Cudzoziemskie żony i matki władców Polski

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2021-04-14
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311160989
Liczba stron: 334

Ocena: 6 (3 głosów)

Pierwsi Piastowie brali sobie za żony księżniczki czeskie lub pochodzące z Rzeszy, w późniejszych czasach, aż do rozbicia dzielnicowego, większość stanowiły mieszkanki Rusi. Jagiellonowie i Wazowie chętnie żenili się z Habsburżankami, uważanymi za płodne. Nasi władcy poślubiali również Litwinki, Francuski, czy Węgierki, w gronie naszych królowych znalazła się także jedna Włoszka.

Wszystkie cudzoziemskie księżniczki przybywające do naszego kraju, były na ziemiach swojego przyszłego męża uroczyście witane, co nie gwarantowało im szczęśliwego pożycia, chociaż wiele z nich znalazło miłość i szczęście w związku, niektóre jednak musiały tolerować u boku swego królewskiego małżonka kochanki.

Wśród cudzoziemskich żon władców Polski nie brakowało silnych indywidualności i wiele z nich zasługuje wręcz na osobną publikację. Przedstawione w książce królowe albo odegrały ważką rolę w naszych dziejach, dorobiły się, jak Rycheza, Bona i Ludwika Maria, czarnej legendy lub, pomimo swoich zasług, są dzisiaj zupełnie zapomniane. Właśnie taki los spotkał dwie królowe: Helenę Moskiewską, małżonkę Aleksandra Jagiellończyka i Eleonorę Habsburg, żonę Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Galerię cudzoziemskich królowych zamyka Maria Józefa, poślubiona Augustowi II z dynastii Wettynów, która była ostatnią koronowaną królową wolnej Polski.

Tagi: historyczne

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Cudzoziemskie żony i matki władców Polski

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Cudzoziemskie żony i matki władców Polski

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Jak zwykle bardzo ciekawa i wartościowa książka. Jestem pod wrażeniem tej autorki, która po raz kolejny pokazała, że wie co robi. W książce pokazała kobiety zapomniane lub owiane złą sławą- czasami niesłusznie. Naprawdę książkę czytało sie bardzo dobrze. Wszystko było przejrzyste i a informacje ciekawe. Polecam ją nie tylko miłośnikom historii. 

Link do opinii
Inne książki autora
Arystokracja. Romanse i miłości w XX stuleciu
Iwona Kienzler 0
Okładka ksiązki - Arystokracja. Romanse i miłości w XX stuleciu

Zapraszamy do świata polskich arystokratów XX wieku! Bohaterowie tej książki to barwne postaci, które w imię uczucia gotowe były wzniecać...

W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski
Iwona Kienzler 0
Okładka ksiązki - W oparach absyntu. Skandale Młodej Polski

Książka opowiada o skandalach zarówno tych artystycznych, jak i obyczajowych, które do żywego bulwersowały opinię publiczną. PODKOWIŃSKI...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy