla młodzieży
ISBN: 978-83-8118-015-3
Tłumaczenie: Agnieszka Liszka-Drążkiewicz
Ilustracje:Román García Mora

Kup książkę Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji

Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji - opinie o książce

Jakie zwierzę jest najbliższym żyjącym obecnie krewnym tyranozaura?

Autorkami książki są pracownice Muzealnego Stowarzyszenia Dydaktycznego w Mediolanie prowadzącego działalność edukacyjną (Cristina M. Banfi, Cristina Peraboni, Rita Mabel Schiavo). Rysunki stworzył biolog (Román García Mora) specjalizujący się przede wszystkim w paleontologicznych rekonstrukcjach dinozaurów, za co otrzymał wiele międzynarodowych nagród (zdecydowanie na nie zasłużył!).

We wstępie czytamy, że żaden gatunek nie istnieje wiecznie, a wymieranie może być gwałtowne (w efekcie zadziałania jakiegoś konkretnego wydarzenia) lub stopniowe. Zawsze jednak stwarza ono możliwości rozwoju nowym formom życia. Nieznane wcześniej gatunki nie rodzą się tak po prostu, ale powstają na drodze ewolucji...

"Lew workowaty", "krokodyl naleśnik", megalodon, megaterium, deinozuch, meganeura, smilodon, archeopteryks - to tylko nieliczne z przedstawionych w książce gatunków. Każdy z nich skrywa wiele tajemnic, ale naukowcy dzięki nowym znaleziskom i trwającym badaniom stale odkrywają wcześniej nieznane fakty, które pozwalają nam lepiej poznać i zrozumieć to, jak wyglądały i w jakich warunkach na co dzień funkcjonowały dawno wymarłe organizmy.

Teksty znajdujące się pomiędzy rysunkami są krótkie i konkretne. Zdania są zrozumiałe i wraz z rysunkami tworzą całość, która sprawia, że nawet maluchy są zafascynowane.

Największe (moim zdaniem) atuty publikacji to niesamowite ilustracje, zestawienia ze sobą spokrewnionych gatunków wymarłych z aktualnie żyjącymi (warto zwrócić uwagę na różnice w ich rozmiarach, porównania budowy szkieletów i zębów), czcionka (która wywołała sentymentalne wspomnienia związane z maszyną do pisania już nieżyjącego dziadka), liczne ciekawostki i... niedosyt informacji, który skłania do poszukiwania nowych wiadomości.

Wiecie, że:
- istniały ważki wielkości współczesnej mewy?
- paleontolodzy sądzą, że dawniej żyło ponad 350 gatunków trąbowców, a dziś tę grupę reprezentują zaledwie 3 gatunki słoni?
- mamutak znosił jaja mające ponad 37 cm i ważące 12 kg?! - nie, nie chodzi o mamuta!!! 😉

Chcecie zobaczyć zachwyt i niedowierzanie w oczach dzieci? Wystarczy dać im do rąk książkę "Co ma kura z jaszczura? Wielka księga ewolucji".

Wiecie, jakie zwierzę jest najbliższym żyjącym obecnie krewnym tyranozaura i jakie dowody na to wskazują?

Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2018-11-20, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2018,

No właśnie... Co ma kura z jaszczura? Jesteście ciekawi? :D
To zajrzyjcie o tutaj, a być może poznacie odpowiedź na to pytanie ^_^