Czarna pszczoła

Francja 1940. W Biarritz, francuskim kurorcie nad brzegiem Atlantyku zostaje odkryte ciało polskiego malarza, Józefa Rajnfelda. Mężczyznę znaleziono z poderżniętym gardłem i brzytwą w dłoni. Wszyscy uznali to za samobójstwo. Jedyny świadek mogący rozwiązać tę zagadkę ma swoje powody, by milczeć. Warszawa 2015. Nad brzegiem Wisły zostają znalezione zwłoki siedemnastoletniego dobrze rokującego artysty. Ktoś poderżnął mu gardło i ułożył ciało w taki sam sposób jak ciało Józefa Rajnfelda blisko 75 lat wcześniej. Morderca ubrał go w podobne ubranie i włożył w ręce niemal identyczną brzytwę. Ku przerażeniu prokuratora prowadzącego śledztwo okazuje się, że zabity chłopak był synem Agaty Wróblewskiej, znanej dziennikarki, która odegrała znaczącą rolę w sprawie operacji Lunatyk. Załamana po śmierci syna Agata zwraca się do jedynego człowieka, który może rozwikłać zagadkę dwóch śmierci odległych od siebie o ponad 70 lat.

Max Kwietniewski, czarnoskóry polski detektyw, poruszony śmiercią syna przyjaciółki, decyduje się przylecieć do Warszawy, gdzie będzie musiał stanąć oko w oko z tajemnicą, której rozwiązanie tkwi w mrocznej przeszłości miasta nad Wisłą...

Informacje dodatkowe o Czarna pszczoła:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2017-07-28
ISBN: 978-83-7985-888-0
Tytuł oryginału: polski

Kup książkę Czarna pszczoła

Czarna pszczoła - opinie o książce

Avatar użytkownika - zyjeboczytam
zyjeboczytam
Przeczytane:2017-11-15,
"Pszczoły czarne są przystosowane do chłodnego klimatu; doskonale znoszą zimę. Są tak łagodne, że gdy ich ule zostają zaatakowane przez szerszenie, nie potrafią się bronić i zazwyczaj wszystkie giną w nierównej walce. (...) Na dalekiej północy "czarnymi pszczołami" nazywa się ludzi, którzy nie potrafią bronić się przed zajadłą nienawiścią innych".   Intrygujący tytuł i prolog nie pozwoliły mi przejść obojętnie obok tej książki. Autor był mi wcześniej nieznany, a ma już na swoim koncie siedem pozycji, oprócz monografii naukowych - z wykształcenia jest historykiem i dziennikarzem. Prowadzi blog http://wojciechdutka.piszecomysle.pl/.
  "Czarna pszczoła" to historia, która toczy się dwutorowo, przed wybuchem drugiej wojny światowej i obecnych czasach.  Dwa zabójstwa mężczyzn, którzy pozornie nie mają ze sobą nic wspólnego. Wydawać by się mogło również, że zginęli z różnych powodów. Jedno co ich łączy na pewno, to narzędzie zbrodni i samo miejsce zbrodni, a dokładniej ułożenie ciała. Tak naprawdę tylko dwie osoby wiedzą od początku, o co może chodzić w całej tej zagadce. Nie znają się, ale wiedzą o swoim istnieniu. Wiedzą również, jaki może okazać się finał i po co właściwie zginęli obaj mężczyźni.    Bardzo dużo niewiadomych, co nadaje tajemniczości i zachęca do dalszego czytania. Autor dodatkowo bardzo  zmyślnie połączył dzisiejszy obraz Polski i sytuację na scenie politycznej, wplątując ją w rozgrywającą się akcję. Ponadto, mamy możliwość poznania takich postaci jak Jarosław Iwaszkiewicz, Jan Lechoń, Hanka Ordonówna, Józef Rajnfeld. Życiorysy artystów zostały także wykorzystane i połączone z losami bohaterów, co jest dużym atutem książki.

