Czarne stopy

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Data wydania: 1999 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-05-13487-3
Język oryginału: Polski

Tom 1 cyklu Czarne stopy

Zgrany zastęp Czarnych Stóp wyrusza na letni obóz harcerski w Góry Świętokrzyskie. Dla zastępowego Maćka Osy i jego gromadki najmłodszych harcerzy, dla Marka, Fobusza, Felka i małego No - Bo to pierwsze samodzielne wakacje. Pierwsze ognisko, pierwsze podchody, pierwsze nocne alarmy. Trzydzieści dnia życia obozowego na zboczu Diabelskiego Kamienia wypełniają wspaniałe przygody, zabawne pościgi, ćwiczenia spostrzegawczości, strachy i niespodzianki. Podczas tropienia harcerze trafiają na ślad tajemniczej postaci Leśnego Oka, która z gąszczy obserwuje poczynania chłopców. Bohater książki, Marek Osiński, chłopiec samotny i nieszczęśliwy, odnajduje w czasie tych pierwszych harcerskich wakacji przyjażń, optymizm i wiarę w siebie.

Książka ta, napisana przez Sewerynę Szmaglewską trzydzieści lat temu, bawiła kilka pokoleń czytelników, doczekała się osiemnastu wydań i wersji filmowej, a w roku 1973 ukazał się dalszy ciąg przygód sympatycznych harcerzy w książce zatytułowanej "Nowy ślad Czarnych Stóp".

Kup książkę Czarne stopy

Opinie o książce - Czarne stopy

"Czarne Stopy" to lektura dla trochę starszego pokolenia. Dla ludzi urodzonych w czasach, w których popularne było harcerstwo; dla tych, którzy z nostalgią wspominają obozy, warty, biegi na orientację, ogniska. Dzisiejsze pokolenie dziesięciolatków, które zostało "zmuszone" do zapoznania się z książką Seweryny Szmaglewskiej, nie potrafi samo, bez pomocy dorosłych przebrnąć przez nazewnictwo obozowe, symbolikę harcerską. Szkoda, bo jest to naprawdę ciekawa książka opisuje życie obozowe drużyny harcerskiej.
Avatar użytkownika - kobra18
kobra18
Przeczytane:2009-11-17, Ocena: 5, Przeczytałam, "Ale to już było" ;),
Książka pokazująca prawdziwe uroki harcerskiego życia. Jest po prostu magiczna :)
Avatar użytkownika - Wiesia_Sz
Wiesia_Sz
Przeczytane:2019-12-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - karolina128
karolina128
Przeczytane:2018-12-31, Ocena: 4, Przeczytałam,

Naprawdę nie w moim typie. Musiałam przeczytać bo to lektura. Czytałam ja długo mimo iż była krótka.

Niewinni w Norymberdze
Seweryna Szmaglewska0
Okładka ksiązki - Niewinni w Norymberdze

Literackie świadectwo z procesu największych zbrodniarzy Trzeciej Rzeszy "Jak mówić? Jak przekazać fetor umierania, smród nędzy, obrzydliwość durchfallu...

Zapowiada się piękny dzień
Seweryna Szmaglewska0
Okładka ksiązki - Zapowiada się piękny dzień

Kontynuacja "Dymów nad Birkenau", jednej z najważniejszych relacji o obozie Auschwitz-Birkenau. Lepiej pełzać na czworakach, podpierając się odrąbanymi...