Córka fortuny

W roku 1849 amerykański stan Kalifornia ogarnia gorączka złota. W tym samym czasie w chilijskim mieście Valparaiso mieszka młoda dziewczyna Eliza Sommers. Kiedy jej kochanek, Joaquin Andieta, w poszukiwaniu fortuny postanawia wyjechać na północ, decyduje się ruszyć za nim. Upiorna podróż, jaka odbywa "na gapę" pod pokładem żaglowca, i wieloletnia tułaczka sprawiają, że niewinna dziewczyna wyrasta na nieprzeciętna kobietę. Towarzyszy jej chiński lekarz Tao Chi'en, który, będąc początkowo jej opiekunem i przyjacielem, z czasem okazuje się miłością jej życia.

Informacje dodatkowe o Córka fortuny:

Wydawnictwo: Muza
Data wydania: 2008-09-02

Kup książkę Córka fortuny

Córka fortuny - opinie o książce

Zaczynamy przygodę w Chile, a kończymy w Kalifornii, gdzie właśnie opadła fala poszukiwaczy złota. Poznajemy młodą Elizę, która została podrzucona pod dom Pani Sommers jako dziecko. Eliza wychowuje się zgodnie ze statusem społecznym przybranej rodziny. Pani Sommers, Miss Rose, chcę wydać ją bogato za mąż, jednak Panna ma inne plany: zakochuje się w biedaku i ucieka w pogoń za nim do Kalifornii. Świetnie napisana książka, pełna barwnych opisów i niesamowitych historii bohaterów. Poznajemy okoliczności przyjazdu bohaterów do Chile, które zdecydowanie wywołują niesamowite emocje.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2015,
Inspirująca historia o kobietach - z pozoru słabych - a w rzeczywistości skorych do największych poświęceń w imię miłości, o życiu w świecie bez ograniczeń i konwenansów. Niesamowita wędrówka po trzech kontynentach (Ameryce Pd., Chinach i Kalifornii), pozwalająca odczuć choć w odrobinie klimat tych miejsc i tamtych czasów, a w tle brutalny świat ogarniętych gorączką złota poszukiwaczy złotego kruszcu. Czy Elisa Sommers - wychowana w zamożnej chilijskiej rodzinie - się w nim odnajdzie i zazna szczęścia, dla którego porzuciła swoje dotychczasowe życie? Trzeba zaznaczyć, że najmocniejszą stroną tej powieści są jej bohaterowie: barwni, fascynujący, z własną niesamowitą historią, co sprawia, że książkę czyta się naprawdę lekko i przyjemnie.
Avatar użytkownika - nikolsosna
nikolsosna
Przeczytane:2015-04-09, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2015,
miałam mieszane uczucia podczas czytania tej książki , ponieważ sama historia jest przepiękna i zdecydowanie nadaje się na film. historia jednej młodej kobiety a tak bogata w wydarzenia i emocje. męczyła mnie jedynie forma i nie wiem czy winić tu autorkę czy wydawcę. Bardzo mało dialogów, te które są ,często są w mowie zależnej, listy również nie wyróżniają się z tekstu, taka ciurkiem pisana proza męczyła oczy. Ale po przebrnięciu przez tę niedogodność sama historia wywarła na mnie wielkie wrażenie i pozostawiła piękne wspomnienia , bo książka jest bardzo mądra, poleciłabym ja każdej matce dorastającej córki i każdej dorastającej młodej kobiecie, która poszukuje swego miejsca w życiu i na świecie.
Avatar użytkownika - Mamut
Mamut
Przeczytane:2012-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Wspaniała książka! Co prawda trochę trzeba się skupić przy czytaniu.
Avatar użytkownika - Ola2911
Ola2911
Przeczytane:2022-04-21, Ocena: 4, Przeczytałam,

Trudno jednoznacznie powiedzieć, czy "Córka fortuny" podobała mi się, czy raczej nie. Z całą pewnością jest to proza świetnie napisana, żywo, ciekawie, płynnie. Tutaj nie mam nic do zarzucenia. Właściwie w ogóle nic nie mam do zarzucenia. Jedyne, co mogę powiedzieć, to że to niezupełnie jest mój klimat. W sumie to opowieść o tym, czym dla nas jest miłość, czy warto z niej rezygnować, czy wręcz przeciwnie, jaka jest cena miłości, co nią jest i czy jest warta cokolwiek. Hm... temat stary jak świat i przerabiany tysiące razy. Ale to też może być. Narracja poprowadzona została w taki sposób, że chciało mi się tego słuchać. Wątek z medycyną chińską podobał mi się bardzo, wątek gorączki złota zupełnie ze mną nie rezonował. Opisy chilijskiego społeczeństwa też były dla mnie nieciekawe. to nie moje tematy. Całość całkiem fajna, ale... No właśnie to ale jest trudne do określenia. Czegoś mi zabrakło i sama nie wiem czego, dlatego oceniam na 6 gwiazdek (dobra). Do bardzo dobrej czegoś zabrakło. I Magdalena Zawadzka jako lektorka dostaje ode ocenę maksymalną, świetnie przeczytała.

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2021-08-24, Ocena: 4, Przeczytałam,

Na szczęście nie jest to powieść tylko o uniesieniach sercowych młodej dziewczyny, a tego się obawiałam. To książka o drodze kobiet do niezależności, odkrywania siebie, swojej siły. I nie dotyczy to tylko głównej bohaterki Elizy, ale też innych. Droga każdej z nich przebiega inaczej, ale w rezultacie odkrywają kim są i jak chcą żyć. Trochę jednak drażni mnie zachowawczość Allende - bo każda z nich (Eliza, Rose, Paulina) dochodzi do swojej wolności poprzez swoiste, dla każdej odmienne podążanie za mężczyznami. Tak jakby bez tego "związania" nie mogły nic uczynić. Dość jasno też jest pokazane, że jak za kobietą nie stoi żaden mężczyzna, to co najwyżej mogą pracować jako prostytutki. Biorąc pod uwagę, jakie to były czasy takie podejście autorki jest pragmatyczne i nacechowane realnością, ale osłabia to zdecydowanie wydźwięk powieści.

Doceniam też książkę za jej wielokulturowość, postać Tao Chi'ena i piękny język.

Avatar użytkownika - annakp
annakp
Przeczytane:2015-02-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Las pigmejów
Allende Isabel0
Okładka ksiązki - Las pigmejów

?Las Pigmejów? to ostatnia część trylogii chilijskiej pisarki. Tym razem niepoprawna babcia zabiera swojego wnuka Alexandra i jego brazylijską koleżankę...

Miasto Bestii
Allende Isabel0
Okładka ksiązki - Miasto Bestii

Piętnastoletni Alexander wyrusza pod opieką babki-dziennikarki na wyprawę do Amazonii, by udokumentować isnienie Bestii, ogromnego mitycznego stworzenia...

Forget Me Not
Julie Soto