Właśnie bohaterowie. Barbara Siemieńska z domu Szyling - córka warszawskiego finansisty, obecnie była prokurator, mieszkająca w Kampinosie i zajmująca się z wielką troską i zamiłowaniem pasieką. Jej jedyna córka Agata, to dziennikarka w bardzo wpływowej stacji telewizyjnej. I wnuczek Dominik, który nie potrafi sprzeciwić się matce i pod jej dyktando zmienia szkołę, w której uczą się dzieci warszawskiej elity. Czy to ta decyzja będzie miała wpływ na śmierć Dominika? Barbara Szyling będąc młodą zakochaną dziewczyną, też podjęła pewną decyzję i być może to ona, zaważyła na przyszłych losach jej wnuczka? Teraz Barbara zmaga się z  rakiem i ma bardzo mało czasu na dotarcie do prawdy.
W rozwiązaniu zagadki śmierci Dominika pomaga  również przyjaciel Agaty - Max Kwietniewski, detektyw z Nowego Jorku oraz przyjaciółka Dominika - Patrycja "Mrówka" Mrówczyńska.

Powiązanie przeszłości z teraźniejszością opartą na tym co dzieje się w Polsce, tworzy naprawdę ciekawą całość. Bardzo dobrze skonstruowany thriller polityczny z intrygą, zagadką i emocjami wzbudzonymi u czytelnika. Pomimo, iż uświadamiamy sobie kto zabija, nadal jesteśmy ciekawi i niepewni jak wszystko się potoczy.

Mam do nadrobienia poprzednią książkę Wojciecha Dutki "Lunatyk", której bohaterem jest także Max Kwietniewski.

Zdecydowanie polecam!    http://zyje-bo-czytam.blogspot.com/2017/08/czarna-pszczoa-wojciech-dutka.html
Avatar użytkownika - Alex9
Alex9
Przeczytane:2017-08-22,

Teraźniejszość nie bierze się znikąd, ma swój początek w przeszłości, nie zawsze znanej, lecz wpływającej na to co dopiero się wydarzy. Czasem by zrozumieć obecne wydarzenia trzeba sięgnąć głębiej niż ktokolwiek przypuszcza i szukać ukrytych znaczeń, zrozumiałych jedynie nielicznym osobom. Podobnie jest ze zbrodnią, ona także ma swoje korzenie w tym co było i motyw również tam się kryje, tylko niektórzy od razu zauważają ten związek. By rozwiązać zagadkę kryminalną trzeba umieć patrzeć na świat z szerszej perspektywy niż większość i dostrzegać detale jakie umknęły innym.

Śmierć człowieka rzadko kiedy przechodzi bez echa, zwłaszcza kiedy wzbudza nie tylko ból najbliższych, ale i podejrzenie co do swych przyczyn. Agata Wróblewska nie wierzy w samobójstwo syna, chociaż prokurator twierdzi, iż nic nie wskazuje na udział osób trzecich. Czyżby matka chciała w ten sposób złagodzić ranę po aż nazbyt bolesnym ciosie? A może przemawia przez nią zawodowe doświadczenie? Od lat tropi afery i ma doświadczenie w zauważaniu ważnych szczegółów, lecz także jest zrozpaczonym rodzicem, który utracił dziecko, więc czy na pewno wie co mówi? Max Kwietniewski patrzy na tę tragiczną sprawę bardziej obiektywnie i jego prywatne śledztwo mogłoby pomóc w wyjaśnieniu dramatu. Dominik miał swoje tajemnice i to one stały się zarzewiem internetowego hejtu ze strony rówieśników. Chłopak w krótkim czasie doświadczył ogromnej nienawiści, był wrażliwy, czy więcej potrzeba by targnąć się na życie? Jednak nawet młodzieńcza rozpacz nie tłumaczy podcięcia sobie gardła brzytwą. Co wydarzyło się na brzegu Wisły?

