Cudzoziemskie żony i matki władców Polski

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2021-04-14
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788311160989
Liczba stron: 334

Ocena: 6 (3 głosów)

Pierwsi Piastowie brali sobie za żony księżniczki czeskie lub pochodzące z Rzeszy, w późniejszych czasach, aż do rozbicia dzielnicowego, większość stanowiły mieszkanki Rusi. Jagiellonowie i Wazowie chętnie żenili się z Habsburżankami, uważanymi za płodne. Nasi władcy poślubiali również Litwinki, Francuski, czy Węgierki, w gronie naszych królowych znalazła się także jedna Włoszka.

Wszystkie cudzoziemskie księżniczki przybywające do naszego kraju, były na ziemiach swojego przyszłego męża uroczyście witane, co nie gwarantowało im szczęśliwego pożycia, chociaż wiele z nich znalazło miłość i szczęście w związku, niektóre jednak musiały tolerować u boku swego królewskiego małżonka kochanki.

Wśród cudzoziemskich żon władców Polski nie brakowało silnych indywidualności i wiele z nich zasługuje wręcz na osobną publikację. Przedstawione w książce królowe albo odegrały ważką rolę w naszych dziejach, dorobiły się, jak Rycheza, Bona i Ludwika Maria, czarnej legendy lub, pomimo swoich zasług, są dzisiaj zupełnie zapomniane. Właśnie taki los spotkał dwie królowe: Helenę Moskiewską, małżonkę Aleksandra Jagiellończyka i Eleonorę Habsburg, żonę Michała Korybuta Wiśniowieckiego. Galerię cudzoziemskich królowych zamyka Maria Józefa, poślubiona Augustowi II z dynastii Wettynów, która była ostatnią koronowaną królową wolnej Polski.

Tagi: historyczne

POLECANA RECENZJA

Kup książkę Cudzoziemskie żony i matki władców Polski

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Cudzoziemskie żony i matki władców Polski

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Jak zwykle bardzo ciekawa i wartościowa książka. Jestem pod wrażeniem tej autorki, która po raz kolejny pokazała, że wie co robi. W książce pokazała kobiety zapomniane lub owiane złą sławą- czasami niesłusznie. Naprawdę książkę czytało sie bardzo dobrze. Wszystko było przejrzyste i a informacje ciekawe. Polecam ją nie tylko miłośnikom historii. 

Link do opinii
Inne książki autora
Romanse w PRL
Iwona Kienzler 0
Okładka ksiązki - Romanse w PRL

Po latach milczenia na światło dzienne wychodzą grzechy i grzeszki peerelowskiego establishmentu, nieznane fakty z życia ówczesnych elit, w tym...

Ignacy Paderewski - ulubieniec kobiet
Iwona Kienzler 0
Okładka ksiązki - Ignacy Paderewski -  ulubieniec kobiet

Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim - wielkim patriotą. Choć Paderewski miał...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Joanna Jagiełło
Nie wiesz o mnie wszystkiego
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Emilia Kiereś, Małgorzata Musierowicz
Na Jowisza 2! Nadal uzupełniam Jeżycjadę
Księżniczka Zoja
Marcin Szmel
Księżniczka Zoja
Powrót na Zaginiony Kontynent
Przemysław Hytroś
Powrót na Zaginiony Kontynent
Zimne wody Wenisany
Linor Goralik
Zimne wody Wenisany
Retorsja
Tomasz Brewczyński
Retorsja
150 wesel i grób
Magdalena Kubasiewicz
150 wesel i grób
Kufer tajemnic
Anna Bichalska
Kufer tajemnic
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy