Cudzoziemskie żony i matki władców Polski

Pierwsi Piastowie brali sobie za żony księżniczki czeskie lub pochodzące z Rzeszy, w późniejszych czasach, aż do rozbicia dzielnicowego, większość stanowiły mieszkanki Rusi. Jagiellonowie i Wazowie chętnie żenili się z Habsburżankami, uważanymi za płodne. Nasi władcy poślubiali również Litwinki, Francuski, czy Węgierki, w gronie naszych królowych znalazła się także jedna Włoszka.

Wszystkie cudzoziemskie księżniczki przybywające do naszego kraju, były na ziemiach swojego przyszłego męża uroczyście witane, co nie gwarantowało im szczęśliwego pożycia, chociaż wiele z nich znalazło miłość i szczęście w związku, niektóre jednak musiały tolerować u boku swego królewskiego małżonka kochanki.

Wśród cudzoziemskich żon władców Polski nie brakowało silnych indywidualności i wiele z nich zasługuje wręcz na osobną publikację. Przedstawione w książce królowe albo odegrały ważką rolę w naszych dziejach, dorobiły się, jak Rycheza, Bona i Ludwika Maria, czarnej legendy lub, pomimo swoich zasług, są dzisiaj zupełnie zapomniane. Właśnie taki los spotkał dwie królowe: Helenę Moskiewską, małżonkę Aleksandra Jagiellończyka i Eleonorę Habsburg, żonę Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Galerię cudzoziemskich królowych zamyka Maria Józefa, poślubiona Augustowi II z dynastii Wettynów, która była ostatnią koronowaną królową wolnej Polski.

Informacje dodatkowe o Cudzoziemskie żony i matki władców Polski:

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2021-04-14
Kategoria: Historyczne

Tagi: historyczne

Kup książkę Cudzoziemskie żony i matki władców Polski

Cudzoziemskie żony i matki władców Polski - opinie o książce

Świetna książka. Ciekawie historie. Jak zwykle mistrzostwo.

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Jak zwykle bardzo ciekawa i wartościowa książka. Jestem pod wrażeniem tej autorki, która po raz kolejny pokazała, że wie co robi. W książce pokazała kobiety zapomniane lub owiane złą sławą- czasami niesłusznie. Naprawdę książkę czytało sie bardzo dobrze. Wszystko było przejrzyste i a informacje ciekawe. Polecam ją nie tylko miłośnikom historii.

Mafia story. Bruderferajn
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Mafia story. Bruderferajn

Wilno zwane jest Jerozolimą Północy. W mieście działali żydowscy mędrcy, nauczyciele, lekarze i społecznicy. Na losy miasta miała też wpływ czarna karta...

Miłość polskich królowych i księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów
Iwona Kienzler0
Okładka ksiązki - Miłość polskich królowych i księżniczek. Czas Piastów i Jagiellonów

Popularna monografia o romansach i miłościach najsławniejszych polskich władczyń. Autorka dużo uwagi poświęca sferze obyczajowej epoki, mentalności kobiet...