Co nam dają algorytmy?

Ocena: 6 (1 głosów)

Co nam dają algorytmy?

Jeszcze do niedawna rzeczywistość zapośredniczona przez komputerowe algorytmy wydawała się scenariuszem rodem z science fiction. Dziś nie możemy się bez nich obejść: pozwalają czuć się zrozumianym, oferują rozrywkę i pomoc w robieniu zakupów czy sprzątaniu domu.

Do rewolucyjnej przemiany doprowadziło upowszechnienie Internetu i mediów społecznościowych. Skrócił się dzięki temu dystans do źródeł wiedzy, rozwinęły się nasze możliwości poznawcze, lecz jednocześnie pogłębiły się istniejące podziały, a tzw. bańki społecznościowe budują nam wypaczony obraz świata. Maszynowe uczenie się preferencji udostępnianych w sieci przez użytkowników przekłada się zarówno na nasze wybory konsumenckie, jak i decyzje polityczne. Związek z algorytmami to historia skomplikowanej przyjaźni, która jak każda relacja zmienia nas samych.

Co zyskaliśmy dzięki algorytmom? W jakim stopniu wpływają one na nasz światopogląd? Kiedy technologia dyskryminuje, a kiedy wyzwala? Czym przyciąga nas TikTok?


Odpowiadają: Jan Jęcz, Michał R. Wiśniewski, Ewa Drygalska, Łukasz Lamża i Dominika Słowik


Ponadto w numerze:

Pułapki geopolityki, czyli biznes zamiast nauk społecznych

Graeber i Wengrow: świat może być lepszy, niż sądzimy

Geniusz, obibok, prorok. David Foster Wallace i potęga literatury

Felietony Olgi Gitkiewicz, Filipa Springera i Janusza Poniewierskiego

Piotr Oczko o malarce, na punkcie której oszalał cały świat w XIX w.

Stacja: literatura - opowiadanie Marcina Oskara Czarnika

Informacje dodatkowe o Co nam dają algorytmy?:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-10-01
Kategoria: Czasopisma i magazyny
ISBN: 5902490419599
Liczba stron: 120
Język oryginału: polski

więcej

Kup książkę Co nam dają algorytmy?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Co nam dają algorytmy? - opinie o książce

Avatar użytkownika - przyrodaz
przyrodaz
Przeczytane:2022-12-05, Ocena: 6, Przeczytałam,

,,Jeszcze do niedawna rzeczywistość zapośredniczona przez komputerowe algorytmy wydawała się scenariuszem rodem z sience fiction. Dziś nie możemy się bez nich obejść: pozwalają czuć się zrozumianym, oferują rozrywkę i pomoc w robieniu zakupów czy sprzątaniu domu".

,,Algorytmy to po prostu zestaw instrukcji krok po kroku, które należy wykonać w sposób mechaniczny, aby osiągnąć pożądany rezultat."

Ten miesięcznik przeraził mnie chyba najbardziej. Uświadomił mi, że to algorytmy kierują naszym życiem, a nie my. Jesteśmy społeczeństwem tak bardzo uzależnionym od mediów społecznościowych, że przykładowy dzień bez internetu jest dla nas straconym. Nagle człowiek czuje się zagubiony i nie wie co ma ze sobą zrobić. Pójdzie wszędzie tam, gdzie jest internet, nawet nie patrząc na konsekwencje. Algorytmy przejmują całe nasze życie, gdyż to one robią za nas zakupy, same sugerują nam produkty, które możemy zakupić i to one odpowiadają na nasze pytania dotyczące chorób, bądź leków. Bo czy ktokolwiek kiedyś się zastanowił, czy informacje z internetu na temat leku mogłyby być nieprawdziwe?
Przeczytałam tutaj o bardzo mądrym porównaniu Facebooka do Instagrama i TikToka. I jak kto ktoś kiedyś powiedział ,,Póki nie było internetu, tylko rodzina wiedziała żeś głupi". Ja sama tą ostatnią platformę założyłam tylko po to, by go czasem pooglądać. Bardzo zdziwił mnie fakt, że zaczęły mnie obserwować różne osoby, choć nie zamieściłam tam niczego, prócz komentarzy. Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego samo komentowanie wprawiło w ruch taki obrót sprawy, to tym bardziej trzeba ten artykuł przeczytać. Wiele zwykłych zachowań, które według nas były nic nie znaczące sprawiły, że niektóre osoby musiały uciekać z kraju. Niekiedy się zapomina, że to, co się tam zamieści, zostaje już na zawsze. Znalazłam tam również bardzo ciekawą rzecz i jej długi opis. Brzmiała ona mniej więcej tak, że każdy z nas ma wpływ nie tylko na siebie, ale i innych. Trzeba pamiętać, że świat wciąż należy do nas, a nie my do niego.

Link do opinii
Inne książki autora
Rebelianckie więzienie
autor zbiorowy0
Okładka ksiązki - Rebelianckie więzienie

W szóstym tegorocznym numerze dwumiesięcznika znajdzie się opowieść "Rebelianckie więzienie", pochodząca z serii "Star Wars", głównego gwiezdnowojennego...

Tajemnica Neptuna: Gdańskie opowiadania kryminalne
autor zbiorowy0
Okładka ksiązki - Tajemnica Neptuna: Gdańskie opowiadania kryminalne

Pięciu autorów, pięć opowiadań, pięć zbrodni: wyrafinowane zabójstwo sprzed lat, tajemnicze zniknięcie uczennicy, głowa znaleziona na trawniku, niezwykle...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy