Cukiernia Pod Amorem. Dziedzictwo Hryciów

Tom 5 cyklu Cukiernia pod Amorem

Druga część kolejnej serii "Cukierni Pod Amorem".

Każdy dzień przynosi bohaterom nowe zawirowania, a historie sprzed czterdziestu lat ciążą do dziś.

Sierpień 2016 roku. Cukiernia Pod Amorem znów zwycięża w dorocznym konkursie na Ciastko Roku. Wokół imprezy robi się duże zamieszanie, które powoduje, że największy beneficjent staje się jej największym przegranym. Waldemara Hrycia drogo kosztują wątpliwości związane z kwestią prawidłowego wyłonienia zwycięzcy. Okazuje się, że za jego plecami knuje bliska mu kiedyś osoba. Ta zapomniana już prawie historia wraca teraz, wpływając na losy całej rodziny oraz miasteczka.

Burmistrz Gutowa, jako organizator konkursu, czuje się odpowiedzialny za jego konsekwencje, plecie więc misterną polityczną intrygę, aby załagodzić ewentualne roszczenia Hryciów, a zwłaszcza swego największego oponenta - byłego burmistrza, obecnie posła Grzegorza Hrycia.

Zbyszek Hryć, chociaż zdążył się już zaręczyć, nabrał poważnych wątpliwości co do swego związku z dziewczyną z Płocka, Martyną Nowak.

Na to wszystko nieco z boku, patrzą nadal przebywające w okolicy dawne mieszkanki Zajezierzyc: Monika Grochowska-Adams oraz Tessa Steinmeyer. Z bohaterami współczesnych wydarzeń wiąże je niemal pięćdziesięcioletnia więź, która okazuje się na tyle silna, że obie panie angażują się w rozgrywające się w Gutowie wypadki.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk, jedna z najbardziej rozpoznawanych polskich autorek, z wykształcenia historyk teatru, zadebiutowała jako scenarzystka serialu "Tata, a Marcin powiedział..." Jest autorką kilkunastu poczytnych powieści dla młodzieży i dorosłych, spośród których "13 Poprzeczna" zdobyła tytuł Książki Roku 2008. "Cukiernią Pod Amorem", przedstawiającą losy Polski i Polaków na przestrzeni ponad stu lat, podbiła serca czytelników i rankingi sprzedaży. W dwóch planach czasowych, historycznym i współczesnym, będziemy śledzić losy znanych już i nowych bohaterów od 1945 roku do współczesności.

Informacje dodatkowe o Cukiernia Pod Amorem. Dziedzictwo Hryciów:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2018-10-16

Kup książkę Cukiernia Pod Amorem. Dziedzictwo Hryciów

Cukiernia Pod Amorem. Dziedzictwo Hryciów - opinie o książce

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2020-07-21, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2020,

Książka jest kontynuacją "Ciastka z wróżbą". Śledzimy dalsze losy Moniki i Teresy w czasach PRL-u. Z kolei współcześnie rodzinę Hryciów spotyka tragedia. Poznajemy też tajemnicę Teresy, która przywiodła ją do Polski. Świetna kontynuacja, czyta się błyskawicznie.

Miło wrócić kolejny raz do Gutowa. Czytając martwiłam się o młodego Hrycia. Zastanawiałam się czy Martynie uda się wykorzystać naiwność młodego.

Twórczości tej autorki nie trzeba chyba nikomu specjalnie przedstawiać, gdyż Małgorzata Gutowska – Adamczyk ma już w swoim literackim dorobku wiele książek przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców: od dzieci, poprzez młodzież, aż po dorosłych czytelników.

Powieść, o której chciałabym Wam dziś opowiedzieć jest drugą częścią drugiej serii Cukierni pod Amorem i nosi ona tytuł „Dziedzictwo Hryciów” (pierwszą odsłoną drugiej serii było „Ciastko z wróżbą”).
Akcja opowieści toczy się dwutorowo, jedną z jej perspektyw jest teraźniejszość, a drugą perypetie pierwszoplanowych bohaterek, Teresy i Moniki, dziejące się w latach 60-tych i 70-tych, ale nie tylko.

