Columbine. Masakra w amerykańskim liceum

Arcydzieło true crime o najgłośniejszej szkolnej strzelaninie.

Eric Harris i Dylan Klebold wyglądali na zwykłych licealistów. Chodzili do szkoły na przedmieściach Denver, umawiali się z dziewczynami – lub próbowali je podrywać – i podłapywali pierwsze prace. Lada chwila mieli iść na studia. Jednak na wiele miesięcy przed balem maturalnym zaczęli planować zamach bombowy na swoich rówieśników. Zrobili to 20 kwietnia 1999 roku. Bomby nie wybuchły, więc zastrzelili dwanaścioro uczniów i nauczyciela, ranili jeszcze dwadzieścia cztery osoby. To wydarzenie przeszło do historii jako masakra w liceum Columbine. Właśnie do tej tragedii porównywano wszystkie kolejne strzelaniny w amerykańskich szkołach.

Dave Cullen był jednym z pierwszych dziennikarzy na miejscu zdarzenia. Dokumentował tę książkę aż dziesięć lat, demaskując wszystkie narosłe wokół tej sprawy mity i przyglądając się losom zmagającej się z dramatem lokalnej społeczności. Korzystając z obszernego materiału dowodowego, stworzył wielokrotnie nagradzany klasyk współczesnego reportażu. To historia drogi do morderstwa, ale też krzepiąca opowieść o gojeniu się ran i nadziei.

Informacje dodatkowe o Columbine. Masakra w amerykańskim liceum:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2022-08-10
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Columbine
Tłumaczenie: Adrian Stachowski

Tagi: columbine dave cullen poznańskie masakra liceum

Kup książkę Columbine. Masakra w amerykańskim liceum

Columbine. Masakra w amerykańskim liceum - opinie o książce

Avatar użytkownika - Wolinska_ilona
Wolinska_ilona
Przeczytane:2022-11-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

20 kwietnia 1999 roku dla uczniów liceum w Columbine miał być zwykłym wiosennym dniem. Nikt nie przewidział, że ta data już na zawsze zapisze się w kartach historii Stanów Zjednoczonych, jako największa masakra w liceum Columbine. Tego dnia, Eric Harris i Dylan Kle bold, weszli do szkoły i zastrzelili dwanaścioro uczniów i nauczyciela, poważne zranili jeszcze dwadzieścia cztery osoby. Obaj wyglądali na zwykłych licealistów, chodzili do liceum na przedmieściach Denver, spotykali się ze znajomymi, mieli dziewczyny, łapali się prac dorywczych. Lada chwila mieli iść na studia, które poprzedzał bal maturalny. Jednak na kilka miesięcy przed balem zaplanowali zamach bombowy na swoich rówieśników. Według ich planu, mieli zginąć wszyscy, bomby jednak nie wybuchły.

Dave Cullen przez dziesięć lat zbierał informacje, dokładnie analizował wszystkie narosłe wokół tej sprawy mity i przyglądał się losom lokalnej społeczności, która każdego dnia zmagała się z tragedią, jaka miała miejsce w liceum. Cullen, korzystając z dostępnych dokumentów i obszernego materiału dowodowego stworzył jeden z lepszych reportaży, jakie do tej pory czytałam. Autor w swojej książce nie skupia się na samej tragedii, nie przedstawia nam tylko tego, co wydarzyło się 20 kwietnia 1999 roku, ani też, co było tego przyczyną. Daje nam obraz społeczeństwa zmagającego się z prawdziwą traumą, która pozostawiła po sobie ślad, którego nie sposób jest wymazać. „Columbine” to dogłębny obraz psychologiczny morderców – poznajemy ich życie, myśli, a to wszystko dzięki dostępnym prywatnym dziennikom. Bardzo dokładnie przyjrzał się również ofiarom oraz poszkodowanym, ukazał nam ich życie po tragedii, korzystając z zeznań i transkrypcji rozmów ze świadkami. Cullen wykonał kawał dobrej roboty, zadał sobie wiele trudu, analizując wszystkie dokumenty, zeznania, odbył wiele rozmów, gromadząc przy tym ogromną ilość informacji, którą później musiał skrupulatnie prześledzić.

„Columbine” nie jest łatwą lekturą, ale warto po nią sięgnąć, tym bardziej że do takich sytuacji dochodzi coraz częściej. To kawał rzetelnie wykonanej pracy reporterskiej. Polecam.

Avatar użytkownika - annaszymczak
annaszymczak
Przeczytane:2022-08-12, Ocena: 5, Przeczytałam,

„Columbine” to pierwszy reportaż po który sięgnęłam. Zazwyczaj od takich książek stronię, a już od gatunku true crime całkowicie i … szczerze mówiąc sama nie wiem dlaczego. Tym razem jednak postanowiłam to zmienić sięgając właśnie po książkę Dave’a Cullena, który był jednym z pierwszych dziennikarzy na miejscu zdarzenia. Autor dokumentował tę książkę aż dziesięć lat, demaskując przy tym wszystkie narosłe wokół tej sprawy mity i przyglądając się losom zmagającej się z ówczesnym dramatem lokalnej społeczności. Historia nie tylko interesująca, ale także dość przerażająca jednocześnie…

