Cyrkówka Marianna

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2020-10-28
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788381395823
Liczba stron: 560

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Ona, dziewczyna ze wsi, niegdyś warszawska służąca i on, przedwojenny atleta. Miłość, porozumienie dusz i brawurowy pomysł: w burzliwych powojennych czasach ruszają w cyrkową trasę po wsiach i miasteczkach. Ta podróż potrwa wiele lat i zaprowadzi Mariannę w rejony, jakich istnienia nie podejrzewała.

Anna Fryczkowska odwiedziła archiwa, rozmawiała z dziesiątkami osób, z detektywistyczną pasją studiowała obrazy swojej bohaterki – akrobatki, żony atlety, czarodziejki jarmarków, wreszcie – malarki, jednej z najbarwniejszych artystek ludowych XX wieku.

Powieść drogi o dwójce niezwykłych osób w niezwykłych czasach.

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Cyrkówka Marianna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Polecana recenzja

Nowa powieść Anny Fryczkowskiej Cyrkówka Marianna to książka w twórczości autorki Wdowinka jasna jak rzadko. I aktualna dzisiaj jak nigdy. W Cyrkówce Mariannie Fryczkowska rzuca nieco światła na zapomnianą dziś postać Marianny Razik, cyrkówki, malarki, która pięknie niosła ludziom radość i równie pięknie żyła. To opowieść o kobiecie, która – choć jej los był niełatwy, choć stale zmagała się z własnymi traumami, słabościami, kolejnymi problemami, ale też kłodami rzucanymi jej przez innych pod nogi – wciąż szukała spełnienia i brała się z życiem za bary.   Marianna Razik przez prawie 25 lat wraz z mężem, Franciszkiem, prowadziła dwuosobowy cyrk „światowej sławy”, jeżdżąc po Mazowszu i dając kolejne przedstawienia. Jednym z najbardziej efektownych numerów cyrku był ten, gdy Franciszek zrywał kajdany – jak Polska „zerwała okowy faszyzmu" i wyzwoliła się spod hitlerowskiej okupacji. Występując pod pseudonimami Marisse i Arnoldo Botticellise, wędrowni artyści nieśli ludziom nadzieję, chwilę wytchnienia, przerwę od codziennego znoju i trudu życia w niewielkich wsiach i miasteczkach. Gdy Franciszek zmarł, malowała, uwieczniając sceny z ich cyrkowego życia, stając się jedną z najbardziej charakterystycznych malarek ludowych. To wiemy na pewno – i chyba niewiele więcej, źródła bowiem wiedzy o ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Cyrkówka Marianna

Zwykle nie oceniam książek po okładce, ta jednak jest tak brzydka (okładka, nie książka), że nie zainteresowałabym się nią nigdy, gdyby nie opinie innych czytelników.

Przeczytałam i jestem zachwycona! To opowieść o Mariannie Razik – niezwykłej kobiecie, która po wojnie zostaje artystką cyrkową i o atlecie Franciszku – tak najkrócej można streścić fabułę. To doskonale napisana, przejmująca i wzruszająca opowieść o miłości, o szukaniu swojego miejsca i odnajdywaniu się po wojnie, o życiu w podróży, o powojennej Polsce.

Świetna to była lektura, bardzo polecam! Tak sobie myślę, że życie Marianny i Franciszka to doskonały materiał na film, a może i serial.

Link do opinii