Autorka bardzo sprawnie, a zarazem interesująco ukazuje swoim czytelnikom dzieje naszego kraju i zachodzących w nim zmian na przestrzeni pięćdziesięciu lat. Nie jest to jednak w najmniejszym nawet stopniu nużący, historyczny wywód. Odniesienie do historii stanowi bowiem kanwę do opowieści o ludziach z krwi o kości, o trudach ich codzienności i zmaganiach z własnymi emocjami oraz skutkami dokonanych wyborów.

Z bohaterami tej książki, mimo, że są to postacie fikcyjne bardzo łatwo jest się nam utożsamić. Dzieje się tak, dlatego, że bardzo wiele spośród wydarzeń i sytuacji, w jakich znajdują się wykreowane przez autorkę postacie, może i z pewnością wydarza się w rzeczywistości.
Któż z nas bowiem nie doświadczył w swoim życiu utraty bliskiej osoby, zawiedzionej miłości, czy poszukiwania swojego miejsca w świecie? - chociażby tylko na pewnym etapie egzystencji. Kto chociaż raz nie marzył o wyrwaniu się od codzienności w wielki świat?

Na uwagę zasługują również ogromnie wyraziste postacie kobiece, których wewnętrzna ambicja, niezłomny charakter oraz to, iż są one w gruncie rzeczy nieugięte wobec różnorodnych przeciwności losu nadaje ton opowieści.

Książka ta mimo swojej sporej objętości czyta się bardzo szybko, a czytelnik zatapia się w niej już od pierwszych przeczytanych stron. Jeśli lubicie rodzinne sagi z domieszką nutek wspomnieniowo-historycznych oraz garścią rodzinnych, i nie tylko, tajemnic to zajrzycie koniecznie po raz wtóry w gościnne progi Cukierni pod Amorem, a mnie tym czasem pozostaje czekać do jesieni, kiedy to ma ukazać się kolejny tom tej opowieści.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Teresa i Monika odkrywają powoli tajemnice przeszłości. W retrospekcji mamy okazję "zajrzeć" za kurtynę historii i zobaczyć jak toczyły się ich losy w przeszłości. Mia i Maciek zakochują się w sobie, natomiast Zbyszek po napadzie którego doświadczył rewiduje swoje uczucia do Martyny. Dramat w rodzinie Hryciów stawia pod znakiem zapytania ich przyszłość zawodową.... Polecam.

Kolejne spotkanie z bohaterami Amora. Tym razem akcja rozgrywa się dwuetapowo:

rok 2016 - skończyły się dni Gutowa i nasi bohaterowie żyją (a niektórzy nie) dalej

oraz lata 1967 - 1973 -historia Moniki i Teresy.

Losy tych dwóch kobiet są tak ze sobą splątane, że już bardziej chyba nie można, a i tak zakończenie daje niedosyt i mam tylko nadzieję, że autorka nie każe czytelnikom czekać zbyt długo na ciąg dalszy

Cukiernia Pod Amorem. Ciastko z wróżbą
Małgorzata Gutowska-Adamczyk0
Okładka ksiązki - Cukiernia Pod Amorem. Ciastko z wróżbą

Pierwsza część drugiej serii ,,Cukierni Pod Amorem", dalsze losy Hryciów, którym los nie oszczędza dramatycznych przeżyć. Sierpień 2016 roku. Trwają Dni...

Wystarczy, że jesteś
Małgorzata Gutowska-Adamczyk0
Okładka ksiązki - Wystarczy, że jesteś

Weronika jest z natury pesymistką. Nie wierzy w siebie ani w to, że odnajdzie w życiu szczęście i miłość. Zapamiętale czyta "Zmierzch" i skrycie marzy...