Autor w swojej książce skupia się nie tylko na tym, aby przedstawić nam to co wówczas się stało, opisując po krótce nagrania z kamer, ale także konkretniej na ofiarach sprawców i skutkach całej tej masakry. W końcu wszystko co się wtedy zadziało miało wpływ nie tylko na rodziny ofiar, ale także na mieszkańcach. Zawsze zostaje ślad…
Autor w swoim reportażu po krótce przybliża nam sylwetki sprawców, to czym się interesowali, jak się na codzień zachowywali i co, być może spowodowało, że zdecydowali się na taki a nie inny krok. Wszystko to też wiemy z rozmów nie tylko z mieszkańcami, ale także z osobami, którym wówczas udało się przeżyć.
Przeprowadzone przez niego śledztwo pokazuje nam to wszystko co się zadziało z różnych perspektyw. Także z perspektyw mediów, które nie zawsze były dość konkretne i podawały dość fałszywe dane.
Autor dość konkretnie podszedł tutaj do sprawy, dość rzetelnie, sprawdzając wszystkie możliwe informacje jakie udało mu się uzyskać co spowodowało, że przedstawiony przez niego reportaż jest dość obszernym tomem, w którym znajdziecie nie tylko fakty, ale też różne emocje mieszkańców, samych chłopców ( które dało się z wielu nagrań wyciągnąć) oraz smutny obraz tego co pozostało po fakcie. Smutny i przerażający, że w ogóle do czegoś takiego mogło dojść. A wplątanie w tę historię faktów sprzed masakry oraz z życia chłopców, sprawiały, że w pewien sposób łatwiej jest uzyskać odpowiedź „dlaczego?”.

Przyznam szczerze, że autor odwalił tu kawał naprawdę dobrej roboty, która zaowocowała świetnym oraz konkretnym reportażem. Gorąco polecam po niego sięgnąć!

Avatar użytkownika - woman_kinga
woman_kinga
Przeczytane:2022-08-28,

Choć nie czytam z reguły reportaży tak "Columbine" Dave'a Cullen'a niezwykle mnie zainteresowało i zafascynowało. "Columbine" to książka dotyczące najgłośniejszej szkolnej strzelaninie, która miała miejsce 20 kwietnia 1999 roku. Ja miałam wtedy cztery lata więc wydarzeń nie pamiętam, ale później będąc nastolatką natknęłam się na informacje na ten temat, ale nie były one tak dobrze opracowane jak ta książka. Dave Cullen przygotowywał tą książkę aż dziesięć lat, jednocześnie będąc pierwszym dziennikarzem, który był na miejscu zdarzenia.
Dla mnie samo wydarzenie to coś niewyobrażalnego. Jak dwoje licealistów Eric Harris i Dylan Klebold mogli dopuścić się takiej zbrodni. Przygotowywali atak bombowy na swoich rówieśników, który okazał się nie udany więc zastrzelili dwunastu uczniów i nauczyciela, a ranili jeszcze dodatkowe dwadzieścia cztery osoby. Dla mnie jest niepojęte, jak nikt tego nie zauważył i nie udaremnił ataku.
Czytając tą książkę często wyobrażałam sobie, co by było gdyby taka sytuacja miała miejsce w mojej szkole. Aż skóra cierpnie.
Nie jest to przyjemna lektura, gdyż dotyczy makabrycznych wydarzeń, ale jest ciekawa, wciągająca i warto ją przeczytać. Widać, że autor jest przygotowany i włożył w nią bardzo dużo pracy.

Avatar użytkownika - z_ksiazka_w_plec
z_ksiazka_w_plec
Przeczytane:2022-09-04, Ocena: 4, Przeczytałem,

,,Columbine. Masakra w amerykańskim liceum" to wstrząsający reportaż o strzelaninie w jednym z amerykański liceum. Autor, Dave Cullen dokumentował go przez dziesięć lat. Przez te wszystkie lata próbował znaleźć odpowiedź dlaczego do tego doszło? Czy ją znalazł?

Eric Harris i Dylan Klebold to wydawałby się zwykli uczniowie jednego z liceum w Denver. Mieli swoje zainteresowania, podrywali dziewczyny, umawiali się na randki. Próbowali również swoich sił w szukaniu pracy. Kończą szkołę i mają iść na studia. Jednak pewnego dnia, zaczęli planować zamach bombowy w swojej szkole. Planowali to od drugiej klasy. Gromadzili bomby, broń i amunicje. Gdy bomby nie wystrzeliły, zastrzelili dwanaścioro uczniów i jednego nauczyciela. Zranili 24 osoby. Zrobili to  20 kwietnia 1999 roku i wydarzenie to przeszło do historii. Niestety, ale w kolejnych latach inni uczniowie wzorowali się na tym zamachu i próbowali podobnych.

Autor przed napisaniem tego reportażu przeprowadził rozmowy ze świadkami i rodzinami ofiar. Jego analiza jest bardzo dokładna i rzetelna.

Dzięki temu szczegółowemu opisowi Dave Cullen, dostarcza czytelnikowi wielu emocji. Ciężko sobie wyobrazić, że jesteśmy uczniami szkoły, w której może dojść do podobnych zdarzeń. Albo będąc uczniem w szkole, w której każdego dnia myśli się, że może ktoś wpaść na podobny pomysł. Że zamachowiec siedzi właśnie koło mnie, uśmiecha się, a w głowie ma gotowy plan jak mnie zabić.

Reportaż dostarcza wielu emocji i jest napisany językiem prostym. Innym niż zazwyczaj posługują się autorzy tego gatunku. Nie jest to krótki reportaż, ponieważ ma ponad 600 stron, ale jest na pewno bardzo dokładnym opisem tego co działo się przed i po zamachu.

Jeśli nie czytacie tego tupu książek, to myślę, że warto zrobić wyjątek i sięgnąć po ,,Columbine. Masakra w amerykańskim liceum".