Córki Rozbójniczki

Kobietami jesteśmy między 15. a 35. rokiem życia - tak mówi kultura, w której żyjemy. Póki jesteśmy płodne, a najlepiej i ładne, jesteśmy na piedestale.

Baśnie podsuwają postać macochy z Królewny Śnieżki, dojrzałej kobiety, gotowe zabić z zazdrości o młodość. Nie lubię tej postaci. Dlatego napisałam o kobietach, które nie dają się wtłoczyć w ten schemat. Swoim życiem i twórczością  udowadniają, że kobiecość nie ma daty ważności. Pokazują, że po urodzeniu i odchowaniu dzieci, życie jest dla nas. Przedtem i w trakcie też.

Pisarki, tancerki, dziennikarki, psychoterapeutki, arystokratki, mamki, a nade wszystko matki i córki podsuwają nam wzory mocnej kobiecości. Opartej na przekonaniu o własnej sile, a nie na kruchym fundamencie młodości czy urody.

Ich pamiętniki , powieści,  notatki zdradzają , że niezgoda na bycie grzeczną tkwi w nas od dawna. Jest podskórnym nurtem, który wybił falami feminizmu. Teraz powinien płynąć bez przeszkód.

Córki Rozbójniczki to nie-powieść autobiograficzna, która relacjonuje moje spotkania z tymi imponującymi, silnymi kobietami. Takimi, jakie poznajemy i w życiu. Zapraszam na spotkanie z nimi.

Grażyna Plebanek

Córki Rozbójniczki - opinie o książce

Avatar użytkownika - muszkasia
muszkasia
Przeczytane:2017-04-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2017,
Grażyna Plebanek jest bardzo dobrą dziennikarką i tak samo dobrą pisarką. Podziwiam styl Pani Grażyny, który oznacza się dojrzałością i dbałością w doborze słów. Nawet niecenzuralne słowa w tekstach tej autorki wydają się zawsze być na odpowiednim miejscu. Wspaniała kobieta, której doskonale dopracowane teksty po prostu się pochłania. Książkę "Córki rozbójniczki" kupiłam ze względu na jej tytuł i przyznaje, że się na niej nie zawiodłam. Opisuje ona losy kobiet, które zmieniły bieg historii, pierwszych feministek i buntowniczek. Jej bohaterki choć czasem nazywane wiedźmami nie dadzą się nikomu zastraszyć, dbają o siebie i pielęgnują własne ja. "A ja wobec mężczyzny nie pragnę być ideałem ani kapłanką domowego ogniska. Chce być tylko kobietą..." (Z.Nałkowska, przypis za G.Plebanek).
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2016-05-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiązki 2016,
Książka jest jedną z moich ulubionych gatunków tz. książka o książkach. Autorka opisuje jaki wpływ miały na nią poszczególne lektury wszystkie dotyczą postaci kobiecych w literaturze, filmie albo postacie kultury. Książka osobista, ale też jakoś kobieco poufała i uniwersalna. Spotykamy się tu z postaciami z baśni i książek dla dzieci, po przeczytaniu tej książki Ania z Zielonego Wzgórza nie jest już tym samym. Jest i kawałek mitologii (Kapłanki, Amazonki, Czarownice) jest klasyka literatury feministycznej. Pojawiają się też znane ale w innym świetle postacie jak Dagna Przybyszewska, Isadora Duncan. Wszystko to razem ukazuje nam jakby ,,korzenie'' kobiecości, kawałek naszej kobiecej historii. Polecam!
Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2013-09-10, Ocena: 6, Przeczytałam, polskie czytanie,
Bardzo lubię Grażynę Plebanek. Jestem miłośniczką jej twórczości. Nowa książka, tak inna od poprzednich zachwyciła mnie. Jej lista książek opowiadająca o kobietach, które ukształtowały ją jako kobietę, w wielu miejscach pokrywa się z moimi lekturami. Oczywiście jest też kilka książek, które mam zamiar przeczytać. Nie odczytuję tej książki jako hymn feministyczny, mimo że opowiada o silnych osobowościach, które są kobietami. Bardzo dobra!
Świetne przeczytałam. Polecam innym :)
Avatar użytkownika - Pinkberry
Pinkberry
Przeczytane:2015-06-26, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy
Grażyna Plebanek0
Okładka ksiązki - Słowa na szczęście i inne nienazwane stany duszy

Najważniejsze rzeczy są pod każdą szerokością geograficzną podobne, istnieją na nie tylko inne słowa. Zbiór felietonów Grażyny Plebanek to opowieść...

Pudełko ze szpilkami
Grażyna Plebanek0
Okładka ksiązki - Pudełko ze szpilkami

Marta sprawia wrażenie nowoczesnej kobiety sukcesu: młodej, ambitnej, świadomej własnych celów, realizującej się w sferze zawodowej. Wyrwała się z prowincji...