Co to za święty? Sztuka czytania obrazów. Słownik ikonografii

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2018-10-19
Kategoria: Encyklopedie, słowniki, leksykony

Pobożność chrześcijańska zawsze była wspomagana „świętymi wizerunkami” – od prostych ilustracji malowanych na ścianach katakumb do genialnych wyobrażeń wielkich mistrzów, pokazujących charakterystyczne cechy świętych lub zdarzenia, w których brali oni udział w historii. Jak na przykład opowiedzieć o Ojcu Pio nie pokazując stygmatów albo o św. Sebastianie bez ukazania strzał – tak wymownych znaków, w tak skondensowany sposób przedstawiających kwintesencję ich świętego życia…

W leksykonie znalazło się kilkaset sylwetek osób wyniesionych do chwały ołtarzy. Zestawienie świętych bazuje na katalogach uznanych przez Kościół. Każdej postaci towarzyszy krótka biografia, data wspomnienia liturgicznego oraz fotografie – reprodukcje dzieł sztuki wybitnych artystów, którzy na przestrzeni stuleci chrześcijaństwa utrwalali wizerunki świętych i błogosławionych. Wykaz symboli ikonograficznych i atrybutów ułatwiających identyfikację świętych. Zakres spraw, chorób i problemów (także nazwy miejscowości, regionów i państw), w których poszczególni orędownicy się „specjalizują”.

Odbiorcy

– wszyscy interesujący się sztuką

– miłośnicy hagiografii

– pragnący intensywniej uczestniczyć w tajemnicy świętych obcowania

Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę

Olbrzymie dziedzictwo ikonograficznych przedstawień osób wyniesionych do chwały ołtarzy oraz klucz właściwego ich rozumienia stanowi zasadniczą składową leksykonu hagiograficznego, który właśnie spoczywa w Twoich, Czytelniku, rękach. Mistrzowskie dzieło Ino Chisesi czyni świat świętości przejrzystym, rozszyfrowuje jego symbolikę, przywraca prawdziwą tożsamość mieszkańcom chwały nieba.

Kup książkę Co to za święty? Sztuka czytania obrazów. Słownik ikonografii

Opinie o książce - Co to za święty? Sztuka czytania obrazów. Słownik ikonografii

Lepsza niż mi się wydawała. Nie tylko są reprodukcje ze świętymi, ale krótkie biografie, atruuty oraz kogo jest dany święty opienunek. Z przyjemnością przeczytałam niniejszą pozycję.

Sekret Heleny
Lucinda Riley;