W czasie Drugiej Wojny Światowej młody i zdolny malarz Józef Rajnfeld został znaleziony z poderżniętym gardłem na plaży w snobistycznym Biarritz. Policja uznała wtedy, że artysta popełnił samobójstwo, w końcu czasy nie sprzyjały sztuce, a tym bardziej komuś kto nie ukrywał, iż ma żydowskie korzenie. Po prostu jeszcze jedna ofiara okrutnej epoki w morzu niepotrzebnej śmierci. Ale ponad siedemdziesiąt lat później ktoś zauważa podobieństwo tej tragedii z okolicznościami zgonu Dominika Wróblewskiego. Przypadek czy celowe działanie? Jeśli to drugie to jaki był motyw i przede wszystkim dlaczego w ogóle dostrzeżono zbieżność pomiędzy tymi sprawami? Przecież oba zgony dzieli kilkadziesiąt lat i co ważniejsze brak jakichkolwiek powiązań pomiędzy zmarłymi. Czyżby trzeba było zadać pytanie o tego kto wskazał tę analogię? Max ma przed sobą o wiele bardziej skomplikowaną sprawę niż się wydawało, to co spotkało syna Agaty jest niczym więcej niż jedynie czubkiem góry lodowej, jaka wdarła się w jej życie i będzie siać spustoszenie dopóki nie zostanie zatrzymana. Gdzieś kryje się prawda o niedawnych i dawnych wydarzeniach, może jest ona związana z tym czym dziennikarka zajmuje się na co dzień? W końcu aż nazbyt często wyciąga na światło dzienne brudy, które prominenci pragnęli ukryć. Ale  przecież od lat jest to jej zawód i do tej pory nie sięgnięto aż po takie drastyczne środki. Co faktycznie wydarzyło się wtedy i teraz? Kwietniewski i Wróblewska krok po kroku zbliżają się do rozwiązania, lecz czy są gotowi na to czego się dowiedzą?

"Lunatyk" wciskał w fotel, podczas lektury "Czarnej pszczoły" jest nie inaczej. Autor żongluje kryminalnym suspensem oraz fikcją polityczną zachowując kruchą równowagę między pierwszym i drugiem elementem motywu. Łatwo jest przejaskrawić pewne szczegóły kosztem innych i tym samym utracić intrygujący klimat, wyważenie nawiązań do rzeczywistych wydarzeń także nie każdemu udaje się. Jednak Wojciech Dutka z wirtuozerskim wyczuciem dobiera poszczególne ogniwa łańcucha przyczynowo-skutkowego tak by nie tylko zaskakiwać, lecz i utrzymać uwagę czytających przez całą książkę. Dwa horyzonty czasowe również wzbudzają zaciekawienie, mają jakiś punkt wspólny, lecz czy tylko jeden? "Czarna pszczoła" jest lekturą od jakiej trudno jest się oderwać, pełną dobrze przemyślanych smaczków dodatkowo wzbogacających fabułę. Jej twórca zadbał by czytelnicy nie zapomnieli zbyt szybko o książce, a przy okazji zaostrzył apetyt na kolejną porcję nieszablonowego śledztwa w wykonaniu głównych bohaterów.

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2017-08-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Co to jest za historia!!! Znakomity kryminał, świetnie napisany, wciąga tak, że zapomina się o wszystkim dokoła!
W tle II wojna światowa, mnóstwo postaci historycznych. Po prostu genialne!

Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2017-08-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Łatwiej "weszłam" w temat tej książki. Dzieje sie współcześnie, znów odwołania do wpółczesnych wydarzeń, tym razem chodzi o stolicę i ... Nie mogę zdradzić.

Apostata
Wojciech Dutka0
Okładka ksiązki - Apostata

Jeden człowiek przeciw barbarzyńcom! Opowieść o Ammianie Marcellinusie, który chciał ocalić Rzym dla potomnych...Imperium rzymskie, IV wiek. Po śmierci...

Lunatyk
Wojciech Dutka0
Okładka ksiązki - Lunatyk

Kraków, 1986. Oficer SB Kazimierz Wiśniak zostaje oddelegowany na spotkanie z grupą oficerów tajnych służb radzieckich i enerdowskich, którzy zajmują się...