Książka ta jest owocem własnych odkryć autorki, która połączyła w niej pasję naukowca neurobiologa z ciekawością i troskliwością matki, zainteresowanej rozwojem dziecka niemal od chwili poczęcia. Jest to swego rodzaju naukowa odyseja, podczas której Lise Eliot starała się odtworzyć i nakreślić sposób, w jaki formuje się mózg dziecka oraz konsekwencje tego dla każdej z pojawiających się zdolności umysłowych. Zamieszczone tu informacje są szczegółowe, ale zrozumiałe dla czytelnika bez przygotowania naukowego.

Informacje dodatkowe o Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg i umysł w pierwszych pięciu latach życia:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2003 (data przybliżona)
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7278-032-4
Tytuł oryginału: What's going on in there?
Tłumaczenie: Andrzej Jankowski

Kup książkę Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg i umysł w pierwszych pięciu latach życia

Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg i umysł w pierwszych pięciu latach życia - opinie o książce

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2016-07-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Znakomita, bardzo interesująco i rzetelnie napisana książka na temat rozwoju małego dziecka od strony neurologicznej. Autorka nie podaje informacji "wyssanych z palca", wszystkie podparte są naukowymi badaniami oraz opatrzone przypisami. Niestety opracowania niektórych tematów są już nieaktualne (mi najbardziej rzuciło się to w oczy w rozdziałach dotyczących okresu prenatalnego oraz badań diagnostycznych) - i to jedyny mankament, ale nie ma co się dziwić, skoro książka powstawała w latach '90 dwudziestego wieku, a medycyna jest jedną z szybciej rozwijających się dziedzin. Książka przypomina tak słynne eksperymenty jak "matka druciana - matka pluszowa" czy wyniki obserwacji dzieci odizolowanych we wczesnym dzieciństwie od ludzkiej społeczności, co pozwoliło ustalić okresy krytyczne dla zdobycia pewnych podstawowych umiejętności. Znajdziemy tu schematy mózgu, poznamy rolę płatów czołowych oraz zależność pomiędzy nimi, a zachowaniami agresywnymi, prospołecznymi, itp. Dowiemy się jakie substancje, hormony, zabiegi mechaniczne i bodźce oraz w jaki sposób wpływają na rozwijający się mózg, na tworzące się dendryty oraz jak ten rozwój stymulować. Mózg, zwłaszcza do trzeciego roku życia, jest niezwykle plastyczny, co jest jednym z bardziej fascynujących zjawisk - widać to między innymi na przykładach: operacji usunięcia jednej półkuli we wczesnym dzieciństwie, a także zdolności tzw. "sawantycznych idiotów" oraz kompensacyjnego wyostrzenia zmysłów u np. ludzi niewidomych od urodzenia. Kolejnym dużym plusem książki jest strona techniczna - podział na rozdziały (rozwój motoryczny, językowy, itd.), dzięki którym udało się uniknąć chaosu. POLECAM.
Avatar użytkownika - milord
milord
Przeczytane:2019-01-30, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2019,

Książka ciekawa, napewno warta przeczytania aczkowlwiek nie jest to tzw. must have.. Dane przestarzałe - autorka opiera się na badaniach wykonywanych w 1990,  eksperymentach z 1989, 1994 ... No proszę Was mamy 2019 rok ... Szok. I jak dla mnie trochę nudne, gdyż jestem biologiem i opisy mózgu mnie nużyły. Ale nie mnie oceniać, jak odbiorą ją laicy. Minus jedynie za powoływanie się na nieaktualne już wyniki badań. Książka może i była super ale w 1994. Niestety teraz już straciła na wartości. Niemniej jednak mając dziecko - warto sięgnąć i przeczytać. Książki zawsze warto czytać! 4/6

Avatar użytkownika - karolinas
karolinas
Przeczytane:2014-10-19, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Różowy mózg, niebieski mózg
Lise Eliot0
Okładka ksiązki - Różowy mózg, niebieski mózg

W ciągu ostatnich dziesięcioleci słyszeliśmy wiele o wrodzonych różnicach między chłopcami i dziewczynkami, lecz Lise Eliot twierdzi, że różnice...